توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

معرفی کامل پروتکل آوالانچ (Avalanche)!؟ و توکن آن AVAX

اَوِلانچ (Avalanche) یک شبکه بلاک چینی متن باز ومقیاس پذیر است که برای راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز مالی، که از یک پروتکل اجماع منحصر بفرد استفاده می‌کند. این شبکه که...

معرفی کامل پروتکل آوالانچ(Avalanche)!؟ و توکن آن AVAX

Contents

معرفی کامل پروتکل آوالانچ
نویسنده : جوان

اَوِلانچ (Avalanche) یک شبکه بلاک چینی متن باز ومقیاس پذیر است که برای راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز مالی، که از یک پروتکل اجماع منحصر بفرد استفاده می‌کند. این شبکه که پیش‌تر با نام آوا (AVA) شناخته می‌شد، اولین پلتفرم قرارداد هوشمند است که می‌تواند تراکنش‌ها را در کمتر از یک ثانیه تایید کند.

اوالانچ به صورت کامل از ابزار توسعه اتریوم (Ethereum development toolkit) پشتیبانی می‌کند و توکن مورد استفاده در آن، ارز دیجیتال AVAX نام دارد.

در طول شبکه آزمایشی یا تست نت (Testnet)، اولانچ توانست به رکورد بیش از ۱۰۰۰ تولیدکننده بلاک منحصربفرد از سرتاسر جهان در شبکه خود برسد، اتفاقی که نه تنها در میان تست نت سایر شبکه‌های بلاک چینی مشاهده نشده، بلکه شبکه اصلی یا Mainnet بسیاری از پروژه‌های فعال امروزی در رسیدن به آن ناتوانند.

در کنار این مسئله، Avalanche توانست یکی از بهترین برنامه‌های توزیع توکن در فضای کریپتو را اجرا کند، برنامه‌ای که در آن سهم سرمایه‌گذاران خصوصی اولیه کمتر از ۱۴ درصد بود و بیش از ۷۰ درصد از توکن‌های این شبکه به افراد سازنده و شرکت‌کننده در پروتکل این شبکه تعلق خواهد گرفت.
در مورد نام‌گذاری این پروتکل جدید باید گفت که آوالانچ به معنی «بهمن و توده ی برف» است.

دو نوع متفاوت از پروتکل‌های اجماع

معرفی کامل پروتکل آوالانچ

وقتی که تعدادی رایانه توزیع‌شده، وظایف و منابع مختلفی را به اشتراک می‌گذارند، اجماع به یکی از اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین مسائل بدل می‌شود.

یکی از مرسوم‌ترین مثال‌ها در این زمینه، تعیین نمودن مانده‌حساب‌ها در سیستم‌های بانکی هستند که بر عهده چندین سرور است. بانک‌ها برای انجام تراکنش‌های خود، تنها به یک پایگاه داده اتکا نمی‌کنند، بلکه از چندین رایانه مختلف که در نقاط متفاوتی از دنیای قرار گرفته‌اند، بهره می‌برند.

این کار نیز مستلزم روشی است که به‌وسیله آن بتوان بر روی تمامی این دستگاه‌ها نظارتی مناسب را انجام داد تا به مقداری دقیق، که بیانگر مانده‌حساب‌های کاربران است، برسند.

از دیگر مثال‌ها که نمایانگر این مسئله است، می‌توان به وب‌سایت آمازون اشاره کرد. این غول خرید آنلاین، به‌منظور سرویس دهی در سطح جهانی، پایگاه‌های داده مختلفی را در سرتاسر دنیا ایجاد نموده‌ است.

چراکه این وب‌سایت می‌بایست نظارتی کافی بر اجناس باقی‌مانده در انبارها داشته باشد تا به این وسیله از خطاهای احتمالی و برنامه‌ریزی نشده جلوگیری شود. ازجمله این خطاها نیز می‌توان دوبار فروختن آخرین آخرین جنس در انبار اشاره کرد.

