توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره رمزارز ADA

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره رمزارز ADA

در پاسخ به این سوال که کاردانو چیست می‌توان به طور خلاصه گفت که کاردانو (Cardano) یک پروژه بلاک چین با استفاده از گواه اثبات سهام است...

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره رمزارز ADA

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره رمزارز ADA
نویسنده : م.رنجبر

در پاسخ به این سوال که کاردانو چیست می‌توان به طور خلاصه گفت که کاردانو (Cardano) یک پروژه بلاک چین با استفاده از گواه اثبات سهام است که هنوز نتوانسته است به پتانسیل کامل خود برسد. کاردانو یک بلاک چین نسل سوم است که به دنبال حل مشکل مقیاس پذیری است؛ دقیقا مانند کاری که اتریوم ۲ می‌خواهد انجام دهد.

ویژگی توسعه کاردانو وجود یک فلسفه و تحقیقات علمی فراوان است. کاردانو با انتشار بروزرسانی شلی در سال ۲۰۲۰، به تحقق اهداف خود نزدیک‌تر شده است. پروژه کاردانو و رمز ارز مرتبط با آن یعنی ADA از زمان تأسیس در سال ۲۰۱۵ تاکنون هیاهوی زیادی در جامعه ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است.

استفاده از دانش آکادمیک که در توسعه آن اعمال می‌شود، کاردانو را تا حدودی در فضای ارزهای دیجیتال منحصر به فرد می‌کند. پروژه کاردانو عمدتا توسط شرکت فناوری IOHK، که توسط چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) تاسیس شده است، توسعه یافته است.

اما کاردانو چیست و چه کاربردی دارد؟ در نقشه راه طولانی خود چه عملکردی را برنامه ریزی کرده است؟ تفاوت اصلی آن با اتریوم چیست؟ با ما باشید تا به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

کاردانو چیست ؟

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره رمزارز ADA

کاردانو یک پروژه بلاک چین منبع باز و غیرمتمرکز است که برای تسهیل تراکنش‌های همتا به همتا ایجاد شده است. کاردانو با استفاده از یک معماری لایه‌ای قراردادهای هوشمند را تسهیل می‌کند، و پلتفرم آن را قادر می‌سازد که هم سازگار و هم مقیاس‌پذیر باشد بدون اینکه امنیت را به خطر بیندازد.

بیت کوین و اتریوم به ترتیب نسل اول و دوم ارزهای دیجیتال هستند. اتریوم به عنوان نسل دوم ارزهای دیجیتال بر قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز، تمرکز داشت اما مشکلاتی مثل مقیاس پذیری، کارمزد بالای تراکنش ها و زمان نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال داشت. بنابراین نسل سوم ارزهای دیجیتال با هدف رفع این چالش ها ظهور کردند.

در واقع نسل سوم ارزهای دیجیتال با بهره بردن از مزایای دو نسل قبلی، اقدام به رفع مشکلات آنها کرده است. از جمله رمز ارزهای نسل سوم می توان به ارز دیجیتال کاردانو اشاره کرد. ارز دیجیتال کاردانو در سال ۲۰۱۵ به عنوان پروژه ای برای تغییر و تحول در شیوه های توسعه و طراحی ارزهای دیجیتال راه اندازی شد.

ارز دیجیتال کاردانو یا همان آدا (ADA) از جمله بهترین و منسجم ترین رمزارزهای حال حاضر محسوب می شود. ارز دیجیتال کاردانو به عنوان نسل سوم ارزهای دیجیتال از معماری لایه ای برای ایجاد امنیت، پایداری و بهبود مقیاس پذیری برخوردار می باشند. بنابراین ارزهای دیجیتال نسل سوم، از مزایای بیشتری نسبت به ارزهای دیجیتال پیشین برخوردار هستند.

ارز دیجیتال کاردانو از اثبات سهام اوروبروس بهره می برد در حالی که ارز دیجیتال بیت کوین سیستم اثبات کار را مورد استفاده قرار داده است.

