توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟

میمبل ویمبل یک پروتکل حریم خصوصی (Privacy) است که مانع آشکار شدن اطلاعات خصوصی در بلاک چین می‌ شود. نام این تکنولوژی از یکی از طلسم های سری هری پاتر گرفته شده که...

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟

آشنایی با پروتکل میمبل ویمبل

میمبل ویمبل یک پروتکل حریم خصوصی (Privacy) است که مانع آشکار شدن اطلاعات خصوصی در بلاک چین می‌ شود. نام این تکنولوژی از یکی از طلسم های سری هری پاتر گرفته شده که مردم را از فاش کردن رازها باز می ‎داشت.

وایت پیپر (white-paper) بیت‌ کوین دارای بخشی با عنوان حریم خصوصی است که در آن ساتوشی حریم خصوصی بیت‌ کوین را با حریم‎ خصوصی نقل و انتقالات بانکی مقایسه کرده و محدودیت‎ های آن را به‌ طور واقع بینانه‎ای توضیح داده است.

امروزه محدودیت‌ های حریم خصوصی بیت‎ کوین بیشتر هم شده‌اند چرا که روش‌ های شناسایی کاربران بیت‌ کوین پیشرفت کرده و از طریق اطلاعاتی همچون مشخصات آنان در صرافی ها می‌ توان به هویت افراد پی برد.

این امر باعث تعجب افرادی شده که فکر می‌ کردند بیت کوین به علت عدم آشکار کردن نام افراد دارای حریم خصوصی است.

بیت کوین، ۳ راز را در مورد هر تراکنش فاش می‌ کند:

نشانی فرستنده

مبلغ سکه های ارسالی 

آدرس گیرنده

بیت کوین این رازها را به خاطر اینکه از حریم خصوصی نفرت دارد فاش نمی‌ کند. چرا که هر سیستم مالی باید دو نیاز را برآورده کند: 

باید مشخص شود که مقدار دریافتی برابر با مقدار ارسالی است. 

باید اطمینان حاصل شود که تراکنش توسط مالک پول و دارایی اتفاق افتاده است. 

نکته مهم:

بیت کوین این دو نیاز را با فاش کردن ۳ راز بالا برآورده می‌ کند. 

تراکنش های بیت کوین شامل مقدار و آدرس گیرنده در یک متن ساده است. این برای براورده کردن نیاز اول کافی است، ما می‌ بینیم که ۵ بیت کوین وارد تراکنش شدند و ۵ تا بیرون آمدند. 

برای تأمین نیاز دوم، بیت کوین از آدرس‌ های عمومی جفت شده با کلید های خصوصی مربوطه استفاده می‌ کند. فرستنده یک امضا را با استفاده از کلید خصوصی مربوطه تولید می‌ کند و تراکنش را با آن امضا می‌ کند.

هر کسی می‌ تواند چک کند که تراکنش با کلید خصوصی مربوط به آدرس عمومی فرستنده امضا شده است. 

اما میمبل ویمبل این دو نیاز را برآورده می‌ کند در حالی که هیچکدام از این سه راز فاش نمی‌ شوند.در اینجا با برخی اعمال ریاضیات ساده، و همچنین با برخی اعمال پیشرفته ریاضی، به توضیح این پروتکل میپردازیم :

توضیح پروتکل میمبل ویمبل

خیلی از مردم از ریاضیات هراسانند و وقتی با آن مواجه می شوند از آن بدون توجه عبور می کنند.

آیا شما از این ریاضیات هراسانید؟

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟

آیا می‌ توانید اینها را حل کنید، بله؟ ضرب اعداد برای مردم آسان است.حتی یک کامپیوتر جیبی هم می‌ تواند میلیون‌ ها عملیات ضرب را در کسری از ثانیه انجام دهد. 