این موضوع، برای مدت زیادی جزو مهم‌ترین مشکلات دنیای علوم رایانه‌ای بود. به‌منظور حل این مشکل، دانشمندان و مهندسین مربوطه، طی دوره‌ای ۴۰ ساله به دنبال راه‌حل‌های متفاوتی بوده‌اند. درزمینهٔ سیستم‌های توزیع‌شده، تنها دو خانواده از پروتکل‌های اجماع وجود دارند که در ادامه به تشریح آنها خواهیم پرداخت:

پروتکل‌های اجماع کلاسیک

اولین کلاس از این پروتکل‌ها، نوع کلاسیک آن است که توسط دو دانشمند برجسته در علوم رایانه‌ای، «لزلی لامپورت» و «باربارا لیسکوف»، که هر دو برنده جایزه «تورینگ» نیز شده‌اند، توسعه یافته است.

جایزه تورینگ را می‌توان هم‌رده نوبل برای علوم رایانه‌ای دانست. ازجمله مزایای این پروتکل می‌توان به قطعیت و تضمین سریع تراکنش‌های انجام شده، اشاره نمود. صد البته بهایی که باید برای این مزایا پرداخت شود کمی بالاست.

مقیاس‌پذیری این پروتکل برای یک میزان مشخصی نود (Node) قابل انجام است. چراکه نیازمند هزینه ارتباطی درجه دو هستند. یعنی (O(n² در میان نودهایی که در سیستم مشارکت می‌کنند. کل شبکه را ملزم می‌کنند که تمام شرکت‌کنندگان را بشناسند.

اساساً، امنیت این قبیل شبکه‌ها نیز مستلزم تطابق قوه قضاوت میان اکثریت نودهاست که تراکنش را وارد دانسته و اقدام به انجام آن می‌کنند. این رویکرد برای زمان‌هایی منطقی است که بلاک چینی مبتنی بر کسب مجوز (permissioned (مجاز)) می‌سازید.

در ارتباط با شبکه‌هایی پویا (دینامیک) از نودهایی غیرقابل اطمینان استفاده می شود،که چنین پروتکلی مناسب به نظر نمی‌رسد. این‌چنین بلاک چین‌ها که اصطلاحاً بلاک چین‌هایی بدون نیاز به مجوز (Permissionless) نامیده می‌شوند، از نوع دیگری از اجماع بهره می‌برند.

پروتکل اجماع ناکاموتو

معرفی کامل پروتکل آوالانچ

در سال ۲۰۰۹، شاهد ظهور خانواده‌ای دیگر از پروتکل‌های اجماع بودیم. «ساتوشی ناکاموتو»، در حالی پا به این عرصه می‌گذاشت که راه‌حلی منحصربه‌فرد و نوینی را به همراه داشت.

در این پروتکل نیازی به شناخت تمامی نودهای حاضر بر روی شبکه نیست. هر نود می‌تواند در هر زمانی وارد یا از شبکه خارج شود و هر ماینری می‌تواند با یک بلاک در سیستم مشارکت داشته باشد. به‌وسیله این پروتکل می‌توان تعداد بسیاری از نودهای را از سرتاسر جهان در اختیار داشت.

مسلماً این پروتکل نیز هزینه‌هایی را برای شبکه به همراه دارد. در ادامه به چند نمونه از آنها اشاره خواهیم کرد.

به‌طور کلی در شبکه بیت کوین، انجام هر تراکنش چیزی در حدود ده دقیقه تا یک ساعت به طول می‌انجامد. این زمان، مدتی است که تائید و قرارگیری یک تراکنش به‌وسیله نودها طول می‌کشد. از طرف دیگر توان عملیاتی این پروتکل بسیار محدود است.

بیت کوین در هر ثانیه قادر به انجام فقط سه الی هفت تراکنش است. مشخصاً این مقدار برای بدل شدن به یک ارز جهانی بسیارکم است. در پایان نیز باید خاطرنشان کرد که بیت کوین انرژی بسیاری را مصرف می‌کند.

تا به اینجا چیزی در حدود چهار برابر انرژی تولیدشده توسط نیروگاه اتمی چرنوبیل توسط بیت کوین بلعیده شده است. این حجم از انرژی برای مصارف نگه‌داری از گزارش‌های تراکنش‌ها صرف شده است.

