توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT

اگر در مورد ارزهای دیجیتال مطالعه داشته اید ، حتما با واژه قرارداد هوشمند برخورد کرده اید.در سال 1994 دانشمند علوم کامپیوتر امریکایی به نام “نیک زابو” در مقاله ای قرارداد های هوشمند...

Table of Contents

قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT

Contents

قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT

اگر در مورد ارزهای دیجیتال مطالعه داشته اید ، حتما با واژه قرارداد هوشمند برخورد کرده اید.

در سال 1994 دانشمند علوم کامپیوتر امریکایی به نام “نیک زابو” در مقاله ای قرارداد های هوشمند را معرفی کرد . البته این قراردادها تا زمان معرفی  بلاک چین بلااستفاده بودند.

با تعریفی ساده از قراردادهای هوشمند شروع می کنیم. ( توافق بین دو نفر با اطمینان و امنیت برای اجرا، بدون واسطه با استفاده از کدهای کامپیوتری که غیر قابل تغییر هستند.)

به زبان ساده تر، قرارداد هوشمند یک کد برنامه نویسی است که روی بلاک چین پیاده‌سازی می‌شود تا در صورت اتفاق افتادن دادن یک سری شرایط، دستورات خاصی را که برنامه نویس به آن‌ داده است، اجرا کند. قراردادهای هوشمند یک نوآوری بسیار انقلابی هستند که ما را از اعتماد کردن به دیگران بی نیاز می‌کنند.

یک قرارداد معمولی چیست؟

فرض کنید، می‌خواهید ملکی را بفروشید. فروش یک ملک معمولاً روندی پیچیده و زمانبر است که کلی هم کاغذ بازی، بدو بدو و از این اداره به آن اداره رفتن، دارد و به همین علت معمولاً افراد ترجیح می‌دهند این کارها را به  یک وکیل یا یک مشاوره املاک بسپارند که در این کار مهارت داشته باشد و بتواند در مذاکرات به عنوان یک واسطه دو طرف را راضی نگه دارد.

شاید فکر کنید که با امضا طرفین و بسته شدن قرارداد کار تمام شده باشد، ولی واضح است که همواره احتمال نقض قرارداد وجود خواهد داشت.

 از آنجا که در چنین معاملات بزرگی افراد معمولاً اعتماد کافی به طرف مقابلشان ندارند؛ ترجیح می‌دهند قرارداد تا زمان اجرا پیش فرد ثالثی باشد که مورد اعتماد طرفین است.

به علاوه مشاورین املاک دو طرف هرکدام حدود ۷%حق کمسیون می‌گیرند و این وظیفه خریدار است که این مبلغ را بپردازد.

این دقیقاً شرایطی است که قرارداد هوشمند می‌تواند به داد ما برسد و ما را از شر همه واسطه‌ها و البته مقوله اعتماد کردن به دیگری خلاص کند .

تفاوت قرارداد هوشمند و قرارداد معمولی چیست؟

قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT

یک قرارداد هوشمند ،که به عنوان رمزنگاری نیز شناخته می شود ، یک برنامه کامپیوتری است که تحت شرایط خاص کنترل مستقیم ارزهای دیجیتال یا دارایی ها را بین طرفین کنترل می کند.

این قراردادها بر روی فناوری بلاک چین ذخیره می شوند ، یک دفترچه غیر متمرکز که همچنین تحت حمایت بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه است.

قراردادهای هوشمند، پول و حق مالکیت را در سیستم ذخیره می‌کنند و همزمان با دادن پول به فروشنده، حق مالکیت را هم به خریدار می‌دهند. به علاوه صدها نفر ناظر بر این معامله هستند و تراکنشات را تایید می‌کنند پس جای هیچ نگرانی نیست.

همه کارکردهای یک مشاور املاک می‌تواند روی قراردادهای هوشمند برنامه ریزی شود و کلاً نیاز به هر نوع واسطه‌ای را حذف کند.

به عبارت دیگر : شرایط یک توافقنامه بین دو طرف را بررسی و اجرا کند.

