توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

نگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنی رسانه های اجتماعی کریپتو

نگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنی رسانه های اجتماعی کریپتو

فراتر از تمرکز زدایی صرف، چهار موضوع کلیدی برای ایده توسعه اجتماعی کریپتو وجود دارد...

نگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنی رسانه های اجتماعی کریپتو

نگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنی رسانه های اجتماعی کریپتو

فراتر از تمرکز زدایی صرف، چهار موضوع کلیدی برای ایده توسعه اجتماعی کریپتو وجود دارد: ارتباطات خصوصی و مقاومت در برابر سانسور، اعتدال، حکومت غیرمتمرکز، و پول امن و غیرمتمرکز.

به دنبال درخواست Vitalik Buterin برای استفاده بیشتر از موارد استفاده از برنامه های اجتماعی در اتریوم در اوایل تابستان، چندین شرکت رمزنگاری تمایل خود را برای ساخت نسخه های غیرمتمرکز شبکه های اجتماعی اصلی مانند توییتر اعلام کردند.

با این حال، ایجاد و مشاهده پلتفرم‌های اجتماعی مبتنی بر رمزارز به‌عنوان نسخه‌های غیرمتمرکز توییتر، کوته‌نگر است. پیامدهای اخلاقی و فنی ایجاد شبکه‌های اجتماعی واقعاً غیرمتمرکز که از اصول Web 3.0 پیروی می‌کنند بسیار فراتر از آن چیزی است که ایده «توئیتر غیرمتمرکز» در حال حاضر شامل می‌شود.

ارتباطات خصوصی و مقاومت در برابر سانسور

حریم خصوصی یک حق انسانی است، اما این حق به طور فزاینده ای توسط شرکت های متمرکز فناوری بزرگ که انگیزه مالی برای جمع آوری، ذخیره و کسب درآمد از داده های کاربران خود دارند، نقض می شود.

در گزارش درآمد سه ماهه دوم فیس بوک در اوایل سال جاری، گزارش شده بود که این شرکت تنها 28.6 میلیارد دلار درآمد تبلیغاتی داشته است. همانطور که ضرب المثل می گوید: “اگر برای محصول پولی پرداخت نمی کنید، شما محصول هستید” و زمان آن رسیده است که انگیزه های موجود در شبکه های اجتماعی موجود را دوباره طراحی کنید. در حال حاضر، پلتفرم‌ها با انگیزه جمع‌آوری اطلاعات خصوصی از کاربران برای دریافت پول توسط تبلیغ‌کنندگان هستند.

با حفظ حریم خصوصی و رمزگذاری شبکه‌های اجتماعی کریپتو، این پارادایم به چالش کشیده می‌شود، زیرا اطلاعات شخصی قابل شناسایی تقریباً برای تبلیغ‌کنندگان در دسترس نیست .

هسته اصلی هر شبکه اجتماعی رمزنگاری باید توانایی برقراری ارتباط آزادانه و سازماندهی، بدون نظارت متمرکز و شرکتی باشد. در سال‌های اخیر، نگرانی‌ها در مورد سانسور آنلاین افزایش یافته است، یک مثال قابل‌توجه زمانی است که Discord سرور r/WallStreetBets را در میان فشار کوتاه GameStop ممنوع کرد، بنا بر گزارش‌ها به دلیل نگرانی در مورد محتوای نفرت‌انگیز که در جامعه پست می‌شود.

برخلاف پلتفرم‌های متمرکز Web 2.0، مانند Discord، شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز نقاط خفه را برای سانسور حذف می‌کنند. اگر هیچ کس سرورهای شبکه را کنترل نکند، هیچ شخص یا نهادی نمی تواند محتوا را کنترل و سانسور کند. در حالی که این با سانسور مبارزه می کند، یک چالش منحصر به فرد را نیز ارائه می دهد.

اعتدال

ایده اعتدال برای جوامع اجتماعی کریپتو مشکل 22 ایجاد می کند. از یک طرف، ارزش‌های وب 3.0 شبکه اجتماعی کریپتو در مورد ایجاد برنامه‌های دموکراتیک شده و عاری از سانسور و نظارت فضولی است. از سوی دیگر، جوامع باید بتوانند از خود در برابر حملات هرزنامه و عوامل مخرب محافظت کنند. ایجاد تعادل میان اعتدال با نیاز به حفظ حریم خصوصی، تمرکززدایی و مقاومت در برابر سانسور یک ملاحظات پیچیده بدون راه حل واضح است.

نکته اصلی این است که جوامع – نه یک شخص ثالث – باید بر محتوای موجود در فضاهای آنها کنترل داشته باشند. انواع تعامل از جامعه ای به جامعه دیگر متفاوت است، همانطور که طبقه بندی محتوای “خوب” در مقابل “بد” متفاوت است.