پلتفرم Avalanche چیست؟

توسعه‌دهندگان آزمایشگاه‌های Ava ادعا می‌کنند که آوالانچ اولین شبکه قراردادهای هوشمند است که به صورت استاندارد در کمتر از یک ثانیه تراکنش‌ها را تایید می‌کند. آوالانچ شبکه اصلی خود را در سپتامبر ۲۰۲۰ راه اندازی کرد.

توکن اصلی این پلتفرم یعنی AVAX، کارهای مختلفی را در آوالانچ انجام می‌دهد و همچنین به عنوان پاداش و سیستم پرداخت برای کاربران عمل می‌کند.

Avalanche اولین پلتفرم قراردادهای هوشمند است که تراکنش‌ها را زیر یک ثانیه تأیید می‌کند، از کل ابزار توسعه اتریوم پشتیبانی می‌کند و میلیون‌ها تاییدکننده مستقل را قادر می‌سازد تا به عنوان تولید کنندگان بلاک شرکت کنند. این شبکه آزمایشی بیش از ۱۰۰۰ نود کامل و تولید کننده بلاک داشته و رکورد جهانی را در این مورد شکسته است.

علاوه بر این، پلتفرم Avalanche قادر به پذیرش سفارشات بیشتر از شبکه‌های بلاک چین موجود است (۴۵۰۰ تراکنش در ثانیه)، همچنین آستانه ایمنی کاملاً بالاتر از استاندارد ۵۱ درصد سایر شبکه‌ها است. یک تفاوت بزرگ بین آوالانچ و سایر شبکه‌های غیرمتمرکز، الگوریتم اجماع است.

با گذشت زمان، مردم به درک نادرستی پس از مشاهده بلاک چین‌های موجود رسیده‌اند که بلاک چین‌ها کُند هستند و مقیاس پذیر نیستند. پلتفرم آوالانچ برای دستیابی به تضمین‌های ایمنی قوی، ضمن دستیابی به سرعت نهایی و توان بالا، بدون به خطر انداختن تمرکززدایی، از رویکرد جدیدی برای اجماع استفاده می‌کند.

بر خلاف سایر شبکه‌ها که شرایط و ضوابط مشارکت شبکه را به طور یکنواخت در سیستم تحمیل می‌کنند، آوالانچ به افراد و موسسات این قدرت را می‌دهد که به راحتی برنامه‌های قدرتمند، قابل اعتماد و ایمن و شبکه‌های بلاک چین سفارشی با قوانین پیچیده ایجاد کنند یا در شبکه‌های خصوصی یا دولتی موجود متناسب با موارد استفاده آنها کار کنند.

برای مثال، یک موسسه مالی تحت نظارت که می‌خواهد دارایی‌های دیجیتالی منتشر کند را در نظر بگیرید. برای آنها ممکن نیست سیستمی را راه‌اندازی کنند که نتوانند نودهای فعال در شبکه آنها را کنترل کنند؛ اما در Avalanche همان موسسه می‌تواند کنترل کاملی بر ماشین مجازی مورد استفاده و شرایط اجرای نود در شبکه سفارشی آنها به دست آورد.

تیم و بنیانگذاران آوالانچ ؟

در این بخش، سه شخص مطرح فعال در پروژه Avalnche و ارز دیجیتال AVAX را معرفی می‌کنیم. قابل ذکر است که تیم توسعه‌دهنده این شبکه بلاک چینی بسیار گسترده است و اکثر توسعه‌دهندگان را محققان دانشگاه کرنل آمریکا تشکیل می‌دهند.

امین گون سیرر (Emin Gun Sirer)

معرفی کامل پروتکل آوالانچ

امین گون سیرر بنیان‌گذار و مدیر اجرایی شبکه اولانچ است. وی استاد علم کامپیوتر در دانشگاه کرنل بوده و عمده فعالیت وی روی سیستم‌های عامل، شبکه و سیستم‌های توزیع شده است. سیرر به ابداع کننده اولین ارز دیجیتال استفاده کننده از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) شهرت دارد. او اکنون با کوله‌باری از تجربه، به دنبال توسعه اولانچ و ارز دیجیتال AVAX است.