تاریخچه کاردانو

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره رمزارز ADA

پروژه کاردانو در سال ۲۰۱۵ آغاز شد. با وجود اینکه در پایان سال ۲۰۱۷ سقف بازار این بلاک چین حدود ۱۰ میلیارد دلار محاسبه شد، اما یک سال دیگر طول کشید تا تیم توسعه دهنده کاردانو به معرفی این بلاک چین برای عموم بپردازند و به پاسخ های مربوط به اینکه کاردانو چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد پاسخ دهند.

در سال ۲۰۱۸ تیم توسعه دهنده بلاک چین کاردانو طی دوره عرضه اولیه (ICO) ۶۳ میلیون دلار کسب نمود. ICO یا عرضه اولیه یک رمزارز روشی است که شرکت های توسعه دهنده ارزهای دیجیتال بوسیله آن اقدام به جمع آوری سرمایه می کنند تا بتوانند ایده و بلاک چین مورد نظر خود را توسعه دهند.

بلاک چین کاردانو فقط در سه ماه اول ICO بیش از ۶ میلیارد دلار جمع آوری نمود.

بنیانگذار کاردانو کیست؟

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره رمزارز ADA

بنیانگذار اصلی کاردانو چارلز هاسکینسون یکی از بنیانگذاران BitShares و اتریوم می باشد. هاسکینسون با همکاری شرکت های IOHK که یک شرکت مهندسی بلاک چین است و بنیاد Cardano و Emurgo تیم طراحی و توسعه بلاک چین کاردانو را تشکیل داده اند.

چارلز هاسکینسون کیست؟

چارلز هاسکینسون یکی از ثروتمندترین و متخصصین حوزه ارزهای دیجیتال و از بنیانگذاران ارزهای دیجیتال کاردانو، اتریوم می باشد. چارلز هاسکینسون مدیر عامل شرکت IOHK می باشد و همچنین به عنوان مدیر پروژه آموزش بیت کوین شناخته شده است.

چارلز هاسکینسون پس از ترک بنیاد اتریوم به دلیل اختلاف نظر در رابطه با حفظ غیر انتفاعی بودن اتریوم، با جرمی وود Jeremy Wood) پروژه IOHK را راه اندازی کرد. چارلز هاسکینسون و شرکت IOHK در سال ۲۰۱۷، از آزمایشگاه های تحقیقاتی در دانشگاه ادینبورگ و موسسه فناوری توکیو که متمرکز بر فناوری بلاک چین فعال می باشند، حمایت مالی کرده اند.

سه سال بعد همچنین چارلز هاسکینسون در دانشگاه وایومینگ، پروژه تحقیق درباره تکنولوژی بلاک چین را راه اندازی کرده است. بنیاد کاردانو مستقر در سوئیس با همکاری دو شرکت IOHK و Emurgo اقدام به توسعه پروژه کاردانو کردند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

نقشه راه کاردانو

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره رمزارز ADA

کاردانو پنج مرحله مشخص برای بلاک چین خود در نظر گرفته است. در حال حاضر ، کاردانو مراحل شلی خود را پشت سر می‌گذارد و در تلاش است تا مراحل بعدی را نیز به اتمام برساند.

۱بروزرسانی بایرون (Byron) : معماری بنیادی شبکه را ایجاد می‌کند و عملکرد اولیه را آزمایش می‌کند تا شبکه به درستی کار کند. این بروزرسانی در تاریخ ۲۵ جولای ۲۰۲۰ انجام شد.

۲– بروزرسانی شلی (Shelley) : شبکه اصلی کاردانو را راه اندازی کرده و تمرکززدایی از شبکه بلاک چین را آغاز می‌کند. این بروزرسانی در تاریخ ۲۹ جولای ۲۰۲۰ انجام شد.

۳– بروزرسانی گوگن (Goguen) : یک بستر قرارداد هوشمند را پیاده سازی می‌کند ، که امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. این بروزرسانی قرار است در مارس ۲۰۲۱ اجرا شود.

