توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

UTXO یا خروجی های خرج نشده یک تراکنش بیت کوین

در این مقاله در خصوص یکی از مفاهیم اصلی تراکنش‌های بیت کوین صحبت می‌کنیم که در رقابت کریپتو، شما را از سایرین پیش خواهد انداخت. این مفهوم چیزی نیست جز خروجی‌های ...

UTXO یا خروجی های خرج نشده یک تراکنش بیت کوین

UTXO یا خروجی های خرج نشده
نویسنده : جوان

در این مقاله در خصوص یکی از مفاهیم اصلی تراکنش‌های بیت کوین صحبت می‌کنیم که در رقابت کریپتو، شما را از سایرین پیش خواهد انداخت. این مفهوم چیزی نیست جز خروجی‌های خرج نشده تراکنش یا UTXO ها.

در روزهای اول بیت کوین، این مفهوم بسیار مهم درنظر گرفته می شد. بنابراین اگر UTXO ها را به درستی نمی‌شناختید ممکن بود تراکنشی انجام دهید که هرگز قصد انجام آن را نداشتید. با این حال، در شرایط فعلی به لطف نحوه کار کیف پول های بیت کوین، به ویژه کیف پول‌های HD، دیگر نباید نگران درک کامل UTXO ها باشید.

هرچند دانستن جزییات، نکته ای مثبت است و باعث می‌شود بهتر بتوانید از بیت کوین خود محافظت کنید و این عبارت تخصصی که اغلب در بحث کارمزدهای بیت کوین به آن اشاره می‌شود را بهتر بشناسید.

UTXO مخفف عبارت Unspent Transaction Output به معنای خروجی خرج نشده تراکنش است.

خروجی خرج نشده تراکنش یا UTXO چیست؟

UTXO یا خروجی های خرج نشده

UTXO یعنی مقدار ارز دیجیتالی که پس از انجام یک تراکنش باقی مانده است.

همان طور که می‌دانید، هر کوین در بلاک چین بیت کوین فقط می‌تواند یک بار خرج شود. پس هر بیت کوینی که در حال حاضر در کیف پول‌ها وجود دارد در وضعیت خرج‌نشده است چون یا یک ماینر آن را به عنوان پاداش استخراج خود دریافت کرده است و یا در طول یک تراکنش به وجود آمده است.

UTXO برای جلوگیری از وقوع حملات دوبار خرج کردن (Double Spending) اهمیت زیادی دارد و مانع از خرج کوین‌هایی می‌شود که وجود خارجی ندارند. همچنین UTXO ها به طور مداوم پردازش می‌‌شوند و مسئول شروع و خاتمه هر معامله هستند.

فقط خروجی‌های خرج نشده تراکنش یا UTXO ها می‌توانند به عنوان ورودی سایر تراکنش‌ها مورد استفاده قرار بگیرند؛ در حالی که خروجی‌های خرج شده از قبل خرج شده‌اند، بنابراین مجددا نمی‌توانند خرج شوند.

برای انجام تراکنش همواره به خروجی خرج نشده تراکنش یا UTXO نیاز دارید. اگر خروجی خرج نشده تراکنش نداشته باشید، به این معنا است که اصلا بیت کوین ندارید.

این موضوع اساسا به دلیل قوانین پروتکلی رخ می‌دهد که ساتوشی ناکاموتو در بیت کوین تعریف کرده است، تا از خرج کردن دوباره جلوگیری کند. همچنین در دنیای بیت کوین، هیچ راهی وجود ندارد که مقدار دلخواهی از رقم تراکنش را خرج کنید.

UTXO یا خروجی های خرج نشده

اگر بخواهیم این موضوع را بیشتر بشکافیم می‌توانیم این گونه توضیح دهیم: اگر موجودی شما در آدرس کیف پول، ۳ بیت کوین باشد و بخواهید ۰.۵ بیت کوین پرداخت کنید، نمی‌توانید صرفا ۰.۵ بیت کوین از آدرس کیف پول خود ارسال کنید و ۲.۵ بیت کوین را دست نخورده نگه دارید.