حال بیاید تغییری کوچک دهیم و سوال را این طور بیان کنیم:

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟

آیا اکنون می توانید این سوال را حل کنید؟ احتمالا نه. تنها کاری که انجام دادیم راه عملیات را کمی تغییر دادیم و عملیات خیلی سخت‌ تر شد. البته این را در نظر بگیرید که ما در مثالمان از اعداد کوچک استفاده کردیم در حالی که در واقعیت بلاک چین و کامپیوترهای عظیم اعداد و محاسبات خیلی بزرگتر از این مثال است .

برای فهم روانتر و بهتر ما از اعداد کوچک استفاده می کنیم .

سیستم‌ های رمزنگاری از هر عددی استفاده نمی‌ کنند، بلکه از اعداد خاص و معتبر روی منحنی‌ های بیضوی استفاده می کنند. بحرحال در بنیاد تفاوتی ندارد و خاصیت ساده ریاضی در میان است: ضرب آسان و فاکتورگیری سخت. 

استفاده از ویژگی‌ های ضرب برای پنهان کردن اطلاعات و تایید مالکیت در میمبل ویمبل

اگر اعداد مجهول تساوی زیر از شما سؤال شود:

استفاده از ویژگی‌ های ضرب برای پنهان کردن اطلاعات و تایید مالکیت در میمبل ویمبل

به سادگی نخواهید توانست جواب دهید، چون علامت سوال در سمت چپ است. فهمیدن جواب علامت سوال ها بسیار سخت است. این اعداد ۲۳ و ۸۳ هستند. اگرهم می خواهید چک کنید که جواب درست است میتوانید اینکار را انجام دهید، چون یک مسئله ضرب وجود دارد و ضرب هم آسان است.

این یک ضرب ساده است. ولی ما دو کار خیلی مهم را برای رمزنگاری انجام دادیم:

۱- ما می‌ خواستیم اطلاعات را پنهان کنیم و حالا می‌ دانیم که چگونه این کار را انجام دهیم: ما می‌ توانیم اطلاعات را با ضرب کردن در اعداد مجهول پنهان کنیم. این کار باعث می‌ شود به سختی رمزگشایی شوند.

۲- همچنین خواستیم ثابت کنیم مالک کوین‌ ها هستیم و کلیدهای خصوصی را داریم. خوب، حالا هم می‌ دانیم که چطور این کار را انجام دهیم: با آشکار کردن عوامل اعداد بزرگ. ما تمام این کارها را با استفاده از ویژگی‌ های اساسی ضرب انجام دادیم.

خرید و فروش ارزدیجیتال

پنهان کردن مقدار تراکنش ها در میمبل ویمبل

حال بگذارید از ترفند خودمان برای پنهان کردن اطلاعات با ضرب آنها در اعداد بزرگ و محرمانه استفاده کنیم. یکی از ۳ قسمت اطلاعات فاش شده بیت کوین مقدار سکه‌ ها است.

وقتی ۵ بیت کوین را از طریق بلاک چین بیت کوین می فرستیم، این عدد در متن ساده با عنوان ۵ نمایش داده می‌ شود. پس بگذارید آن را با ضرب کردن چند عدد دیگر پنهان کنیم.

ما نمی توانیم به سادگی این مقدار را حدس بزنیم:

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟
پنهان کردن مقدار تراکنش ها در میمبل ویمبل

رابطه فوق کمی شبیه به این است که مقادیر چگونه در میمبل ویمبل نمایش داده می‌ شوند (ولی دقیق آن نیست).

در میمبل ویمبل، فرستنده و گیرنده هر کدام با اعدادی مثل تصویر زیر حضور دارند:

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟

که یک تعهد پدرسون نامیده می‌ شود. نکته ی مهم این است که تعهد پدرسون شامل دو قسمت است: قسمت مبلغ (که مبلغ در آن با اعداد بزرگ مخفی شده است) و قسمت کلید خصوصی .

