توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین

۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین

همزمان با ادامه روند صعودی قیمت بیت کوین و اینکه افراد بیش‌تری مشتاق سرمایه گذاری در این رمزارز هستند، کارمزد تراکنش‌های بیت کوین نیز دوباره در حال افزایش است...

۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین

۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین

همزمان با ادامه روند صعودی قیمت بیت کوین و اینکه افراد بیش‌تری مشتاق سرمایه گذاری در این رمزارز هستند، کارمزد تراکنش‌های بیت کوین نیز دوباره در حال افزایش است. با توجه به اطلاعات درون شبکه، اخیرا میانگین کارمزد تراکنش‌های شبکه بیت کوین بین ۲۴ دلار و ۳۱ دلار در نوسان بوده است. اما خوشبختانه راه‌هایی برای کاهش کارمزدها وجود دارند که در این مقاله به ۳ روش اشاره خواهیم کرد.

روش‌های کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت کوین

۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین

زمانی کارمزدهای شبکه افزایش می‌یابند که شبکه بیت کوین دچار ازدحام شود. تعداد تراکنش‌های شبکه بیت کوین در هر ثانیه محدود است؛ لذا وقتی تعداد تراکنش‌ها افزایش می‌یابد، تراکنش‌ها به کندی انجام می‌شوند و به دنبال آن کارمزدها افزایش می‌یابند. همانطور که نمودار بالا نشان می‌دهد، طی چند ماه اخیر، تعداد تراکنش‌های موجود در صف انتظار شبکه بیت کوین،‌ به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

کاربران باید مبلغی را به عنوان کارمزد به ماینرها پراخت کنند، تا تراکنش‌هایشان توسط آنها در شبکه بیت کوین بررسی شده و در لجر بیت کوین ذخیره شود. هر چه قدر این کارمزدی که برای ماینر در نظر می‌گیرید، بیش‌تر باشد، ماینر انگیزه بیش‌تری برای انجام تراکنش شما پیدا می‌کند، بنابراین تراکنش شما زودتر انجام می‌شود؛

زیرا ماینرها تمایل دارند تراکنش‌هایی را در بلوک قرار دهند که سود بیش‌تری عایدشان می‌کنند. همچنین این کارمزدها به سلامت و امنیت شبکه هم کمک می‌کنند، زیرا با پرداخت این کارمزدها افراد بیش‌تری ترغیب می‌شوند که در فرآیند ماینینگ شرکت کنند. امنیت شبکه بیت کوین در پس صحنه به همین ماینرها وابسته است.

خوشبختانه، اگر صبر و حوصله کافی برای فراگیری نحوه کار بلاکچین بیت کوین داشته باشید و از ابزارهای مناسب استفاده کنید، روش‌هایی برای کاهش این هزینه‌ها وجود دارند.

ساعات خلوت را انتخاب کنید

به دنبال زمانی باشید که شبکه شلوغ نباشد. به عنوان مثال در آخر هفته که کسب و کارها تعطیل‌اند و در کل تراکنش‌های کمتری انجام می‌شوند. در این روزها ازدحام شبکه بیت کوین کمتر است. سپس تراکنش خود را با کارمزد کمتری ثبت کنید و منتظر بمانید تا تراکنش شما انجام شود.

به عنوان مثال، میانگین کارمزد بیت کوین ممکن است حدود ۲۵ دلار باشد، اما میانگین به آنچه بیش‌تر کاربران باید بپردازند، نزیک‌تر است.

طبق یافته‌های سایت bitcoinfees.earn، اگر می‌خواهید با این نرخ تراکنشی ثبت کنید، بهترین رقم برای اینکه تراکنش در سریع‌ترین زمان انجام شود، در حال حاضر، حدودا ۱۰۲ ساتوشی به ازای هر بایت است؛ به عنوان مثال، برای تراکنشی با سایز به طور میانگین ۲۲۴ بایت، کارمزد لازم می‌شود ۲۲۸۴۸ ساتوشی (در زمان نگارش این مقاله این میزان کارمزد حدودا برابر ۱۱ دلار می‌شود).