در عوض باید کل ۳ بیت کوین را خرج کنید و با ارائه امضای دیجیتالی خود، ۰.۵ بیت کوین را به خرید مورد نظر اختصاص دهید و ۲.۵ بیت کوین باقی مانده را به آدرس کیف پول خود برگردانید. به این امر، ارسال سرمایه باقی مانده به آدرس اول می‌گویند.

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که هنگامی که پرداختی انجام می‌دهید، هرگز دو تراکنش در کیف پول انجام نمی‌دهید. بله! این موضوع درست است؛ زیرا کیف پول‌های مدرن به تمام این کارها در پشت صحنه رسیدگی می‌کنند و می‌‌توانید تمام عملیات انجام شده در تراکنش را در اکسپلورر بلاک مشاهده کنید.

به طور خلاصه هنگامی که تراکنش بیت کوین صورت می‌گیرد، دو UTXO ایجاد می‌شود: یک UTXO همان کوینی است که به دریافت کننده ارسال می‌شود و UTXO دیگر همان خروجی باقی مانده است که به کیف پول فرستنده بر می‌گردد.

UTXO یا خروجی های خرج نشده

برای شفاف‌تر شدن این موضوع، مجموع تراکنش‌های فوق را مشاهده کنید که توسط یک شخص انجام شده است.

در تراکنش‌های ۱ الی ۴، متوجه خواهید شد که تمام خروجی‌های سمت راست دارای دو عنوان خرج شده (spent) و خرج نشده (unspent) هستند و هر دو مقدار خروجی تراکنش شماره ۵ عنوان خرج شده را دارد.

اگر با دقت بیشتری به تراکنش‌های ۱ تا ۴ نگاه کنید. کاربر با موجودی اولیه ۱۱.۸۵۲۴۲۸ بیت کوین در تراکنش شماره ۱، مکررا در حال ارسال ۰.۸ بیت کوین به آدرس دیگری است.

در تمام ۴ تراکنش، موجودی باقی مانده پس از کسر ۰.۸ بیت کوین به علاوه کارمزد تراکنش، به آدرس جدید بر می‌گردد که به این آدرس، آدرس باقی مانده تراکنش می‌گویند.

از تمام این آدرس‌ها در تراکنش‌های ۲ الی ۵، تراکنش‌های جدیدی شروع می‌شود و به همین دلیل است که برچسب خروجی‌های خرج شده دارند.

در آخر، پس از انجام ۵ تراکنش ۰.۸ بیت کوینی، موجودی آدرس اصلی که در ابتدا ۱۱.۸۵۲۴۲۸ بیت کوین بود، به ۷.۸۳۸۸۶۸ بیت کوین کاهش یافت. خروجی ۷.۸۳۸۸۶۸ بیت کوین، UTXO تراکنش فرستنده و ۰.۸ بیت کوین‌ها، خروجی خرج نشده تراکنش دریافت کننده است.

در آخر اگر دقت کنید، آدرس عمومی موجودی اول و موجودی آخر متفاوت است؛ به همین دلیل است که بسیاری از افراد هنگامی که می‌بینند با انجام هر تراکنش، آدرس کیف پول آنها تغییر می‌کنند سردرگم می‌شوند.

دلیل این موضوع آن است که کیف پول‌های HD به طور خودکار باقی مانده موجودی را به آدرس باقی مانده موجودی ارسال می‌کنند، تا حریم خصوصی شما حفظ شود. بنابراین دفعه بعد که مشاهده کردید آدرس شما تغییر کرده است، بدانید که دلیل آن، دریافت UTXO ها در آدرس باقی مانده جدید است.

با یک مثال دیگر این مساله رو توضیح خواهیم داد. تراکنش با هش زیر را مشاهده نمایید.

5b99e7552eac39e757fd5bbd8e80cdad13b61bc598e83d78c7bde35a2a3db63e

UTXO یا خروجی های خرج نشده
این تصویر جزییات تراکنش بالا را نشان می دهد .

۱- از آدرس 3PbJs… مقدار 98438992BTC ارسال شده است. (خروج از مبدا)

۲- آدرس 1BoxU… مقدار 0237BTC را دریافت کرده است. (دریافت توسط مقصد)

۳- آدرس 3PbJs… که همان فرستنده اصلی است، مقدار 96038992BTC دریافت کرده است. (بازگشت به مبدا)

مورد شماره ۳ همان خروجی برگشته به ورودی است. دقت داشته باشید که حاصل جمع مورد دوم و سوم و کارمزد تراکنش دقیقا برابر با مورد اول می‌‌باشد.