توجه داشته باشید که فرستنده و گیرنده هر دو در ایجاد تراکنش مشارکت دارند که این امر کاملا متفاوت از بیت‌ کوین است. لذا نیاز است که فرستنده و گیرنده هر یک تعهد پدرسون خود را با هم به اشتراک بگذارند.

کوین Beam شامل یک سیستم BBS (تابلو اعلانات امن) جدا از بلاک چین Beam است تا فرستنده و گیرنده را قادر به تبادل تعهدات پدرسون خود کند. 

خاصیت توزیع پذیری ضرب نسبت به جمع

حتما با خاصیت توزیع‌ پذیری ضرب نسبت به جمع آشنا هستید. یعنی وقتی که ما می‌ خواهیم دو عدد را در یک عدد سوم ضرب کنیم، می‌توانیم آن ها را با هم جمع کنیم و سپس در عدد سوم ضرب کنیم یا می‌ توانیم ابتدا عدد اول را در آن عدد ضرب کنیم و سپس عدد دوم را در آن ضرب کنیم و آن ها را با هم جمع کنیم.

این دو فرایند معادل یکدیگر هستند.

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟
خاصیت توزیع پذیری ضرب نسبت به جمع

اثبات اینکه پول ورودی تراکنش با پول خروجی آن برابر است

به یاد داشته باشید که یکی از الزامات یک سیستم مالی این است که جمع مقادیر ورودی و خروجی هر تراکنشی باید صفر باشد. تراکنش میمبل ویمبل شامل دو تعهد پدرسون است:

یکی برای پول ورودی تراکنش و یکی برای پول خروجی آن:

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟

به عنوان مثال تراکنشی را در نظر بگیرید که فرستنده ۵ سکه ارسال کند و گیرنده ۵ سکه به‌ دست می‌آورد:

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟

اما به جای جداگانه ضرب کردن مقدار ورودی در عددی بزرگ و سپس ضرب کردن مقدار خروجی در عددی بزرگ، می‌ توانیم آن ها را اینگونه جمع کنیم:

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟

۵ منهای ۵ صفر است. آن را در عددی بزرگ ضرب کنیم باز هم حاصل صفر خواهد بود. 

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟

و فقط قسمت دوم یعنی قسمت مربوط به کلیدهای خصوصی باقی می‌ ماند:

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟

مشاهده می‌ شود که بخش مبلغ از بین رفت اما در هر قدم، مقدار آنها با ضرب شدن در اعداد محرمانه بزرگ مخفی ماندند. ما تأیید کردیم جمع پول ورودی و خروجی تراکنش صفر است بدون اینکه فاش شود مقدار چقدر است.

اگر ورودی و خروجی تراکنش جمع ورودی و خروجی تراکنش صفر نباشد در قسمت مبلغ مقداری باقی خواهد ماند که با قسمت کلید خصوصی جمع خواهد شد.

بنابراین هسته (Kernel) تراکنش قابل تقسیم بر کلیدهای خصوصی ۲۳ و ۸۳ نخواهد شد. پروتکل Beam این تراکنش را به صورت نادرست رد می‌کند.

(ممکن است شما در این مثال متوجه شوید، اگر مقدار عدد صفر نبود، اما چیزی که به ۲۳ و ۸۳ تقسیم می‌ شد مثل عدد ۱۹۰۹، پس هسته هنوز هم بر ۲۳ و ۸۳ قابل تقسیم بود. این تصادف ممکن است به خاطر انتخاب اعداد کوچک در مثال پیش آمده باشد. در عمل اعدادی که توسط پروتکل و کامپیوترها مورد استفاده قرار می‌ گیرد بسیار بزرگ است طوری که شانس این تصادف را به صفر نزدیک می‌کند.) 

لذا ما توانستیم دو نیازی را که در ابتدای مقاله برای سیستم مالی ذکر کردیم، تأمین کنیم بدون آنکه چیزی را فاش کنیم. 