۴– بروزرسانی باشو (Basho) : راه‌حل‌های مقیاس بندی برای بهینه‌سازی بلاک چین و بهبود عملکرد در نظر گرفته شده است. تاریخ معینی برای انجام آن مشخص نشده است.

۵– بروزرسانی ولتر (Voltaire) : سیستم‌های خزانه‌‌داری و رای گیری را برای ایجاد یک شبکه مستقل معرفی می‌کند. تاریخ معینی برای انجام آن مشخص نشده است.

با اینکه این‌ها پنج مرحله مشخص هستند، اما بسیاری از قسمت‌های هر فاز به موازات یکدیگر قرار دارند. هر مرحله قبل از اینکه در کاردانو ادغام شود ، فرایندهای مختلفی را طی می‌کند. تحقیقات دانشگاهی زیادی وجود دارد که در هر مرحله از مراحل انجام شده است. نمونه سازی نیز بخش مهمی از فرایند است، زیرا هر قطعه کد منبع باز باید دقیقاً آزمایش شود تا با مشخصات فنی از پیش تعیین شده قبل از اجرا مطابقت داشته باشد.

در حالی که این مراحل نقشه راه اغلب به تأخیر می‌افتد، اما چارلز هاسکینسون و توسعه دهندگان کاردانو کاملاً از توانایی خود برای پیگیری نقشه راه طبق وعده داده شده و ارائه نسل بعدی پروتکل‌های بلاک چین PoS به جهان اطمینان دارند.

هدف از ایجاد کاردانو چیست؟

کاردانو قصد دارد زنجیره بلاک چینی طراحی کند که در آن تراکنش ها با تعداد بیشتر، سریع تر و ارزان تر از سایر بلاک چین ها پردازش شود.
توسعه دهندگان این بلاک چین ادعا می کنند که Cardano در واقع نسل سوم بلاک چین است، براساس این طبقه بندی بیت کوین و اتریوم نسل اول و دوم را تشکیل می دهند.

به همین دلیل طراحان کاردانو به جای کپی کردن کد سایر بلاک چین ها، بلاک چین جدید خود را بصورت اختصاصی کد نویسی و طراحی نموده اند. افراد عادی گاهی به اشتباه در جواب سوال کاردانو چیست؟ می گویند که کاردانو یک ارز دیجییتال است. ولی در واقع Cardano نام زنجیره بلاک چین است که به افراد امکان ارسال و دریافت وجوه را می دهد. آدا (ADA) نام رمزارز اختصاصی بلاک چین کاردانو می باشد.

قرارداد هوشمند چیست و به چه دردی می خورد ؟

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره رمزارز ADA

بلاک چین کاردانو برای شما این امکان را فراهم می کند که مانند بلاک چین اتریوم قراردادهای هوشمند ایجاد کنید. قرارداد هوشمند نوعی از قرارداد است که به دو یا چند نفر اجازه می دهد بدون نیاز به شخص ثالث با یکدیگر توافقی مشروط را بر بستر بلاک چین ثبت کنند.

یا به عبارت دیگر توافق به گونه ای برنامه ریزی می شود که هر وقت شرایط از پیش تعیین شده محقق شد، همه موارد دیگر بصورت خودکار انجام پذیرند.

تفاوت قراردادهای هوشمندی که اتریوم از آن پشتیبانی می کند با قراردادهای هوشمند کاردانو چیست؟ در بلاک چین کاردانو معاملات و قراردادهای هوشمند توسط انجمنی که بصورت کاملا تصادفی انتخاب شده اند تأیید می شود. اعضا این انجمن با کمک قدرت محاسباتی خود بر درست انجام گرفتن توافق نظارت می کنند.