با قراردادهای هوشمند می‌توان برنامه‌ها و پروژه‌هایی را ساخت که بدون هیچ‌گونه واسطه‌ و از کارافتادگی تا ابد به کار خود ادامه دهند. به این برنامه‌ها برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) هم می‌گویند. حتی خودِ برنامه‌نویس قرارداد هوشمند هم نمی‌تواند کد قرارداد هوشمند ثبت شده در بلاک چین را تغییر دهد.

روش کار قراردادهای هوشمند درست مانند روند فروش ماشین است. فقط لازم است که شما مقدار پول (ارزدیجیتال) تعیین شده را به سیستم واریز کنید و از طرف دیگر مالکیت خانه و یا گواهینامه یا هر چیز دیگر که قرارداد بسته اید به حساب شما واریز شود.

خرید و فروش ارزدیجیتال

قراردادهای هوشمند اجازه می دهند معاملات و توافق های معتبر بین طرف های ناشناس ، بدون نیاز به مرجع مرکزی ، سیستم قانونی یا مکانیزم اجرای خارجی انجام شود.

قراردادهایی دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین که شرایط آن قرارداد با اجماعی غیر متمرکز به وسیله کد برنامه هایی از پیش تعیین شده به صورت خودکار و اتوماتیک اجرا می شود. هر قرارداد دارای یک کد برنامه، یک فایل ذخیره سازی و یک حساب کاربری است.

قرارداد هوشمند یک فناوری وابسته یا مستقل؟

قراردادهای هوشمند هم می‌توانند به صورت جدا و مستقل عمل کنند و هم ممکن است به قراردادهای دیگر وابسته باشند. برای مثال: یک قرارداد هوشمند موفق می‌تواند شروعی برای یک قرارداد دیگر باشد.

در واقع از لحاظ تئوری و روی کاغذ همه شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند با قراردادهای هوشمند کار کنند.

اجزا اصلی یک قرارداد هوشمند

به صورت کلی هر قرارداد هوشمندی از ۳ جز اصلی تشکیل شده است:

امضا کنندگان: طرفین قرارداد (۲ یا چند نفر) با امضا دیجیتالی، موافقت یا مخالفتشان را با مفاد قرارداد اعلام می‌کنند.

موضوع قرارداد: قراردادهای هوشمند دسترسی کاملی به موضوعات قرارداد دارند. اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که، با اینکه ایده آن در سال 1994 مطرح شده بود، همین عامل مانع پیشرفت و گسترش قراردادهای هوشمند شد؛ که با روی کار آمدن اولین ارزدیجیتال در سال ۲۰۰۹ این مسئله تقریباً حل شد.

و در نهایت هر قرارداد هوشمند باید ضوابط و مقررات خاص خودش را داشته . این مقررات باید به صورت ریاضی و با یک زبان برنامه نویسی مناسب نوشته شوند تا هر کسی که قرارداد را نقض کرد مجازات شود.

خصوصیات قرارداد هوشمند

بعد از ایجاد قرار داد هوشمند ، کد برنامه قرارداد ثابت مانده و غیر قابل تغییر است.

هر کاربر با ارسال یک معامله به بلاکچین می‌تواند یک قرارداد را ایجاد کند.

کد قرارداد، هر بار که یک پیام چه از طرف یک کاربر یا از یک قرارداد دیگر دریافت شود، اجرا می‌شود.

قرارداد هوشمند همچنین می‌تواند پول را دریافت کند و یا پول را به سایر قراردادها یا کاربران ارسال کند.

قرار داد های هوشمند بدون واسطه و به طور خودکار ارسال می شوند. به این معنا که نیاز نیست به کسی برای این کار اعتماد کنید!

معاملات تنها زمانی انجام می‌گیرند که شرایط توافق‌نامه رعایت شود. هیچ واسطه‌ای وجود ندارد؛ بنابراین، در ارتباط با اعتماد نیز هیچ مسئله‌ای وجود نخواهد داشت.

صرفه جویی در هزینه؛ قراردادهای هوشمند باعث کاهش چشمگیر هزینه معاملات می شود ، چه در سطح پروتکل و چه در سطح برنامه ، قوانین معامله را استاندارد سازی کند و بنابراین هزینه معاملات برای رسیدن به توافق ، رسمیت و اجرای را کاهش می دهد.

