توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

کاربران DeFi در سال 2021، 10.5 میلیارد دلار از دست دادند

کاربران DeFi در سال 2021، 10.5 میلیارد دلار از دست دادند

دزدی و کلاهبرداری دیفای در سال گذشته 1.5 میلیارد دلار ضرر داشت...

کاربران DeFi در سال 2021، 10.5 میلیارد دلار از دست دادند

کاربران DeFi در سال 2021، 10.5 میلیارد دلار از دست دادند

نویسنده: ساقی

شرکت مدیریت ریسک Elliptic می گوید که کاربران DeFi در دو سال گذشته12 میلیارد دلار به دلیل هک و کلاهبرداری از دست داده اند.

دزدی و کلاهبرداری دیفای در سال گذشته 1.5 میلیارد دلار ضرر داشت.

این رقم در سال جاری به 10.5 میلیارد دلار افزایش یافته است که به کمک قیمت دارایی های بالاتر کمک می کند.

امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi به برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین اطلاق می‌شود که به افراد امکان می‌دهد با استفاده از قراردادهای هوشمند خودکار متصل به پروتکل‌ها، بانک‌ها و سایر واسطه‌های مالی سنتی را دور بزنند تا با همتایان خود وام دهند، وام بگیرند، پس‌انداز کنند یا معامله کنند.

کاربران DeFi در سال 2021، 10.5 میلیارد دلار از دست دادند

بر اساس داده های جمع آوری شده توسط DeFi Llama، این بخش بیش از 250 میلیارد دلار دارایی دیجیتال دارد . تا ژوئن 2020، این رقم کمتر از 1 میلیارد دلار بود. افزایش استفاده از پروتکل‌ها و همچنین افزایش قیمت سکه‌های زیربنایی و توکن‌های حاکمیتی که به آنها قدرت می‌دهد، چرخه خوبی را برای کسانی که عمیقاً در این فضا سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ایجاد کرده است.

گزارشی که امروز در مطبوعات داغ شد، نشان می‌دهد که کاربران و سرمایه‌گذاران #DeFi بیش از 12 میلیارد دلار ضرر به دلیل سرقت و کلاهبرداری متحمل شده‌اند!

به غیر از گسترش از اتریوم به شبکه‌هایی مانند Solana و بایننس هوشمند – همچنین به این معنی است که DeFi بودجه بیشتری برای سرقت دارد، حتی در حالی که بسیاری از پروژه‌ها برای همگام شدن با بخش به سرعت در حال تلاش هستند.

کاربران DeFi در سال 2021، 10.5 میلیارد دلار از دست دادند

Elliptic مشکل پیش روی پروژه‌های DeFi را در گزارش خود خلاصه می‌کند: «بسیاری از استارت‌آپ‌ها با امنیت سایبری نسبتاً ناقص هستند، و ماهیت غیرقابل برگشت تراکنش‌های رمزنگاری بازیابی این سرمایه‌ها را بسیار چالش‌برانگیز می‌کند.

و گاهی اوقات اشتباهات امنیت سایبری چندان ناخواسته نیستند، بلکه در عوض محصول “درهای پشتی هستند که توسط سازندگان آنها به منظور سرقت وجوه کاربران معرفی شده اند.”

به گفته Elliptic، در دو سال گذشته 2 میلیارد دلار مستقیماً از برنامه های غیرمتمرکز به سرقت رفته است. 10 میلیارد دلار ضرر اضافی را به کاهش ارزش رمز در نتیجه کلاهبرداری یا سرقت نسبت می دهد. اگر چه این عدد بسیار دشوارتر است، اما این ضررهای پروتکل ارزشی را به کاهش اعتماد مصرف کننده به محصول نسبت می دهند.

اکثریت قریب به اتفاق ضررهای دو سال گذشته، 8.6 میلیارد دلار، از اتریوم، خانه تامین مالی غیرمتمرکز، ناشی شده است. اتریوم پروتکل‌های وام دهی مانند MakerDAO، صرافی‌های غیرمتمرکز مانند Uniswap و محصولات مشتق‌شده مانند Synthetix را منشا گرفته است. پروتکل های زنجیره هوشمند بایننس از سال 2020 تاکنون 2.5 میلیارد دلار ضرر داشته است.

بر اساس معیارهای Elliptic، کاربران باید بیشتر نگران پروتکل های وام دهی باشند که به افراد امکان می دهد ارزهای دیجیتال را از مجموعه های همتایان خود قرض بگیرند. این پروتکل‌ها که مسئول بیش از یک سوم زیان‌ها هستند، به همان اندازه که در برابر اکسپلویت‌های اقتصادی آسیب‌پذیر هستند، در برابر اکسپلویت‌های کد نیز آسیب‌پذیر هستند – برای مثال، وام‌های فوری که در آن کاربران مبالغ هنگفتی را وام می‌گیرند، قیمت‌های بازار را دستکاری می‌کنند تا فرصتی برای آربیتراژ ایجاد کنند، سپس هزینه‌ها را بازپرداخت می‌کنند.

همانطور که فضا بالغ می شود، حملات ممکن است به پروتکل های پرواز تا شب و پلت فرم های خطرناک محدود شوند. اما در حال حاضر، Elliptic از کاربران می خواهد که مراقب خود باشند. DeFi، می‌گوید، تبدیل به یک «هانی‌پات وسوسه‌انگیز برای هکرها» شده است.

خرید و فروش ارزدیجیتال

اینستاگرام

یوتیوب

صفحه اصلی

کاربران DeFi در سال 2021، 10.5 میلیارد دلار از دست دادندکاربران DeFi در سال 2021، 10.5 میلیارد دلار از دست دادندکاربران DeFi در سال 2021، 10.5 میلیارد دلار از دست دادندکاربران DeFi در سال 2021، 10.5 میلیارد دلار از دست دادندکاربران DeFi در سال 2021، 10.5 میلیارد دلار از دست دادندکاربران DeFi در سال 2021، 10.5 میلیارد دلار از دست دادند

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,058.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,078.24
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.178201