چرا گفته می شود کاردانو نسل سوم بلاک چین ها را تشکیل می دهد؟

ساختار معماری این بلاک چین با بلاک چین های پیش از آن تفاوت دارد. به عنوان مثال بلاک چین های بیت کوین و اتریوم هر دو از یک لایه تشکیل شده اند، این ویژگی باعث می شود این بلاک چین ها با مشکل مقیاس پذیری روبرو شوند. اما آیا می دانید برای رفع این مشکل راه حل کاردانو چیست؟

تیم توسعه دهنده ی کاردانو برای حل مشکل مقیاس پذیری، بلاک چین خود را در دو لایه طراحی نموده اند، که عبارتند از:

۱– لایه محاسبات: این لایه هنوز در حال طراحی و توسعه است. قرار است به کمک این لایه کاربران بتوانند قراردادهای هوشمند منعقد نمایند.

۲– لایه تسویه حساب: این لایه هم اکنون بصورت کامل بر روی بلاک چین کاردانو طراحی و بهره برداری شده است. این لایه به کاربران کمک می کند سکه های آدای خود را به کیف پول مورد نظرشان ارسال کنند.

کاردانو چگونه کار می کند؟

شاید ندانید مزایای استفاده از دو لایه جداگانه برای کاربران کاردانو چیست؟ اما این شیوه معماری بلاک چین مزایای فراوانی را به همراه دارد. به این ترتیب که لایه محاسباتی کاردانو انعطاف پذیرتر و کارآمدتر از سایر بلاک چین های مشابه می باشد. منظور از انعطاف پذیر بودن این است که در بلاک چین کاردانو با توجه به کاربران نهایی می توان تغییرات کوچکی را در قوانین ایجاد نمود.

به عنوان مثال بدلیل اینکه کشورهای مختلف مقررات خاص خود را دارند، کاربران کاردانو می توانند بسته به قوانین خود نحوه ذخیره و دسترسی به داده ها را تغییر دهند. می خواهم با یک مثال واضح به شما کمک کنم تا کاملا بفهمید که دو لایه ی مختلف کاردانو چگونه کار می کند؟

فرض کنید مجید برای انجام تعمیراتی در منزل خود به خدمات یک برقکار نیاز دارد. او می تواند با استفاده از قرارداد هوشمند کاردانو که در لایه محاسبات ذخیره می شود، با برقکار قراردادی تنظیم کند که به محض اینکه تعمیرات منزل تمام شد، بودجه توافق شده بصورت خودکار آزاد شود. پس از اتمام تعمیرات مبلغ توافق شده آزاد و با استفاده از لایه تسویه حساب به حساب برقکار واریز می شود.

برای استخراج رمز ارز کاردانو برق کمتری مصرف می شود.

برای انجام تراکنش ها در شبکه بیت کوین از شیوه اجماعی به نام اثبات کار یا Proof-of-Work استفاده می شود. به این ترتیب که برای تأیید انجام یک معامله، ماینرها از قدرت محاسباتی خود برای حل یک معمای بسیار دشوار (مانند یک معادله ریاضی بسیار دشوار) استفاده می کنند. هر استخراج کننده ای که معما را زودتر حل کند، بیت کوین پاداش می گیرد.

مشكل شیوه اثبات کار این است كه هر چه معما پیچیده تر باشد، ماینرها باید برق بیشتری برای حل آن استفاده كنند.

شیوه کار در کاردانو چیست؟

در بلاک چین کاردانو معاملات با استفاده از سازوکار اجماعی به نام Proof-of-Stake تایید می شوند. در این شیوه به افرادی که قرار است به تایید معاملات کمک کنند، اعتبارسنج می گویند. ابتدا اعتبارسنج ها تعدادی از سکه های ADA خود را به عنوان «سهام» مسدود می کنند. پس از تایید نهایی معامله هر کدام از اعتبارسنج ها به تناسب میزان سهام خود، مقداری آدا به عنوان پاداش دریافت می کنند.

به این ترتیب چند ماینر با کمک هم مسئله را حل می نمایند، که باعث می شود برق کمتری مصرف شود. طبیعی است که هر کدام از اعتبارسنج ها سهام بیشتری داشته باشد، پاداش بیشتری دریافت می کند.