در تصویر بالا سمت راست تصویر گزینه BTC و USD وجود دارد که چنانچه این گزینه را بزنید، مقدار بیت کوین با احتساب قیمت بیت کوین به دلار، در واحد دلار نمایش داده می‌‌شود. در این حالت اعداد ملموس‌‌تر است و می‌‌توانید ساده‌‌تر کار رهگیری را انجام دهید.

همچنین می‌‌توانید با مطالعه مقاله رهگیری تراکنش بیت کوین با استفاده از کوین مارکت کپ با برخی دیگر از این پارامترهای تراکنش آشنا شوید.

زیاد بودن کوین‌های کوچک در داخل شبکه بیت کوین، برخی تراکنش‌ها را غیراقتصادی می‌کند؛ به این دلیل که هزینه بیشتری برای تراکنش باید پرداخت شود، تا هزینه خودِ محصول خریداری شده با بیت کوین.

برای مثال، منطقی نیست که ۱ قوطی نوشابه خریداری کنیم، در حالی که کارمزد شبکه بیشتر از قیمت ۱ قوطی نوشابه است. طبق تحقیقات توسعه دهنده برجسته بیت کوین، یعنی جیمی سانگ (Jimmy Song)، سیزده میلیون بیت کوین استخراج شده، دارای هزینه‌های حاشیه‌ای بیشتر از ارزش خود در ۵۰ ساتوشی/بیت هستند.

اما این همه چیز نیست؛ مشکل دیگری نیز در رابطه با افزایش UTXO ها وجود دارد. تغییرات در هزینه‌های تجهیزات برای پردازش UTXO ها، با افزایش آنها همگام نیست. در واقع، هزینه ریگ‌های ماینینگ دیتا برای نودهای کامل، هماهنگ نیست.

نکات مهم UTXO ها

یک UTXO مقدار ارز دیجیتالی است که پس از انجام یک تراکنش، باقی می‌ماند. UTXO ها به طور مدام پردازش می‌شوند و مسئول شروع و پایان هر تراکنش هستند. زمانی که یک تراکنش تکمیل شد، هر خروجی خرج نشده، به داخل دیتابیس به عنوان ورودی بر می‌گردد، که می‌تواند بعدا برای یک تراکنش جدید استفاده شود.

تایید نشدن تراکنش بیت کوین

تراکنش‌‌های بیت کوین غیر قابل بازگشت هستند؛ به این معنی که در صورت تایید شدن یک تراکنش بیت کوین، به هیچ عنوان نمی‌‌توان آن تراکنش را بازگردانی کرد.

اما در این شبکه تراکنش‌‌هایی وجود دارند که تایید نشده و به صورت Unconfirmed باقی می‌‌مانند. یک تراکنش بیت کوین را زمانی می‌‌توان ناموفق یا تایید نشده دانست، که در ۲۴ ساعت توسط ماینرها انتخاب نشود و بر روی بلاکچین تایید نگردد.

هنگامی که شما تراکنشی را انجام می دهید، تراکنش شما به همراه درخواست تراکنش افراد دیگر ارسال می‌‌شود و از میان این تراکنش‌‌ها نوعی گزینش صورت می‌‌گیرد.

خرید و فروش ارزدیجیتال

بنابراین هر چه کارمزد بیشتری برای تراکنش خود در نظر بگیرید، تراکنش شما زودتر مورد بررسی و تایید قرار می‌‌گیرد. برای مشکل تراکنش تایید نشده دو راهکار وجود دارد. لغو تراکنش تایید نشده و افزایش کارمزد تراکنش تایید نشده.

UTXO یا خروجی های خرج نشده

لغو تراکنش تایید نشده

پیش از این که اقدام به لغو تراکنش بیت کوین خود نمایید، پیش از هر چیز باید مطمئن شوید که تراکنش شما تایید نشده و در حالت unconfirmed قرار داشته باشد. برای این منظور باید حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید.

وضعیت تراکنش خود را می‌‌توانید در سایت‌‌های جستجوگر بلاک یا بلاک اکسپلورر، مشاهده کنید. تنها در صورتی می‌‌توان اقدام به لغو یک تراکنش تایید نشده کرد که تراکنش هیچ گونه تاییدیه یا کانفرمی دریافت نکرده باشد.