خود تأیید

اجرای خودکار

مثال از دنیای واقعی برای قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT
مثال قراردادهوشمند

روش کار قراردادهای هوشمند مشابه با کار دستگاه‌های فروش خودکار است که در مترو و امکان عمومی قرار دارند. وقتی شما قصد خرید یک نوشابه با استفاده از این دستگاه‌ها را دارید، پول را به دستگاه وارد می‌کنید و دستگاه به صورت خودکار پول شما را پردازش می‌کند و نوشابه را تحویل می‌دهد، بدون این‌که پای واسطه‌ای در میان باشد.

قرارداد هوشمند چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفتیم، قرارداد هوشمند روی بلاک چین پیاده‌سازی می‌شود و خاصیت اصلی بلاک چین هم توزیع‌شده بودنِ آن است. جدا از فرایندهای پیچیده فنی، وقتی قرارداد هوشمند روی بلاک چین ثبت شود میان همه اعضای بلاک چین یا همان نودها (Node) به اشتراک گذاشته می‌شود و همه یک نسخه از آن را خواهند داشت.

بنابراین جلوگیری از اجرای آن یا دستکاری در آن تقریبا ممکن نیست زیرا همه اعضای بلاک چین آن را اجرا می‌کنند، نه یک یا چند سرور و نهاد متمرکز.

با یک مثال این مورد را بررسی می کنیم: قرارداد هوشمند خرید اتومبیل علی توسط  مجید.  مجید اتومبیل علی را با این قرارداد میخرد. طبق قرارداد ، مجید باید 100 اِتر به علی در ازای اتومبیل پرداخت کند.

لذا هر وقتی که 100 اتر به علی پرداخت شد، مجید مالک اتومبیل خواهد بود. وقتی قرارداد هوشمند تنظیم شود و برای اجرا اماده شد، امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت و این یعنی علی مطمین خواهد بود که مجید 100 اتر را پرداخت خواهد کرد.

اگرمجید و علی از قرارداد های عادی استفاده می کردند ،دستمزد واسطه، باید پرداخت می شد ، امکان کلاه برداری بین آن دو وجود داشت. در واقع حذف واسطه یعنی عدم پرداخت دستمزد و اطمینان از انجام معامله از ویژه گی های قرارداد هوشمند است.

فرض کنید بین علی  و مجید اختلاف نظر وجود دارد ، برای مثال : مجید از پرداخت علی خودداری می کند. چه اتفاقی می افتد؟ این را می توان در بلاک چین برطرف کرد. هر توافق بین علی ومجید در بلاک چین ضبط و ذخیره می شود.

مجید با امتناع پرداخت و یا تقلب علی با امتناع از انجام کار یا انجام نیمی از کار ، نمی تواند تقلب کند. پس از تنظیم قرارداد هوشمند ، اجرای آن دیگر به یک کاربر یا گره واحد بستگی ندارد.

اکنون در شبکه قرار دارد و توسط کاربران درون شبکه قابل مشاهده است. بنابراین هیچ نقطه شکست یا شانس واحدی برای تغییر شرایط و الزامات وجود ندارد. این نحوه اعتماد در قراردادهای هوشمند است.

قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT

پیاده سازی قرارداد هوشمند

کد قرارداد هوشمند پس از نوشته شدن توسط برنامه‌نویس از طریق یک کلاینت (نرم افزار رسمی که شما را مستقیم به بلاک چین متصل می‌کند) به صورت یک تراکنش بر روی بلاک چین ثبت می‌شود. قراردادهای هوشمند توسط یک یا چند زبان برنامه‌نویسی نوشته می‌شوند.

مثلا زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند اتریوم، سالیدیتی (Solidity) است. پس برای یادگیری نوشتن یک قرارداد هوشمند برای بلاک چین اتریوم نیاز است تا زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی را یاد بگیرید.

برای ایجاد یک قرارداد هوشمند به چه چیزهایی نیاز دار یم؟

به طور کلی برای ایجاد یک قرارداد هوشمند علاوه بر مواردی که بالا ذکر شد، به موارد زیر هم نیاز است:

موضوع قرارداد و دسترسی

این برنامه باید به محصول یا خدمات تحت قرارداد دسترسی داشته باشد تا به طور خودکار آن‌ها را در فرایند عرضه یا خرید کنترل کند. مثلا اگر قرارداد قرار است تا در صورت دریافت پول یک فایل را تحویل بدهد، باید به فایل دسترسی داشته باشد.