جان وو (John Wu)

جان وو رئیس بنیاد شبکه بلاک چین آوالانچ است. وی سابقه بیش از ۲۰ سال فعالیت در حوزه تکنولوژی مالی دارد که عمده آن به عنوان مدیر اجرایی موسسه سرمایه‌گذاری دارایی‌های دیجیتال شیرزپست (SharesPost) بوده است. علت ملحق شدن جان به پروژه ارز دیجیتال AVAX ، مدیریت این پروژه در زمینه تجاری و سرمایه‌گذاری است.

خرید و فروش ارزدیجیتال

تد یین (Ted Yin)

معرفی کامل پروتکل آوالانچ

تد به عنوان معمار پروتکل ارشد (Chief Protocol Architect)، علاقه وافری به طراحی و ساخت عملی سیستم‌های توزیع شده که بتوانند مشکلات اساسی مرتبط با آن مانند تحمل خطا، اجماع ناکافی و سیستم‌های همتا به همتا را حل کنند، دارد.

کارهای تحقیقاتی وی شامل پروتکل‌های Avalanche و Snowman و همچنین پروتکل HotStuff است. پروتکل HotStuff توسط لیبرای فیسبوک به عنوان اساس پروتکل اجماع استفاده شده است.

اعضای دیگر این تیم را متخصصان علوم کامپیوتر، اقتصاد، دارایی و حقوق تشکیل می‌دهند.

تعاریف مطرح بزرگان درباره اولانچ و ارز دیجیتال AVAX

در این مقاله، نقل قول افراد مطرح و سرشناس حوزه تکنولوژی و ارزهای دیجیتال در مورد پروژه شبکه بلاک چین آوالانچ و ارز دیجیتال AVAX را مرور می‌کنیم.

ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین؛ بنیانگذار اتریوم


فکر می‌کنم بسیار عادلانه است که به اوالانچ و بیت کوین به اندازه یکسانی مشروعیت بدهیم. اولانچ و ارز دیجیتال AVAX دارای تکنولوژی واقعا جالبی هستند.

الکسیس اوهانیان

الکسیس اوهانیان؛ بنیانگذار ردیت


تفکر بزرگ منجر به شکل گیری اولانچ از روز اول شده است. آن‌ها در موقعیتی قرار گرفته‌اند که بتوانند وعده‌های مالی غیر متمرکز را به واقعیت تبدیل کنند تا مردم در سراسر جهان، کنترل پول خود را در دست بگیرند.

چارلز هاسکینسون

چارلز هاسکینسون؛ بنیانگذار کاردانو


اولانچ و ارز دیجیتال AVAX قرار است توکن جالبی باشد که به بازار عرضه می‌شود و ایده‌های جذاب بسیاری در مورد آن وجود خواهد داشت.

تفاوت آوالانچ با بیت کوین و بیت کوین کش و اتریم در چیست؟

اول به تفاوت اصلی بین پلتفرم Avalanche با بیت کوین و بیت کوین کش می‌پردازیم. در مقایسه با بیت کوین، بیت کوین کش و سایر توکن‌هایی که از گواه اثبات کار (PoW) برای جایگزینی ارزهای فیات رقابت می‌کنند، پلتفرم آوالانچ یک مدل کاملاً متفاوت به نظر می‌رسد، اما در واقع چیزهای مشترکی بین آنها نیز وجود دارد.

آوالانچ یک دارایی با حجم ثابت است و حداکثر ۷۲۰ میلیون توکن AVAX در گردش خواهد بود. این مدل UTXO ساتوشی را برای اعتبارات تک کاره به منظور تسهیل پرداخت‌ها به جای مدل اکانت استفاده می‌کند.

همچنین، Avalanche تراکنش‌هایی مانند Segwit را بدون مشکلات سازگاری انجام می‌دهد و از قالب آدرس Bech32 برای به حداقل رساندن خطاها و به حداکثر رساندن خوانایی استفاده می‌کند. بر خلاف بیت کوین، اجماع آوالانچ برای سرعت، مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری در اجرا طراحی شده است.

مهم‌ترین تفاوت‌های آوالانچ با بیت کوین :

برای تایید نهایی تراکنش‌ها در بیتکوین نزدیک به یک ساعت زمان نیاز است؛ اما در آوالانچ در کسری از ثانیه تراکنش تایید می‌شود.