۱- وقتی قسمت مبلغ صفر می‌ شود به این معناست که پول ارسال شده فرستنده با پول دریافت شده توسط گیرنده دقیقا برابر است. یعنی پولی به وجود نمی‌ آید و پولی از بین نمی‌ رود. 

۲- دومین نیاز هر سیستم مالی این بود که ثابت کنیم تراکنش توسط دارنده پول (کلید خصوصی) ایجاد شده‌ است. فرستنده با آشکار کردن کلید خصوصی خود نشان می‌ دهد که هسته تراکنش بر آن قابل تقسیم بوده و اثبات می‌کند که مالک پول است.

بنابراین مشاهده می‌ شود که میمبل ویمبل به اهداف بیت ‎کوین بهتر از خود بیت‌ کوین دست می‌ یابد (البته اگر حریم خصوصی یک هدف باشد).

تاریخچه پروتکل میمبل ویمبل (Mimblewimble)

ایده طراحی میمبل ویمبل ابتدا در سال ۲۰۱۶ توسط شخصی با نام مستعار Tom Elvis Jedusor معرفی شد. او ایده اصلی را معرفی کرد و در این زمینه مستنداتی را منتشر کرد که باعث شد سؤالاتی در ذهن مخاطبان شکل بگیرد.

در ادامه یک محقق بلاک چین به نام Andrew Poelstra به این مقوله علاقه‌مند شد و آن را توسعه داد و موفق شد در اکتبر ۲۰۱۶، مقاله‌ای را با عنوان Mimblewimble منتشر کند.

در طول این سال‌ها، محققان و توسعه‌دهندگان زیادی روی قابلیت‌های پروتکل میمبل ویمبل کار کرده‌اند. عده‌ای معتقدند که پیاده‌سازی پروتکل MW‌ (مخفف Mimblewimble) روی شبکه بیت کوین غیرممکن نیست ولی بسیار پیچیده است؛

اما Poelstra‌ و بسیاری از محققان بر این باورند که میمبل ویمبل در آینده می‌تواند به صورت یک بلاک چین جانبی یا سایدچین (Sidechain)، شبکه بیت کوین را بهبود بخشد.

سخن پایانی

معرفی میمبل ویمبل یک نقطه عطف قابل توجه در تاریخ بلاک چین است. از طرفی، ویژگی برش یا همان Cut-through، شبکه‌های میمبل ویمبل را ارزان‌تر و مقیاس پذیری آن را بیشتر می‌کند.

از طرف دیگر، پروتکل Mimblewimble ممکن است به عنوان یک راه حل زنجیره جانبی یا کانال پرداخت اجرایی شود که این امر امکان ایجاد حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری بیشتر را فراهم می‌آورد.

تاکنون در چند پروژه بلاک چین مانند لایت کوین (Litecoin)، گرین (Grin) و بیم (Beam) از طراحی میمبل ویمبل استفاده شده است. در حالی که گرین یک پروژه جامعه محور بوده و روی اثبات کم حجم مفهوم پروتکل Mimblewimble کار می‌کند، اما بیم یک رویکرد استارتاپی را در پیش گرفته است.

در حالی که هر دو پروژه مبتنی بر میمبل ویمبل هستند، اما از نظر فنی از یکدیگر متمایزند، زیرا هر یک روش خاصی برای اجرای طراحی میمبل ویمبل دارند.

در حال حاضر یک سوال بدون پاسخ این است که آیا میمبل ویمبل می‌تواند به سطح قابل توجهی از قابلیت اطمینان و پذیرش دست یابد یا خیر.

این یک ایده هیجان انگیز و امیدوارکننده است، اما هنوز بسیار جوان بوده و به همین ترتیب، موارد استفاده بالقوه در دست بررسی و آینده MimbleWimble همچنان نامشخص است.

خرید و فروش ارزدیجیتال

صفحه اصلی

میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟میمبل ویمبل MimbleWimble چیست ؟

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,494.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,134.83
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.179315