اینکه چگونه اطلاعات خوب به اشتراک گذاشته می شود و چگونه اطلاعات بد مدیریت می شود، در نهایت ارزش خود جامعه را مشخص می کند، و مهم است که به اعتدال به گونه ای نزدیک شویم که نتوان آن را ربود یا دستکاری کرد.

یکی از راه‌های پیش‌رو برای جلوگیری از هرزنامه این است که جوامع ویژگی‌های چت را با استفاده از مجوزهای مبتنی بر توکن پیاده‌سازی کنند. با این روش، نگه داشتن توکن‌های خاص می‌تواند به اعضا اجازه دسترسی به پست، مشاهده و/یا مجوزهای مدیریتی در یک جامعه خاص را بدهد.

برای حفظ یکپارچگی توکن‌ها، می‌توان قراردادهای هوشمند را برای کنترل قابلیت انتقال و مجوزهای هر توکن جدید پیاده‌سازی کرد. این سیستم غیرمتمرکز تضمین می‌کند که اعتدال به گونه‌ای انجام می‌شود که به ذهنیت یک فرد مستقل اجازه نمی‌دهد تا نظارت را کنترل کند.

حکومت غیر متمرکز

مشکل شبکه های اجتماعی Web 2.0 این است که تمرکز ذاتاً جوامع را از خودگردانی و خود تنظیمی منع می کند. موفقیت یک شبکه اجتماعی باید به معنای موفقیت شبکه اجتماعی به عنوان یک کل باشد – نه موفقیت یک بنیانگذار به بهای هزینه شبکه اجتماعی. این مشکل با نظم موجود شبکه های اجتماعی متمرکز است: تصمیمات یک فرد یا نهاد مستقل، تکامل و سرنوشت شبکه را کنترل می کند.

نگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنی رسانه های اجتماعی کریپتو

یکی از راه های رفع این نقص و ایجاد حکمرانی غیرمتمرکز استفاده از پول جامعه است. با نگه داشتن نشانه‌های حکومت‌داری، به اعضای جامعه به صورت فردی این قدرت داده می‌شود که در مورد تصمیماتی که آینده جامعه را شکل می‌دهند، رأی دهند. ماهیت جمعی این سیستم رأی دهی دموکراتیک، این قدرت را دارد که جامعه را از قربانی شدن به هوس های بوروکراسی شرکتی محافظت کند. با حکمرانی غیرمتمرکز، به کاربران صدایی داده می شود تا تغییرات را اعمال کنند.

پول امن و غیرمتمرکز

تمرکززدایی به تنهایی نمی تواند طول عمر و خودپایداری شبکه های اجتماعی کریپتو را تضمین کند. ادغام مشوق‌های مبتنی بر توکن، راه منحصر به فردی را برای کاربران فراهم می‌کند تا جوامع شبکه‌های اجتماعی را پشتیبانی و هدایت کنند. با صدور توکن برای کاربران، کاربران فردی مانند سهامداران پلتفرم می شوند و انگیزه ای برای مشارکت و مشارکت در رشد شبکه ایجاد می کنند.

نگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنی رسانه های اجتماعی کریپتو

هنگامی که هر کاربر تعادلی از نشانه‌ها را حفظ می‌کند، سپس می‌تواند بر اساس شرایط خود به صورت همتا به همتا معامله کند و در اصل به طور مستقل به اقتصاد شبکه کمک می‌کند. موارد استفاده برای این توکن ها بی پایان است – از رای دادن به پیشنهادات گرفته تا تامین مالی جمعی و ارسال پیام های رمزگذاری شده – و پشتیبانی از رشد بلندمدت جامعه را ارائه می دهد.

با افزایش علاقه و شتاب شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز، این چهار موضوع کلیدی نشان می‌دهند که در طراحی شبکه‌های اجتماعی جدید، ملاحظات بسیار بیشتری نسبت به ایده تمرکززدایی وجود دارد. آنچه ما به آن نیاز داریم، پلتفرم‌های هدف‌محور بیشتری هستند که از حاکمیت فکری و مالی کاربران دفاع می‌کنند – نه کلمات زمزمه‌ای سطحی. با وجود مناطق خاکستری در نحوه دستیابی به این هدف، زیبایی شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز این است که جامعه این فرصت را دارد که آینده شبکه های اجتماعی را شکل دهد.

خرید و فروش ارزدیجیتال

اینستاگرام

یوتیوپ

صفحه اصلی

نگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنینگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنینگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنینگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنینگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنینگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنینگاهی درونی به ملاحظات اخلاقی و فنی

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,058.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,078.24
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.178201