برای تولید بلاک در بلاک چین Bitcoin نیاز به استفاده از چندین استخر متمرکز است؛ اما آوالانچ می‌تواند هزاران تا میلیون‌ها تولید کننده بلاک را در خود جای دهد، بدون این که ارزشی از سیستم خارج شود.

بیت کوین هفت تراکنش در ثانیه را پشتیبانی می‌کند؛ اما Avalanche تا ۶۵۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام می‌دهد که در حدود سه برابر درگاه ویزا است.

آوالانچ از مدل گواه اثبات سهام (PoS) برای امنیت شبکه استفاده می‌کند، که هم سازگار با محیط زیست است و هم نیازی به سکوهای استخراج بسیار تخصصی و گران قیمت برای استخراج، که منجر به متمرکز شدن در استخراج می‌شود، نیست.

به این معنی که هزاران تا میلیون‌ها نفر فقط با یک کامپیوتر و اتصال به اینترنت می‌توانند به طور کامل در Avalanche شرکت کنند، این غیر‌متمرکز بودن واقعی است.

اما وقتی با اتریوم مقایسه شود، شباهت‌های آوالانچ در سطح بسیار زیادی مشهود است؛ Avalanche از ماشین مجازی اتریوم (EVM) و ابزارهای آن پشتیبانی می‌کند، اما در برخی نکات دیگر، رسیدن به هدف از یک روش کاملا متفاوت است.

در حال حاضر، اتریوم برای استخراج از گواه اثبات کار مانند بیت کوین استفاده می‌کند و قصد دارد با راه اندازی اتریوم ۲.۰ به سمت گواه اثبات سهام حرکت کند.

در حالی که اثبات کار یک پایه عالی برای پروتکل‌های قوی است، اما سبب کُند شدن شبکه می‌شود. اما اثبات کار برای نظریه “طلای دیجیتال” کاملاً قابل قبول است، نه در دنیای پر رونق دیفای که به سرعت در حال رشد است.

تا زمانی که اتریوم از گواه اثبات کار استفاده کند، درگیر مقیاس‌پذیری، کارمزدهای هنگفت و ازدحام شبکه خواهد بود. رویکرد اثبات سهام اتریوم ۲ به شما کمک خواهد کرد؛ اما همچنین با رویکرد خود در مقیاس پذیری یعنی شاردینگ، پیچیدگی و ریسک اجرای قابل توجهی را ایجاد می‌کند، که هدف آن پردازش تراکنش‌ها به طور همزمان است.

آوالانچ به چالش مقیاس پذیری از بنیان مطلق شبکه‌های غیرمتمرکز یعنی اجماع حمله می‌کند. پروتکل‌های خانواده Avalanche قادر به دستیابی به قطعیت در کسری از ثانیه، پشتیبانی بیش از ۴۵۰۰ تراکنش در ثانیه و مقیاس‌پذیری با میلیون‌ها نود تایید کننده (Validator) تولید بلاک هستند، که در اجماع شرکت می‌کنند.

بر خلاف اتریوم، جایی که برنامه‌ها باید برای همان منابع محدود شبکه (که کارمزدها را برای همه شرکت کنندگان افزایش می‌دهد) رقابت کنند، برنامه‌ها در پلتفرم Avalanche می‌توانند در بلاک چین‌های مستقل خود که توسط یک مجموعه اعتبار سنجی پویا و معتبر تأیید شده است اجرا شوند.

این شبکه‌های فرعی هنوز به اکوسیستم گسترده‌تری از زنجیره‌های آوالانچ متصل هستند؛ این نه تنها ایجاد زیر شبکه‌های خصوصی را امکان پذیر می‌کند، بلکه به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا قوانین، اقتصاد، شرکت کنندگان و امنیت اجرای آنها را تعریف کنند.

وایت پیپر و نقشه راه Avalanche

وایت پیپر پلتفرم Avalanche درباره نوع معماری و ویژگی‌های خاص آن توضیح می‌دهد. این وایت پیپر یک خانواده کاملاً جدید از پروتکل‌های اجماع را تعریف می‌کند که این پروتکل‌ها، امنیت و قدرت سیستم عامل آوالانچ را تأمین می‌کنند.

