توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

قدرت هش

اگر دنبال کننده دنیای ارز های دیجیتال باشید حتما تا به حال اسم هش ریت به گوشتان خورده است.پیش از این لازم است تا به فهم درستی از مفهوم نرخ هش در شبکه بیت کوین برسیم، چراکه...

قدرت هش

قدرت هش

اگر دنبال کننده دنیای ارز های دیجیتال باشید حتما تا به حال اسم هش ریت به گوشتان خورده است.

پیش از این لازم است تا به فهم درستی از مفهوم نرخ هش در شبکه بیت کوین برسیم، چراکه برای درک اهمیت نرخ هش، ابتدا باید مفهوم آن را به خوبی بدانیم.

به یاد داشته باشید که نرخ و قدرت هش، مخصوص به بیت کوین نیست و اصطلاحاتی کلی درزمینه ارزهای دیجیتال به‌حساب می‌آیند. این مفهوم در ارتباط با تمامی ارزهای دیجیتالی که از پروتکل اثبات کار استفاده می‌کنند، وجود دارد و هدف از نام بردن بیت کوین در این مقاله، فقط همه‌گیر بودن این ارز دیجیتال است.

هش ریت (HashRate) یا هش پاور (Hash Power) معیاری برای اندازه‌گیری عملکرد یک دستگاه ماینر است. به عبارت دیگر هش ریت، میزان سرعتی که یک ماینر موفق به حل هش‌ می‌شود تا پاداش دریافت کند را نشان می‌دهد.

در روند استخراج بیت کوین، بلاک‌های حاوی تراکنش‌های تاییدشده، پیش از اضافه شدن به بلاک چین می‌بایست هش شوند. به روند هش شدن بلاک‌ها نیز هشینگ (Hashing)می گویند.

نرخ یا قدرت هش، یک واحد اندازی گیری است که معین می‌کند شبکه ارزهای دیجیتال برای کارکرد دائمی خود، چه میزان قدرت مصرف می‌کند.

نرخ هش (هش ریت) به این معناست که چه تعداد عملیات هشینگ در فرآیند استخراج در حال انجام است.

تعریف نرخ هش

نرخ یا قدرت هش، یک واحد اندازه‌گیری است که معین می‌کند شبکه بیت کوین برای کارکرد دائمی خود، چه میزان قدرت مصرف می‌کند.

منظور از عملکرد دائمی در اینجا، پاسخ به این سؤال است که در شبکه بیت کوین چه میزان قدرت هش لازم است تا بلاک‌ها در مدت‌زمانی ده دقیقه‌ای، ایجاد یا پیدا شوند.

در شبکه بیت کوین، مصرف انرژی از آن‌ جهت صورت می‌گیرد که شبکه برای یافتن بلاک‌ها از محاسبات پیچیده ریاضی بهره می‌برد و این مسئله توسط واحدی با عنوان نرخ یا قدرت هش اندازه‌گیری می‌شود.

به‌عبارت‌دیگر این محاسبات، مسائل ریاضی هستند که یک ماینر نمی‌تواند آنها را حدس بزند و یافتن جواب این مسائل نیازمند محاسباتی پیچیده است.

همین حالا که در حالا آماده کردن این مقاله برای شما هستیم، هدف که هش SHA-256 در هِدر بلاک قرار دارد باید جزو رشته ۲۵۶ بیت باشد و با هجده صفر آغاز شود. هدف نیز در هر ۲۰۱۶ بلاک و همزمان با تغییر سختی شبکه، تغییر خواهد کرد.

قدرت هش

ماینرها نیز به‌وسیله تغییر اندک هدرهای این بلاک که “هدف موقتی” (Nonce) نامیده می‌شود، به این هش می‌رسند. هدف موقتی همیشه با یک صفر آغاز و هر بار که ماینر به هش موردنظر برسد، بالاتر خواهد رفت.

از آن‌ جهت که هدف موقتی، نوعی انداختن تیر در تاریکی است، شانس رسیدن به هش یا هدف موردنظر که خود با صفرهای زیادی شروع می‌شود، بسیار پایین است.