با استفاده از پروتکل RBF یا Replace by Fee می‌‌توانید با پرداخت کارمزد بیشتر، تراکنش خود را دوباره بر روی بلاک چین منتشر نمایید و این بار می‌‌توانید مطمئن باشید که به دلیل کارمزد بالاتری که پیشنهاد کرده‌‌اید، تراکنش شما توسط یک ماینر انتخاب شده و تایید خواهد شد.

در این روش، تراکنشی که پیشتر انجام دادید و تایید نشد، لغو شده و یک تراکنش جدید جایگزین آن خواهد شد. برای استفاده از پروتکل RBF می‌‌توانید گزینه مورد نظر آن را در تنظیمات انجام تراکنش و در حین ارسال بیت کوین فعال نمایید.

باید توجه داشته باشید که بسیاری از کیف پول‌‌ها از این پروتکل پشتیبانی نمی‌‌کنند. اگر کیف پول شما از این پروتکل پشتیبانی نمی‌‌کند، می‌‌توانید با استفاده از روش دوم تراکنش خود را بازگردانی نمایید.

تراکنش هایی که هنوز کانفرم نشدند، قابل اعتماد نیستند و فرستنده ممکن است به روش RBF آن تراکنش را به آدرس دیگری تغییر دهد. پس همیشه حداقل منتظر اولین Confirm باشید. اغلب کیف پول‌‌ها پس از ۲ یا ۳ کانفرم، دریافت را تایید می‌‌کنند.

افزایش کارمزد تراکنش تایید نشده

UTXO یا خروجی های خرج نشده

در این روش شما باید تراکنشی جدید، با همان مقدار قبلی و البته کارمزدی بالاتر برای انجام تراکنش خود انجام دهید. البته این کار را باید در کیف پول‌‌هایی انجام دهید که از ویژگی دابل اسپندینگ یا دوبار خرج کردن (Double Spending) پشتیبانی می‌‌کنند.

برای مثال اگر در کیف پولی که در حال حاضر از RBF پشتیبانی نمی‌‌کند، تراکنشی انجام داده باشید، باید با نصب کیف پول‌‌هایی که از RBF پشتیبانی می‌‌کنند، تراکنش دیگری با کارمزد بالا و به آدرس خروجی خودتان انجام دهید تا در اولویت ماینرها برای انتخاب و قرار گرفتن در بلاک قرار گیرد.

در زمان تغییر کیف پول، باید والتی انتخاب نمایید که از RBF پشتیبانی کند و با بازیابی عبارت ۱۲ کلمه‌ای و کلید خصوصی بتوان موجودی آدرس کیف پول را در آن تحت کنترل گرفت.

اکثر کیف پول‌‌ها کارمزد استخراج کننده را به صورت خودکار انتخاب می‌‌کنند تا از اینکه ساعت‌‌ها برای تایید تراکنش خود منتظر بمانید، جلوگیری شود و نیز مطمئن شوید که تراکنش شما در بلاکی از بیت کوین گیر نخواهد افتاد.
اگر با بازار رمزارزها آشنایی کامل ندارید، جهت کارمزد تراکنش‌‌ها همان مقدار پیش‌فرض کیف پول را انتخاب کنید و میزان پیش‌فرض کارمزد را تغییر ندهید.

افزایش سرعت تراکنش بیت کوین

UTXO یا خروجی های خرج نشده

اگر شما کارمزد تراکنش بیت کوین را پایین در نظر بگیرید، ممکن است نیاز باشد چندین ساعت یا چند روز برای انجام تراکنش منتظر بمانید. در چنین شرایطی برای سرعت بخشیدن به تراکنش بیت کوین، می‌توانید از سایت‌هایی که تراکنش‌های بیت کوین را سرعت می‌دهند، استفاده کنید.

چنین سایت‌هایی در بیشتر مواقع دارای هزینه هستند ولی برخی دیگر نیز بطور رایگان، افزایش سرعت تراکنش‌های بیت کوین را انجام می‌دهند.