شرایط قرارداد

شرایط قرارداد هوشمند به شکل دقیق دنباله‌ای از عملیات است که در صورت رخ دادن شرایط، موجب اجرای قرارداد می‌شوند. این شرایط باید با برنامه‌نویسی مشخص شوند. همه شرکت‌کنندگان باید این شرایط را امضا کنند.

اوراکل (Oracle)

اوراکل به چیزی گفته می‌شود که اطلاعات خارجی را به قرارداد می‌دهد تا قرارداد آن‌ها را پردازش کند. مثلا اگر قرار است تا قرارداد اطلاعات هواشناسی را بررسی کند، اوراکل می‌تواند یک سایت هواشناسی باشد.

پلتفرم انحصاری

قرارداد هوشمند به بلاک چین یک پلتفرم خاص صادر می‌شود و در میان نودهای پلتفرم مورد نظر توزیع می‌شود. همچنین برای ثبت قرارداد نیاز به یک نرم افزار کلاینت رسمی هم دارید که مستقیما به بلاک چین متصل باشد. اتریوم در حال حاضر محبوب‌ترین پلتفرم برای اجرای قراردادهای هوشمند است.

کاربرد قراردادهای هوشمند چیست؟

انتخابات :

نتایج رأی گیری در گره ها و نود های شبکه توزیع شده در بلاک چین قرار خواهد گرفت لذا تمام داده‌ها شفاف، رمزنگاری‌شده و ناشناس هستند. و در این صورت انتخابات کاملا شفاف انجام می پذیرد.

مدیریت :

قراردادهای هوشمند می‌توانند مثل ربات‌ها فرایندهای روتین را به شکلی دقیق اجرا کنند. کسب و کارها می‌توانند از قراردادهای هوشمند سود زیادی ببرند. به جای واریز پول به کارکنان برای پرداخت لیست حقوق، می‌توان از قراردادهای هوشمند استفاده کرد.

صنعت موسیقی حق کپی رایت :

صنعت دیجیتال هنر طعمه عدم تملک و شفافیت است. قراردادهای هوشمند و فناوری بلاک چین می توانند به هنرمندان دیجیتال در این چهار حوزه کمک کنند:

1-افزایش فروش هنر دیجیتال از طریق کمبود دیجیتال

2-سرمایه گذاری هنر دیجیتال برای دموکراتیک شدن

3-بهبود مالکیت ردیابی و پیشرفت هنر دیجیتال

4-ایجاد روشی اخلاقی برای پرداخت به هنرمندان دیجیتال

Ascrib یک پلتفرم هنری دیجیتال است که با قراردادهای هوشمند ادغام شده است تا مالکیت ایمن یا تألیف یک اثر هنری دیجیتال را امکان پذیر کند ، به این معنی که هنرمندان دیجیتال در برابر کلاهبرداری نجات می یابند.

صنعت بانکداری و بیمه:

صنعت بانکداری یکی از این صنعت است که بیشترین بهره را از فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند خواهد گرفت. برخی از مناطقی که بیشترین بهره را از فناوری قرارداد هوشمند دارند به شرح زیر است:

1-روش مشتری  خود را بشناسید

2-هزینه های زیرساخت را می توان برای اوراق بهادار ذخیره کرد

3-جایگزین اوراق قرضه و وام های سنتی

4-کاهش هزینه های بیمه

اخیراً ، بانک جهانی UBS سوئیس درباره آغاز به کار فناوری جدیدی به نام “باند هوشمند” بحث کرده است .باند هوشمند یک برنامه مبتنی بر بلاک چین برای ایجاد ابزار پرداخت خود است که بدون ریسک خواهد بود و یک جریان پرداخت در دسترس برای مردم بدون بانک.