اگر می‌توانید حدود نیم ساعت صبر کنید، کارمزد لازم به ازای هر بایت ۸۳ ساتوشی خواهد بود (حدود ۹ دلار). حتی اگر می‌توانید زمان بیش‌تری را نیز صبر کنید، کارمزد از این عدد هم می‌تواند پایین‌تر باشد.

توجه داشته باشید که برای استفاده از این استراتژی، باید از کیف پولی که امکان تعیین کارمزد به صورت دستی را فراهم می‌کند، استفاده کنید. البته بسیاری از کیف پول‌ها این قابلیت را دارند. بنابراین، مطمئن شوید از کیف پولی استفاده می‌کنید که از قابلیت تعیین سفارشی کارمزدها پشتیبانی می‌کند.

همچنین توجه داشته باشید که این استراتژی می‌تواند کمی ریسک داشته باشد؛ اگر کارمزد را خیلی پایین در نظر بگیرید، تراکنش ممکن است برای مدتی معلق بماند یا اصلا انجام نشود.

اگر نگران این سناریو هستید، برای اینکه آگاهی بیش‌تری نسبت به کارمزدهای پیشنهادی تراکنش‌های بیت کوین داشته باشید، به سایت mempool.space مراجعه کنید. این سایت برای اولویت‌های پایین، متوسط و بالا، کارمزدهایی را پیشنهاد می‌دهد. کارمزدهایی که مربوط به اولویت بالا هستند، باعث می‌شوند تراکنش‌ها سریع‌تر انجام شوند.

اما اگر عجله ندارید، می‌توانید از کارمزدهای پیشنهادی اولویت پایین استفاده کنید و منتظر بمانید تا تراکنش شما در نهایت انجام شود. بعلاوه، در قسمت Purging این سایت ، مشخص شده که چه کارمزدهایی نامناسب‌اند و تراکنش‌هایی که کارمزدشان از یک آستانه‌ای کمتر باشد، توسط شبکه نادیده گرفته می‌شوند.

اگر مطمئن نیستید که آیا کارمزد را به اندازه کافی تعیین کرده‌اید یا نه (و نمی‌خواهید بیش از حد کارمزد پرداخت کنید)، با انتخاب گزینه Replace-By-Fee (RBF)، کارمزدهای خود را قابل تعویض کنید، البته باید کیف پولتان از این قابلیت پشتیبانی کند.

این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد که حتی بعد از ارسال تراکنش، اگر متوجه شدید تراکنش شما بیش از حد منتظر مانده و خیلی طول کشیده تا انجام شود، میزان کارمزد را افزایش دهید. اما، فقط تعداد کمی از کیف پول‌ها از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند، مانند Blockstream Green و Electrum.

از ویژگی لایتنینگ استفاده کنید

با افزایش تعداد کاربران شبکه بیت کوین، توسعه دهندگان، سناریو افزایش کارمزدها را پیش بینی می‌کنند. این یکی از دلایلی است که آنها را به فکر پیاده سازی شبکه لایتنینگ انداخته است؛ این شبکه به عنوان لایه‌ای روی شبکه بیت کوین قرار دارد که به شبکه اجازه می‌دهد تراکنش‌های بیش‌تری را پشتیبانی کند.

در مقایسه با میانگین کارمزد ۲۵ دلاری تراکنش‌های داخل زنجیره‌ای بیت کوین، میانگین کارمزد تراکنش‌های  بیت کوین با استفاده از شبکه لایتنینگ، در حدود یک سِنت است. برای کاربرانی که قصد ثبت چندین تراکنش در آینده را دارند، این بهترین راه حل بلندمدت است. با استفاده از شبکه لایتنینگ، کاربر برای راه اندازی اولیه کانال نیازی به پرداخت کارمزد ندارد. اما پس از آن، کاربران می‌توانند هر تعداد تراکنشی را با کمترین کارمزد ارسال کنند.