البته بلاک چین های دیگری نیز از شیوه Proof-of-Stake استفاده می کنند، ولی تیم کاردانو اعتقاد دارند که هیچ یک از آنها اعتبارسنج را به صورت کاملاً تصادفی انتخاب نمی کنند. به همین دلیل است که آنها خود را موظف دانسته اند که پروتکل Ouroboros خود را با کیفیتی بالاتر از استاندارد Proof-of-Stake بسازند. تا بتوانند به همه شانس عادلانه ای برای کسب پاداش بدهند.

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره رمزارز ADA

چرا مقیاس پذیری کاردانو بیشتر از بلاک چین بیت کوین است؟

در صنعت ارزهای رمزنگاری شده مقیاس پذیری عامل بسیار مهمی در میزان کارآمد بودن بلاک چین می باشد. مقیاس پذیری پلتفرم تعیین می کند که بلاک چین چند تراکنش را در ثانیه می تواند انجام دهد. بلاک چین های اولیه مانند بیت کوین و اتریوم مشکلات بزرگی در مقیاس پذیری دارند، زیرا تعداد محدودی تراکنش را می توانند همزمان پردازش کنند.

در واقع بیت کوین فقط ۷ تراکنش در ثانیه را می تواند پردازش کند. اتریوم حداکثر ۱۵ تراکنش را انجام می دهد.
در آزمایشی که در اواخر سال ۲۰۱۷ انجام شد، مشخص شد کاردانو می تواند ۲۵۷ تراکنش در ثانیه را انجام می دهد.

کاردانو برای حل مشکل مقیاس پذیری چه برنامه ای دارد؟

هر تراکنشی که در شبکه بیت کوین تایید می شود، برای همیشه در دفتر عمومی بیت کوین ثبت می شود. در نتیجه با انجام هر تراکنش دفتر عمومی و بزرگ بلاک چین بزرگتر می شود. از سوی دیگر هر ماینر باید یک نسخه از تمام معاملات را نگه دارد تا بتواند معما را حل کند. در نتیجه پلتفرم با مشکل مقیاس پذیری روبرو می شود.

تیم توسعه دهنده کاردانو می خواهند با راه حلی ابتکاری مشکل مقیاس پذیری بلاک چین خود را حل کنند. توسعه دهندگان کاردانو قصد دارند زنجیره بلاک چینی بسازند که در آن، اعتبارسنج ها فقط اطلاعات مربوط به تراکنش مورد نظر را دریافت و حفظ کنند.

بعنوان مثال مجید می خواهد به حساب آقای کورش مقداری آدا واریز کند. ماینرهای اعتبار سنج بجای کل اطلاعات بلاک چین (روشی که بیت کوین و… استفاده می کنند) فقط داده های مربوط به معامله این دو فرد را دریافت می کنند.

یکی دیگر از ویژگی های کاردانو استفاده از روش Sharding است، در این روش هرچه تعداد افرادی که از شبکه کاردانو استفاده کنند، تعداد تراکنش هایی که بلاک چین می تواند انجام دهد افزایش میابد.

استفاده از آدا چندین مزایا دارد !!

۱– کاردانو محدودیت مقیاس پذیری ندارد و هرچه تعداد افراد بیشتری از آن استفاده کنند، شبکه می تواند تراکنش های بیشتری را پردازش نماید.

۲– کاردانو یک سیستم پرداخت جهانی است که هیچ دولت یا ارگانی نمی تواند آنرا کنترل و یا محدود کند.

۳– این شبکه به افراد این امکان را می دهد که بتوانند قراردادهای هوشمند خود را بر بستر کاردانو اجرا کنند.

۴– هک کردن این سیستم تقریبا غیرممکن است و اطلاعات ثبت شده بر بستر کاردانو کاملا محرمانه و ایمن باقی میمانند.

۵– بنیانگذار کاردانو پروژه های موفقی مانند BitShares و Ethereum را در کارنامه خود دارد.

۶– کاردانو اولین بلاک چین است که از چند لایه (لایه تسویه حساب و محاسبه) تشکیل شده است.

۷– با رمزارز آدا تراکنش ها با سرعت زیاد و کارمزد کم صورت می پذیرند.