صنعت بهداشت و درمان:

در صنعت مراقبت های بهداشتی  و درمانی، موارد متعددی در رابطه با حفظ داده ها و حفظ حریم خصوصی بیماران وجود دارد.  قراردادهای هوشمند به موارد زیر کمک می کند:

1-حریم خصوصی و ایمنی در پرونده یا داده های بیمار

2-کاهش هزینه های معاملات

3-بهبود پروتکل یا سازگاری

Applicature یک برنامه توسعه بلاک چین است که یکپارچگی داده ها را تقویت می کند ، در نتیجه بیماران به یک سابقه شفاف و ایمن از داده های سلامتی خود دسترسی دارند.

این شبکه امن برای کلیه مراکز بهداشتی و درمانی از پزشکان گرفته تا بیماران فراهم می کند.

قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT

مشکلات قراردادهای هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT

با وجود مزایای فوق‌العاده و انقلابی بودن، قراردادهای هوشمند هنوز کامل نیستند و در حال حاضر نمی‌‌توان از آن‌ها در سطح گسترده استفاده کرد. بزرگترین مشکلاتی که قراردادهای هوشمند در سطح فعلی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند عبارتند از :

عامل انسانی

کد قراردادها توسط برنامه‌نویسان نوشته می‌شود، بنابراین احتمال اشتباه یا باگ در کد قرارداد وجود دارد. اگر قرارداد هوشمند در بلاک چین ثبت شود، دیگر نمی‌توان تغییر داد و بنابراین باگ هم قابل رفع شدن نیست.

به عنوان نمونه می‌توان پروژه DAO در اتریوم را نام برد. وجود یک مشکل امنیتی در کد قرارداد DAO باعث شد تا بیش از ۵۰ میلیون دلار اتریوم به سرقت برود و توسعه‌دهندگان مجبور شوند برای برگشت دادن سرمایه‌ها، هارد فورک انجام دهند که در نتیجه موجب به وجود آمدن اتریوم جدیدی شد و اتریوم قبلی اتریوم کلاسیک نام گرفت.

مشکل اوراکل‌ها

همانطور که گفتیم، اوراکل به چیزی گفته می‌شود که برای قرارداد، داده‌های خارجی را فراهم می‌کند تا آن‌ها را پردازش کند.

فرض کنید مجید و علی روی هوای فردای تهران شرط می‌بندند. علی می‌گوید فردا هوا بارانی است و مجید می‌گوید فردا هوا آفتابی است. این دو نفر به چیزی نیاز دارند که بینشان داوری کند و هر کدام را که درست پیش‌بینی کرده بودند، به عنوان برنده اعلام کند.

مجید و علی می‌توانند از یک قرارداد هوشمند استفاده کنند که از سایت رسمی هواشناسی اطلاعات آب و هوا را بررسی کرده و این مفاد را اجرا کند:

اگر هوای تهران بارانی بود، آنوقت: علی برنده است.
اگر هوای تهران آفتابی بود، آنوقت: مجید برنده است.

سایت رسمی هواشناسی در اینجا اوراکل است. این سایت متمرکز است و می‌توان با هک کردن یا تغییر دادن اطلاعات هواشناسی در این سایت، قرارداد هوشمند را به اشتباه انداخت.

اوراکل‌ها، عدم نیاز به اعتماد در قرارداد هوشمند را با چالش مواجه می‌کنند.

وضعیت قانونی

در حال حاضر، قراردادهای هوشمند توسط دولت‌ها به رسمیت شناخته نمی‌شوند. بنابراین اگر نهادهای دولتی تصمیم به ایجاد یک چارچوب قانونی برای قراردادهای هوشمند داشته باشند، مسائل جدیدی به وجود خواهد آمد. مالکیت یک خانه روی قرارداد هوشمند در حال حاضر برای دولت‌ها پذیرفته نیست.

هزینه‌های پیاده‌سازی

قراردادهای هوشمند بدون برنامه‌نویسی قابل اجرا نیستند. باید یک یا چند برنامه نویس ماهر داشته باشید تا قراردادهای هوشمند به خوبی تنظیم شوند.

البته سرویس‌هایی برای ایجاد قراردادهای هوشمند توسط کاربران عادی وجود دارند و کاربران خواهند توانست با چند کلیک بعضی از قراردادهای هوشمند خود را تنظیم کنند. با این حال این سرویس ها نمی‌توانند قراردادهای پیچیده را طراحی کنند.