بدون لایتنینگ تراکنش‌های کاربران باید از شبکه شلوغ بیت کوین عبور کنند، اما با لایتنینگ کاربران این ترافیک را دور می‌زنند. کاربران هرچند بار که بخواهند می‌توانند این کار را انجام بدهند. اما همه کیف پول‌ها از لایتنینگ پشتیبانی نمی‌کنند.

در حقیقت، مشهورترین پلتفرم‌ها مانند Coinbase و  Blockchain.com از لایتنینگ پشتیبانی نمی‌کنند. در عوض می‌توانید نگاهی بیندازید به کیف پول‌های مخصوص لایتنینگ مانند Phoenix، Breez و BlueWallet.

حداقل در حال حاضر، باید در استفاده از این قابلیت احتیاط کرد. این تکنولوژی هنوز جدید است و همه این نوع پرداخت را قبول نمی‌کنند. اینکه آیا این قابلیت برای کاربران مفید است یا نه، به این بستگی دارد که لایتنینگ چقدر توسط کاربران برای دریافت و پرداخت استفاده شود.

ناگفته نماند، شبکه لایتنینگ هنوز در مرحله آزمایشی است. با این که این فناوری طی ۲ سال گذشته به بلوغ رسیده، اما هنوز احتمال از دست دادن سرمایه در استفاده از این تکنولوژی وجود دارد. به عبارت دیگر، کاربران نباید کل سرمایه خود را در اختیار شبکه لایتنینگ قرار دهند.

تراکنش‌های SegWit

تراکنش‌های پروتکل SegWit، تغییری که توسط جامعه بیت کوین در سال ۲۰۱۷ اتخاذ شد، می‌تواند منجر به تراکنش‌هایی شود که کارمزدی ۳۰ درصد ارزان‌تر نسبت به کارمزد تراکنش‌های سُنتی دارند. به عبارت دیگر، اگر کارمزد یک تراکنش ۱۵ دلار بود، کارمزد تراکنش‌های بیت کوین با SegWit در بهترین سناریو ممکن است کمتر از ۱۰.۵۰ دلار باشد.

سگویت (SegWit) چیست و چه کاربردی در شبکه بیت کوین دارد؟

اگرچه مدتی است که SegWit وجود دارد، اما توسط بسیاری از صرافی‌ها و کیف پول‌ها، این نوع تراکنش‌ها پشتیبانی نمی‌شوند. پروتکل SegWit، آدرس‌های bech32 (یک فرمت مختص تراکنش‌های SegWit) و حتی بهبودهای دیگری را برای کاهش بیش‌تر کارمزدها فراهم می‌کند؛ اما  برخی از پلتفرم‌ها، این بهبودها را اتخاذ نکرده‌اند و فقط از SegWit پشتیبانی می‌کنند. 

در کیف‌های پولی که از SegWit پشتیبانی می‌کنند، حالت پیش فرض تراکنش‌ها روی SegWit نیست؛ پس اگر می‌خواهید تراکنش‌های خود را با کارمزد کمتری ارسال کنید، اطمینان حاصل کنید که حالت SegWit را در کیف پول فعال کرده باشید.

سخن پایانی

کارمزد انجام تراکنش‌ها در شبکه‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم یکی از موانع جدی استفاده از آنهاست. توسعه‌دهندگان شبکه بیت کوین برای رفع این مشکل راه‌حل‌هایی را ارائه داده‌اند که با استفاده از آن می‌توان هزینه انجام تراکنش در شبکه بیت کوین را کاهش داد. در این مقاله به یه راهکار برای کاهش کارمزد تراکنش در شبکه بیت کوین اشاره کردیم. انجام تراکنش در زمان‌های خلوت شبکه، استفاده از شبکه لایتنینگ و استفاده از تکنولوژی segwit سه روش رایج برای کاهش fee در شبکه اولین رمز ارز بازار است.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین

۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین۳روش برای کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 48,611.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,053.22
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.176083