سایت افزایش دهنده سرعت تراکنش بیت کوین (Bitcoin transaction accelerator) یک درخواست به استخر استخراج ارسال می‌کند تا تراکنش موردنظر بیت کوین، با وجود کارمزد بسیار کمی که دارد در بلاک‌ بعدی جا گیرد و کار تایید تراکنش انجام شود.

در این جا برای افزایش سرعت تراکنش سایت ViaBTC که از سال ۲۰۱۷ در این زمینه فعال و جزو بهترین ارایه کننده‌‌های سرویس شتابدهی به تراکنش‌‌های بیت کوین است را به شما معرفی می‌‌کنیم.

برای افزایش سرعت تراکنش‌‌های خود وارد سایت viabtc.com شوید و از منو بالا گزینه Tool را انتخاب کنید.

UTXO یا خروجی های خرج نشده

در مرحله بعد آدرس تراکنش مورد نظر خود را که تایید نشده در کادر وارد نمایید. پس از آن می‌‌توانید هم به صورت رایگان و به صورت غیر رایگان از خدمات شتابدهی به تراکنش استفاده نمایید.

UTXO یا خروجی های خرج نشده

سرویس افزایش سرعت تراکنش رایگان

در این سرویس می‌‌توانید بدون نیاز به ورود به سیستم، تراکنش‌‌های خود را که تایید نشده‌‌اند، ثبت کنید تا سرعت تراکنش شما به صورت رایگان افزایش یابد. البته این سرویس رایگان محدودیت‌‌هایی دارد. شما فقط قادر خواهید بود تراکنش‌‌های با ارزش بیش از 0.0001BTC و در هر ساعت ۱۰۰ تراکنش را می‌‌توانید به صورت رایگان با این سرویس شتابدهی کنید.

سرویس افزایش سرعت تراکنش غیر رایگان

برای استفاده از این سرویس باید وارد سیستم شوید. هزینه از مانده حساب شما نزد سایت کسر می‌‌شود و اگر موجودی موجود کافی نباشد، برای ادامه نیاز به واریز دارید. در این سرویس معاملات ارسالی در اولویت بالا قرار می‌‌گیرند تا در بلوک بعدی که در حال ماینینگ است، قرارگیرد.

البته زمان ایجاد بلوک در هر زمان متغیر می‌‌باشد. با انتخاب این سرویس به محض اینکه بلوک بعدی استخراج شود، تراکنش شما تایید می‌‌شود و این سریعترین حالت ممکن است.

جلوگیری از تراکنش های تایید نشده

همانطور که گفته شد استفاده از کارمزد پیش‌فرض کیف پول‌‌ها سبب می‌‌شود که به مشکل عدم تایید تراکنش‌‌ها دچار نشوید. اما گاهی شاید بخواهید با کارمزد پایین‌‌تر تراکنش خود را انجام دهید.

برای این کار باید بدانید که حداقل کارمزد مورد نیاز جهت تایید تراکنش در زمان انجام تراکنش شما چه میزان می‌‌باشد. جهت اطلاع از این کارمزد وارد سایت bitcoinfees شوید.

UTXO یا خروجی های خرج نشده

با توجه به سرعت و زمان انجام تراکنش، می‌‌توانید کارمزد مورد نظر خود را انتخاب کنید. به طور مثال با توجه به اطلاعات تصویر، اگر بخواهید تراکنش شما در زمان کمتر از ۲۰ دقیقه انجام شود، باید حداقل ۷۲ ساتوشی به ازای هر بایت تراکنش در نظر بگیرید.

جمع بندی

در روزهای اولیه بیت کوین، هنگامی که کیف پول‌های شاخصی وجود نداشت، اگر در تراکنش اول کل موجودی را خرج نمی‌کردید، کیف پول‌های بیت کوین آدرس باقی مانده موجودی را درخواست می‌کردند و اگر نمی‌توانستید آدرس مورد نظر را فراهم کنید، باقی مانده موجودی به آدرسی ارسال می‌شد که در اختیار شما نبود و منجر به از دست رفتن سرمایه می‌شد.

اکنون نحوه کار UTXO ها و فرآیند ارسال باقی مانده تراکنش در تراکنش‌های بیت کوین را می‌دانید.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

UTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشده

UTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشدهUTXO یا خروجی های خرج نشده

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,478.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,229.04
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.175328