زبان برنامه نویسی قرار داد هوشمند

قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT

برنامه نویسان از شاخه هایی از زبان  C که خود شامل چندین زبان C#، C++ و …است، پایتون یا جاوا و … استفاده می‌کنند. از دیگر زبان ها که به طور اخص برای برنامه نویسی قرار داد های هوشمند استفاده می شود، زبان  سالیدیتی  است که به‌نوعی طراحی‌شده که یادگیری‌اش برای برنامه‌نویسانی که با یک یا چند زبان‌ برنامه‌نویسی کار کرده‌اند،راحت تر می باشد.

سالیدیتی یکی از زبان های برنامه نویسی است که برای توسعه برنامه روی ماشین های مجازی اتریوم(EVM) است. کلاس‌ها و کتابخانه های زیادی دارد که در  توسعه یک قرارداد هوشمند توسط شما، بسیار کمک کننده است.

برخی مهمترین محیط های توسعه نرم افزار (IDE) برای برنامه نویسی به زبان سالیدیتی عبارتند از:

Remix, Visual Studio,Ether atom

5پلتفرم مهم قرار داد هوشمند

قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT
پلتفرم های قرار داد هوشمند

یکی از بهترین پلت فرم قراردادها با کاربردهای فراوان محسوب می شود. می توان برای همه موارد از ICO  تا تقریباً با هر نوع کاربرد غیر متمرکز ، از اتریوم  استفاده کرد تاقراردادهای هوشمند را تسهیل کند.

با این حال ، اشکالاتی در Ethereum وجود دارد. در سال های اخیر ، بعضی  از مسائل امنیتی نقص های جدی در این پلتفرم داشته است. مطالعه جدید محققان سنگاپور و انگلستان 34،000 قرارداد هوشمند مبتنی بر اتریوم را در معرض خطر قرار داده است.

ویژگی های بستر قرارداد هوشمند Ethereum

استاندارد Ethereum token یا ERC-20

داشتن قدرت برنامه نویسی

دستورالعمل های روشن برای توسعه دهندگان

توسعه دهندگان قرارداد هوشمند تقریباً همیشه تجربه استفاده از اتریوم را دارند

معایب:

شبکه اغلب سخت بارگیری می شود

گران تر از سایر سیستم عامل ها

توسعه دهندگان با کد اتریوم تعدادی از مسائل امنیتی را پیدا کرده اند. علاوه بر این ، کد با کیفیت پایین ، بسیاری از قراردادها را در معرض هکرها قرار داده است.

ویژگی های بستر قرارداد هوشمند Hyperledger:

منبع آزاد و رایگان برای استفاده

عضویت مجاز

پشتیبانی شده توسط IBM

اجازه می دهد تا قراردادها به زبان های مختلفی رمزگذاری شوند

عملکرد قابل اعتماد

مؤلفه های افزونه را پشتیبانی می کند

معایب:

بدون سیستم توکن

ویژگی های بستر های نرم افزاری Nem Smart

بسیار آسان برای استفاده و ساخته شده در جاوا

هیچ زبان برنامه نویسی مخصوص پلتفرم وجود ندارد

مقیاس پذیری

اجرای فوق العاده

معایب:

جامعه توسعه کمتری نسبت به سیستم عامل های دیگر

ابزارهای کمتری در دسترس است

NEM از کد خاموش بلاک چین  استفاده می کند که باعث عدم تمرکز کمتر آن می شود

ویژگی های بسترهای نرم افزاریStellar

ایده آل برای ICOs

در مقایسه با اتریوم بسیار ارزان است

پلتفرمی ساده

عملکرد خوب

در صنعت مورد توجه است

معایب:

برای توسعه قراردادهای پیچیده تر واقعاً مناسب نیست.

ویژگی های بسترهای نرم افزاری Waves Contracts

ایده آل برای ICOs و corwdsales

برای ایجاد نشانه های خاص به دانش پس زمینه بسیار کمی نیاز دارد

معایب:

نه یک بستر بسیار متنوع

هنوز یک پایگاه کاربری نسبتاً کوچک است

چالش ها و سوالات پیش روی قرار دادهای هوشمند:

یکی از مهم ترین سوالات پیش روی قرار داد هوشمند،  این است که قراردادهای هوشمند چقدر قابل اعتماد هستند؟

در هفته های  گذشته ، به عنوان مثال ، Parity Technologies – که یک سرویس کیف پول به نام Parity را ارائه می دهد که به عنوان یک قرارداد هوشمند عمل می کند – فاش کرد که حداقل 150 میلیون دلار در رمزنگاری اتر فریز شده است.