به همین دلیل ماینر دفعات زیادی این عمل (یعنی تغییر در میزان هدف موقتی) را تکرار می‌کند تا بالاخره موفق شود.

این تکرار در تغییر دادن میزان هدف موقتی در واحد ثانیه را نرخ هش یا قدرت می‌نامند. درواقع نرخ هش، تعداد دفعاتی است که یک ماینر هدف موقتی را حدس می‌زند. به این روند استخراج بیت کوین می‌گویند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

نرخ هش چگونه اندازه گیری می شود و واحد آن چیست؟

نرخ هش همانطور که گفته شد واحد اندازه گیری تعداد هش یا حدس در هر ثانیه است(h/s). در اینجا به واحدهای معمول که استفاده می شوند اشاره می کنیم.

۱ KH/s یا هزار هش بر ثانیه؛ معادل یک کیلوهش بر ثانیه

۱ MH/s یا یک میلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک مگاهش بر ثانیه

۱ GH/s یا یک میلیارد هش بر ثانیه؛ معادل یک گیگاهش بر ثانیه

۱ TH/s یا یک تریلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک تراهش بر ثانیه

۱ PH/s یا یک کوادریلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک پتاهش بر ثانیه

۱ EH/s یا یک کوئینتیلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک اگزاهش بر ثانیه

واحد بعدی در این اندازه‌گیری زتاهش (Zetta) خواهد بود.

با این تفاسیر می‌توان گفت:

یک مگاهش بر ثانیه معادل ۱,۰۰۰ کیلوهش بر ثانیه است

یک گیگاهش معادل ۱,۰۰۰ مگاهش بر ثانیه یا ۱,۰۰۰,۰۰۰ کیلوهش برثانیه است و…

این رشته را می‌توان تا بی‌نهایت ادامه داد.

نرخ هش شبکه بیت کوین و توزیع آن چگونه است؟

قدرت هش
توزیع هش ریت شبکه بیت کوین در میان استخرهای استخراج بزرگ

نرخ هش بیت کوین در حال حاضر به حدود ۵۰ اگزاهش در ثانیه رسیده است و با پیوستن هر چه بیشتر استخراج کنندگان سختی آن افزایش می یابد.

قدرت هش

نرخ هش، پاداش استخراج و سختی

نرخ هش، پاداش ماینرها و سختی شبکه، سه عامل کاملاً وابسته به یکدیگرند. هر چه سختی شبکه بیت کوین بالاتر برود، قدرت هش بیشتری نیز برای استخراج بلاک‌ها نیاز است. ماین کردن هر بلاک موجب بدست آوردن پاداش آن بلاک برای ماینرها خواهد شد.

در حال حاضر در ازای ماین کردن هر بلاک، ۶.۲۵ بیت کوین میان ماینرها تقسیم می‌شود. به یاد داشته باشید که پاداش بلاک هر چهار سال یکبار در رویدادی با نام هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج، به یک دوم کاهش می‌یابد.

نکته جالب در این میان آن است که هر چه سختی شبکه بیت کوین به دلیل افزایش تعداد ماینرها، بالاتر رود، قدرت هش موردنیاز برای ماین کردن هر بلاک نیز با افزایش مواجه خواهد شد.

این یعنی تعداد حدس‌ها برای رسیدن به جواب صحیح و حل کردن معادله ریاضی مربوطه، بیشتر خواهد شد.

این همبستگی در پروتکل بیت کوین به صورت خودکار اعمال می شود. به طوری که میانگین زمان استخراج ۱۰ دقیقه ای بلاک ثابت باقی بماند.

ممکن است بعد از خواندن این مطلب بخواهید با استفاده از قدرت هش خود، بیت کوین استخراج کنید. اما لازم است که بدانید این امر بسیار پرهزینه و با مصرف انرژی بالاست و همه نمی توانند این کار را انجام دهند.

برای این کار لازم است سخت افزارهای گران قیمتی را خریداری کنید، پول برق زیادی پرداخت نمایید و نیز نیازمند داشتن دانش کامل در این زمینه است.

خرید و فروش ارزدیجیتال

صفحه اصلی

قدرت هش

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 57,983.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,603.04
  • tetherTether (USDT) $ 0.998823
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.223214