۸– سیستم کاردانو سازگار با محیط زیست است. زیرا به برق بسیار کمتری نیاز دارد، به عبارت دیگر هزینه ای که برای حل معما باید پرداخت شود نیز کمتر است.

معایب بلاک چین کاردانو چیست؟

بلاک چین کاردانو هنوز در حال توسعه است و قصد دارد در آینده این اهداف را محقق نماید!
برخی از بلاک چین های موجود مانند ریپل، استلار لومن می توانند بیش از ۱۰۰۰ تراکنش را در ثانیه انجام دهند. در حالیکه حداکثر مقیاس پذیری برای کاردانو حدود ۲۵۷ تراکنش در ثانیه می باشد.

رقبای اصلی ارز دیجیتال کاردانو

یکی از کاربرد های اصلی ارز دیجیتال کاردانو، صنعت پرداخت و سیستم های مالی است که به کمک شبکه بلاک چین این ارز دیجیتال، به صورت غیرمتمرکز ارائه شده و از مزایای این بستر به خوبی بهره مند است. اما جذابیت صنعت پرداخت و امور مالی چند دهه است که طرفداران بسیاری داشته و از زمان پیدایش ارز های دیجیتال نیز، پروژه های متعددی در این خصوص تعریف شده اند.

پروژه کاردانو رقبای متعددی دارد که برخی از آن ها ارز دیجیتالی نیز منتشر نکرده اند اما به کمک فناوری بلاک چین، بستر بسیار مناسبی را فراهم کرده اند. به عنوان نمونه، اصلی ترین رقیب ارز دیجیتال کاردانو و البته تمام ارز های دیجیتال در صنعت پرداخت و امور مالی، مسترکارت می باشد. مسترکارت، پلفترمی ایجاد کرده است که سیستم های پرداخت را کاملا به روز می کند و از مشکلات سنتی فاصله بسیاری می گیرد.

همچنین ارز دیجیتال استلار نیز، در این زمینه فعالیت های گسترده ای انجام داده است و به دلیل ویژگی های منحصر به فرد شبکه خود، در بسیاری از وب سایت های رتبه دهی، در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر در تمامی صنایع دیده می شود. بنابراین، نمی توان ارز دیجیتال استلار را نادیده گرفت و ارز دیجیتال کاردانو نیز به خوبی می داند، رقبای سرسختی در تلاش هستند سهم خود از بازار پرداخت و سیستم های مالی غیرمتمرکز را بیشتر کنند.

آینده ارز دیجیتال کاردانو

هرگاه سخن از آینده یک ارز دیجیتال می شود، بررسی موارد مختلفی اهمیت پیدا می کند. ارز دیجیتال کاردانو با قیمتی در حدود ۱.۰۹ دلار در زمان نگارش این مطلب (۲۶ آبان ۱۴۰۰)، نشان داده است شایستگی حضور در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر را دارد. این ارز دیجیتال، تنها به تیم توسعه قدرتمندش بسنده نکرده و خلاقیت های بسیاری در ساختار شبکه اش به کار گرفته است.

بنابراین می توان ارز دیجیتال کاردانو را، پروژه ای محسوب کرد که برای هرچیزی برنامه ریزی درستی کرده و در مسیر آن قدم برمی دارد. داشتن برنامه، به معنای داشتن آینده درخشان برای این ارز دیجیتال است.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال کاردانو در صنعتی فعالیت می کند که بیش از ۵۰ درصد پروژه های بلاک چین فعالیت می کنند. از همین رو، برجستگی و حضور موفق این ارز دیجیتال در این صنعت، بی منطق نبوده است و باید چارلز هاسکینسون را برای مدیریت این پروژه تقدیر کرد. کاردانو رقابت های جدی با بزرگان صنعت پرداخت در جهان آغاز کرده است و ادامه این مسیر حتما با چالش هایی رو به رو خواهد بود.

خرید و فروش ارزدیجیتال

اینستاگرام

یوتیوب

صفحه اصلی

کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟کاردانو چیست؟

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,670.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,236.83
  • tetherTether (USDT) $ 1.01
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.176132