ظاهراً در كتابخانه مربوط به نرم افزار آسيب پذيري وجود دارد ، گرچه برخي ديگر ادعا مي كنند نقصي در نوع بلاک چین اتریوم وجود دارد كه مورد استفاده قرار گرفته است.

اما این به دنبال حمله دیگری در ماه ژوئیه به Parity بود که منجر به سرقت حدود 31 میلیون دلار اتر شد.

و در تابستان سال 2016 ، که اتریوم هک شد که 50 میلیون دلار ارز دیجیتال از یک سازمان خودمختار غیر متمرکز به سرقت برد ، که یک سازمان است که از طریق قراردادهای هوشمند اداره می شود.

همه این بدان معنی است که ، اگر قرار است قراردادهای هوشمند تبدیل به ابزارهای مفیدی برای بازاریابی و تجارت شوند ، ممکن است به نظارت بیشتری توسط انسانهای هوشمند احتیاج داشته باشند.

چرا قراردادهای هوشمند هنوز به جریان اصلی راه  نیافته اند؟

علیرغم این همه اشتیاق پیرامون قراردادهای هوشمند ، این پدیده هنوز راهی زیاد برای ادامه و پیشرفت دارد. در زیر دلایل اصلی ذکر شده است.

برگشت به سمت دارایی های دیجیتال

قراردادهای هوشمند به دلیل ماهیت دیجیتالی هر دو با دارایی های دیجیتال خوب کار می کنند. تاکنون تصور اینکه چطور ممکن است با پول فیات پیش برود ، دشوار است.

مسائل مربوط به انطباق

عملاً به معنای استفاده از قراردادهای هوشمند در محیط های قابل اعتماد مانند یک سازمان واحد که احزاب به یکدیگر اعتماد دارند ، قابل استفاده نیست. در عوض ، هدف اصلی قراردادهای هوشمند تسهیل تعامل و تضمین انجام تعهد بین طرفهای توزیع شده است که یکدیگر را نمی شناسند.

چالش های نظارتی

صحبت از مقررات. دولت های سراسر جهان اکنون فکر می کنند که دقیقاً چگونه قراردادهای هوشمند باید تنظیم و مالیات شوند ، که این امر موانع بیشتری را در راه تصویب ایجاد می کند.

راه زیادی برای رسیدن به تحقق

برای مشاغل ، حرکت به سمت قراردادهای هوشمند به معنای تغییرات اساسی است. دیگر واسطه ها ، مدارک ، بانک ها و مقامات نظارتی بیشتر نیستند ، اما آیا همه آماده هستند که به همه این نقش ها به یک قطعه کد اعتماد کنند؟ و اگر بله ، چقدر طول خواهد کشید؟

نگرانی های حریم خصوصی

در وب سایتهای عمومی مانند EOS یا اتریوم استفاده از قراردادهای هوشمند به دلیل عدم حفظ حریم خصوصی در بخش تجارت غیر قابل اعتماد به نظر می رسد.

چشم انداز قراردادهای هوشمند

بدون شک ، ما در آستانه انقلاب دیجیتال جدید ایستاده ایم. مانند اینترنت که در زمان خود به عنوان وحی به جهان بدل شد ، قراردادهای هوشمند قصد دارند مؤسسات و شرکتهای کوچک و متوسط ​​را با قابلیت اتوماسیون تحت تأثیر قرار دهند.

قراردادهای هوشمند ممکن است در اینده ای نسبتا دور، بخشی از هر سازمان شوند . در حال حاضر ، قراردادهای هوشمند نوپا هستند، اما پتانسیل آنها امیدوارکننده به نظر می رسد و خوش بینانه ترین پیش بینی ها را به واقعیت نزدیک می کند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

صفحه اصلی

قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-

قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-قراردادهای هوشمند SMART CONTRACT-

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,478.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,229.04
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.175328