همچنین اشاراتی به نحوه استفاده از توکن AVAX کرده است. در آخر نیز یک چارچوب طبقه‌بندی شده برای طراحی استیبل کوین‌ها و هر آنچه در مورد طراحی استیبل کوین نیاز است آورده شده.

با توجه به این که مدت زمان بسیار کمی از شروع به کار این پروژه می‌گذرد، هنوز نقشه راه مشخصی برای آن مشخص نشده است. تنها نکاتی که در Roadmap کنونی وجود دارد، ایجاد برخی ویژگی‌هایی که در آینده نزدیک قرار است اجرا شوند، مانند بروزرسانی‌ پایگاه داده، نظارت بر شبکه، مرورگر آوالانچ، اجماع و نکات امنیتی هستند.

تکنولوژی Avalanche

اوالانچ از یک تکنولوژی پیشگامانه بهره می‌برد. این پلتفرم ترکیبی از یک پروتکل اجماع جدید و کاملا قدرتمند است که ضمن ایجاد تمرکززدایی به صورت واقعی، تراکنش‌ها را بسیار سریع و در کسری از ثانیه پردازش می‌کند. علاوه بر این، زیرساخت اوالانچ بسیار منعطف است و توسعه‌دهندگان را قادر به ساخت زیرشبکه‌های جدید با محیط‌های دلخواه می‌سازد.

معماری شبکه آوالانچ

از آنجایی که اولانچ خود را اینترنت بلاک چین ها معرفی کرده ، طبیعی است که معماری شبکه ارز دیجیتال AVAX منحصر بفرد و متفاوت با شبکه‌هایی باشد که تاکنون مدعی اینترنت بلاک چین شده‌اند. معماری شبکه اوالانچ را می‌توانیم به چهار بخش مجزا تفکیک کنیم که در ادامه این ۴ بخش معرفی می‌شوند.

موتور اجماع

یکی از متفاوت‌ترین بخش‌های معماری این شبکه، الگوریتم اجماع آن است. اگرچه الگوریتم اجماع این شبکه در واقع بر پایه اثبات سهام یا PoS است، اما تفاوت بسیاری با نمونه‌های قبلی دارد. الگوریتم اجماع شبکه بلاک چین Avalanche به طور کلی به دو بخش تقسیم می‌شود:

اولانچ: یک الگوریتم اجماع توان بالا و بهینه شده بر اساس تکنولوژی دفتر کل توزیع شده گراف غیرمدور مستقیم یا دگ (DAG)

اسنومن (Snowman): یک الگوریتم اجماع توان بالا و کاملا سفارشی شده برای قراردادهای هوشمند است.

زیرشبکه‌ها

زیرشبکه یا ساب نت (Subnet) که مخفف عبارت Sub-Network است، مجموعه‌ای قابل تغییر از تاییدکننده‌های بلاک هستند که برای اجماع در مورد وضعیت دسته‌ای از زنجیره‌ها با هم کار می‌کنند. هر زیرشبکه موظف به ایجاد مکانیزم پاداش‌دهی مجزا برای تایید‌کننده‌های خود است.

ماشین‌های مجازی

در شبکه ارز دیجیتال AVAX ، ماشین‌های مجازی (VMs) کدهایی هستند که با استفاده از اجماع، پایگاه‌های داده را تولید می‌کنند. این دیتابیس‌ها می‌توانند باهم یک زنجیره از جنس DAG و یا سایر ساختارهای توزیع شده تشکیل دهند. ماشین‌های مجازی را می‌توان برای زیرشبکه‌های مختلف برای دفعات متمادی استفاده کرد.

زنجیره‌ها

زنجیره‌ها (Chains) در واقع همان رشته‌هایی از داده هستند که می‌توانند به شکل DAG و یا بلاک چین باشند. این زنجیره‌ها که توسط ماشین‌های مجازی تولید می‌شوند، دارای یک ChainID منحصر بفرد هستند و بخشی از یک زیرشبکه‌اند. یک ماشین مجازی یکسان می‌تواند چندین زنجیره مشابه که عضو یک زیرشبکه هستند را تولید کند.

زیرشبکه‌های اصلی ارز دیجیتال AVAX

اولانچ یک شبکه قابل سفارشی سازی، مقیاس پذیر و متعامل است. هرچیزی در این شبکه، درون یک زیرشبکه قرار می‌گیرد و هر زنجیره‌ای، بخشی از یک زیرشبکه است.

با این حال، تاییدکنندگان بلاک الزاما باید عضوی از شبکه اصلی هم باشند و فعالیت در زیرشبکه‌ها اختیاری است. شبکه اصلی به سه زیرشبکه زنجیره سکو ((Platform Chain (P)، زنجیره مبادله ((Exchange Chain (X) و زنجیره قراردادها ((Contracts Chain (C) تقسیم می‌شود.

زنجیره سکو

زنجیره سکو یا P-Chain زنجیره‌ای است که قراداده‌های شبکه روی آن ذخیره می‌شود و وظیفه هماهنگ‌سازی تاییدکنندگان بلاک را بر عهده دارد. این زنجیره اطلاعات مربوط به زیرشبکه‌های فعال را نیز شامل می‌شود و اجازه ساخت زیرشبکه‌های جدید را به کاربران می‌دهد.

زنجیره سکو از الگوریتم اجماع اسنومن (Snowman) بهره می‌برد، الگوریتمی که انحصارا توسط اولانچ توسعه داده شده و پیشتر در مورد آن صحبت شده است.

زنجیره مبادله

زنجیره مبادله یا X-Chain زنجیره‌ای است که نقش مدیریت دارایی‌ها مانند ساخت دارایی‌های جدید، تبادل آن‌ها با یکدیگر و انتقال را بر عهده دارد. این زنجیره از الگوریتم اوالانچ برای اجماع استفاده می‌کند.

زنجیره قراردادها

زنجیره قراردادها یا C-Chain زنجیره پیشفرض قراردادهای هوشمند روی شبکه اوالانچ است و کاربران با استفاده از آن قادر به توسعه هر اسمارت کانترکت مبتنی بر اتریوم خواهند بود. زنجیره C-Chain نیز همانند P-Chain از الگوریتم اجماع اسنومن در ساختار خود استفاده می‌کند.

ارز پلتفرم آوالانچ AVAX چیست؟

همانند بسیاری از شبکه‌های بلاک چینی فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، اوالانچ هم توکن خودش را دارد. AVAX رمز ارز اصلی پلتفرم Avalanche است و برای ایمن‌سازی شبکه از طریق استیکینگ، پرداخت کارمزدها و تأمین یک واحد اساسی بین چندین شبکه فرعی ایجاد شده در بستر Avalanche استفاده می‌شود.

جزئیات توزیع AVAX در زیر قابل مشاهده است؛ ۳۶۰ میلیون AVAX در هنگام راه اندازی تولید شد، در حالی که ۳۶۰ میلیون دیگر به عنوان پاداش سهام گذاری که طی سال‌های آینده منتشر خواهد شد، استفاده می‌شود. از میان کوین‌هایی که تولید شده‌اند، دوره‌های واگذاری مختلف از ۱ سال تا ۱۰ سال به شرح جزئیات زیر وجود دارد:

وضعیت حال حاضر ارز AVAX

قیمت رمز ارز AVAX در زمان نگارش این مقاله ۳۰ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن در حدود ۸۰۰ میلیون دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۲۸ بازار کریپتو قرار دارد و حجم بازار آن در حدود ۲,۳۲۸,۰۶۲,۰۸۸ دلار است.

بالاترین قیمت ثبت شده برای ارز AVAX در تاریخ ۸ فوریه ۲۰۲۱ با مبلغ ۳۲.۸۶ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۲.۷۹ دلار در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ بوده است. از میان کل ۷۲۰ میلیون توکن آن، در حال حاضر نزدیک به ۷۷ میلیون در گردش است.

پاداش استیکینگ

یکی از تفاوت‌های اساسی بین اوالانچ و دیگر شبکه‌های بلاک چینی، مکانیزم حاکمیت در آن است. پاداش استیکینگ در این شبکه با رشد سیستم تغییر خواهد کرد. در اولین سال از فعالیت این شبکه، نرخ پاداش بین ۷ تا ۱۲ درصد از مقدار ارز دیجیتال AVAX استیک شده خواهد بود.

خرید ارز دیجیتال AVAX

همانند اکثر ارزهای دیجیتال مطرح بازار، برای خرید رمز ارز AVAX نیز روش‌های مختلفی وجود دارد. برای خرید توکن شبکه آوالانچ می‌توان از طریق صرافی‌های خارجی و یا داخلی اقدام کرد. در ادامه به معرفی مزایا و معایب هر کدام می‌پردازیم.

صرافی‌های خارجی

صرافی‌های خارجی عمدتا به سبب طیف وسیع ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده و از همه مهم‌تر حجم بالای معاملات خود محبوب هستند. یکی از بهترین صرافی‌های بین‌المللی، صرافی بایننس (Binance) است که از حجم معاملات بسیار بالایی برخوردار است و امکان ترید و خرید و فروش بیش از ۳۰۰ توکن و کوین دیجیتال را فراهم می‌کند.

امکان خرید و فروش ارز دیجیتال AVAX در صرافی بایننس وجود دارد و کاربران می‌توانند از طریق یکی از جفت‌های AVAXBTC ،AVAXBUSD و AVAXBNB به ترتیب اقدام به تبدیل بایننس یو اس دی (BUSD)، بیت کوین (BTC) و بایننس کوین (BNB) به توکن اوالانچ کنند.

بنابراین همانطور که مشخص است، برای خرید ارز دیجیتال AVAX نیاز به تهیه یکی از ۳ رمز ارز ذکر شده است، که این خود باعث ایجاد محدودیت‌هایی برای کاربران می‌گردد.

از طرفی صرافی بایننس کاربران ایرانی را تحریم کرده و برای استفاده از پلتفرم آن باید از ابزارهای تغییر آی پی مانند VPN استفاده نمود. بایننس به محض تشخیص اینکه یک کاربر ایرانی است، حساب کاربری و دارایی وی را مسدود می‌کند.

صرافی‌های داخلی

وجود محدودیت‌هایی نظیر امکان مسدود شدن حساب در صرافی‌های بین المللی، کاربران را بیش از پیش به سمت استفاده از صرافی‌های داخلی متمایل کرده است.

یکی از بهترین صرافی‌ها در این زمینه، ام کی اکسچنج (mk-exchange) است که با استفاده از آن می‌توان ارزهای دیجیتال را با استفاده از پرداخت ریالی، سریع و با همان حجم معاملات بالای صرافی بایننس خریداری کرد.

همچنین هیچ خطری در مورد مسدود شدن حساب با استفاده از این صرافی وجود ندارد. خوشبختانه امکان خرید ارز دیجیتال AVAX از طریق صرافی ام کی اکسچنج (mk-exchange) مهیا است.

کیف پول ارز دیجیتال AVAX

از آنجا که این پروژه به تازگی راه‌اندازی شده است، هنوز کیف پول های مطرح حوزه ارزهای دیجیتال مانند تراست والت ، کوینومی و گواردا امکان نگهداری رمز ارز AVAX را به پلتفرم خود اضافه نکرده‌اند.

در حال حاضر تنها یک والت برای نگهداری توکن شبکه اوالانچ وجود دارد و آن، کیف پول رسمی ارائه شده توسط تیم این پروژه به آدرس https://wallet.avax.network است.

جمع بندی

پلتفرم Avalanche یکی از جدیدترین پروژه‌ها در فضای کریپتو است که سعی دارد با استفاده از تجربیات ارزهای دیجیتال موفق گذشته و ادغام آن با تکنولوژ‌های جدید، تجربه کاربری جدید برای تمامی کاربران خود داشته باشد.

آوالانچ بیشترین تمرکز خود را بر روی مقیاس پذیری گذاشته که شاید مهم‌ترین مشکل رمز‌ ارزهاست. باید دید در آینده و شکل‌گیری کامل پروژه شاهد یک رمز ارز موفق دیگر خواهیم بود یا این که مانند هزاران پروژه دیگر بعد از چند سال دیگر اثری از آن باقی نمی‌ماند.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

معرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچمعرفی کامل پروتکل آوالانچ

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,494.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,134.83
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.179315