توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

طرح‌های پانزی Ponzi scheme

در طرح پانزی، کلاه‌بردار (همان طراح پانزی)، به سرمایه‌گذاران می‌گوید اگر پول‌هایشان را به او بدهند، وی با آن پول‌ها کار و یا سرمایه‌گذاری کرده و سودی بسیار بالا و تضمین‌شده...

Table of Contents

طرح‌های پانزی Ponzi scheme

Contents

طرح‌های پانزی Ponzi scheme

طرح پانزی چیست و چگونه آن را بشناسیم؟/ تفاوت طرح‌ پانزی و هرمی چیست؟

در طرح پانزی، کلاه‌بردار (همان طراح پانزی)، به سرمایه‌گذاران می‌گوید اگر پول‌هایشان را به او بدهند، وی با آن پول‌ها کار و یا سرمایه‌گذاری کرده و سودی بسیار بالا و تضمین‌شده به ایشان پرداخت خواهد کرد.

این فرد در ابتدای عمل خود، برای جلب اعتماد افراد، پولی که از سرمایه‌گذاران جدید دریافت کرده‌اند را به عنوان سود به‌ سرمایه‌گذاران قدیمی می‌دهند. با این کار می‌توانند نظر و اعتماد افراد بیشتری به‌سوی این سرمایه‌گذاری جلب کنند.

البته این طرح در نهایت به دلیل نبود سرمایه‌گذار جدید و افزوده نشدن سرمایه‌ی جدید محکوم به نابودی است و کلاه‌بردار در آخر کار با پولی هنگفت فرار می‌کند.

برای اینکه بهتر بتوانید این سیستم را درک کنید، به مثال زیر توجه نمایید.

کلاه‌بردار پانزی شرکت یا سایتی غیر واقعی تأسیس می‌کند و به مردم وعده می‌دهد که اگر مبلغی را مثلاً ۵ میلیون تومان در این سایت سرمایه‌گذاری کنند، او پول آن‌ها را در جایی مانند ساختمان سازی ، بازار بورس ، ارزهای دیجیتال یا جایی مانند آن‌ها به کار می‌اندازد و ماهانه ۳۰% سود تضمینی به ایشان می‌پردازد.

در ماه‌های اول او این سود را به هر وسیله‌ای شده پرداخت می‌کند و با این کار اعتماد سرمایه‌گذاران اولیه را به سیستم جلب می‌کند تا جایی که آن‌ها به خانواده و دوستان خود نیز پیشنهاد می‌دهند تا در این شرکت سرمایه‌گذاری کنند.

البته تبلیغات گسترده‌ای هم انجام می‌شود تا تعداد سرمایه‌گذاران تا جای ممکن زیاد شود. این روند ادامه پیدا می‌کند تا پول دریافتی به مبلغ بالایی برسد و یا اینکه دیگر کسی در شرکت سرمایه‌گذاری نکند، در این هنگام ناگهان کلاه‌بردار پانزی و شرکت او ناپدید می‌شوند، در حالی که دست سرمایه‌گذاران به‌جایی بند نیست.

حقیقت امر در چنین شرکت ها یا سایت هایی این است که هیچ سرمایه‌گذاری در کار نیست و تنها با پول بازی شده است تا اعتماد افراد به سیستم جلب گردد.

کاربرد روزافزون اینترنت سبب شده است که افراد بتوانند به‌راحتی سایت یا گروهی ایجاد کنند و در آن برای کار خود تبلیغ نمایند که همین مسئله سبب گسترش روزافزون طرح پانزی شده است، زیرا در محیط نت تبلیغات و دریافت پول راحت‌تر انجام می‌شود و طراح سیستم نیز ناشناس باقی می‌ماند، پس راحت‌تر می‌تواند ناپدید شود.

نام طرح پانزی از کجا می‌آید؟

نام طرح پانزی (Charles Ponzi) از نام چارلز پانزی، یکی از مشهورترین کلاهبرداران تاریخ، گرفته شده است. او با فروش کوپن‌های تخفیفی اداره پست، به سرمایه‌گذاران وعده ۵۰ درصد سود را در ۴۵ روز یا ۱۰۰ درصد سود در ۹۰ روز می‌داد.

روش پانزی این بود که با استفاده از سرمایهٔ سرمایه‌گذاران پیشین و همچنین سرمایه‌گذاران جدید، سود اولین‌ها را پرداخت می‌کرد. چارلز پانزی توانست با طرح ابداعی خود، در دهه ۱۹۲۰ در آمریکا، بیش از ۲۰ میلیون دلار کلاهبرداری کند.

طرح‌های پانزی Ponzi scheme
چارلز پانزی، مخترع طرح پانزی

طول عمر طرح پانزی چقدر است؟

همان‌طور که پیش از این نیز گفتیم، طرح پانزی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که سرمایه‌گذاران جدیدی وجود داشته باشند یا کلاه‌بردار از میزان پول دریافتی راضی شود؛

یعنی هرگاه پول زیادی جمع شود و یا تعداد سرمایه‌گذاران جدید کم شود (سرمایه‌ی جدیدی به سیستم وارد نشود)، کلاه‌بردار دیگر سودی به سرمایه‌گذاران پرداخت نمی‌کند. با توجه به قاعده تصاعد و جمعیت، معمولاً طرح پانزی بیشتر از ۲ سال دوام نمی‌آورد.

طرح پانزی چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی همه طرح‌های پانزی یک چرخه را دنبال می‌کنند اما نحوه کار می‌تواند کمی متفاوت باشد. هسته اصلی همه طرح‌های پانزی یکی است اما ظاهر و نوع ادعاها متفاوت است.

طرح‌های پانزی Ponzi scheme

چرخه اصلی در همه طرح‌های پانزی:

۱- تبلیغات فریبنده

در ابتدا با تبلیغات کاذب (معمولا در اینترنت یا گروه‌های اجتماعی)، چند نفر جذب سیستم می‌شوند و مقدار کمی سرمایه‌گذاری می‌کنند. همچنین بعضی از طرح‌های پانزی روش‌های بازاریابی هم در پیش می‌گیرند که اگر یک کاربر عضو جدید وارد سیستم کند، سودش بیشتر خواهد شد.

۲- واریز سودهای اولیه و جلب اعتماد

سودها به طور مرتب واریز می‌شود تا اعتماد بیشتری برای مبالغ بیشتر و سرمایه‌گذاران جدید جلب شود. این سودها یا با استفاده از پول سرمایه‌گذاران جدید و یا از سرمایه اولیه طراح پرداخت می‌شود.

۳- ورود حجم زیادی از سرمایه

پس از جلب شدن اعتماد افراد، موج عظیمی از سرمایه‌ به سیستم وارد می‌شود. سرمایه‌گذاران قدیمی هم پول بیشتری سرمایه‌گذاری کرده و حتی دوستان و آشنایان نزدیک خود را به طرح دعوت می‌کنند.

در این مرحله تعصبات کورکورانه موجب می‌شود برخی از سرمایه‌گذاران، حتی اقدام به دریافت وام یا قرض سنگین و حتی فروش خانه یا اتومبیل خود کنند.

۴- فروپاشی طرح

موارد ۱ تا ۳ چندین بار تکرار می‌شوند تا این‌که دیگر سرمایه‌گذار جدیدی وجود نداشته باشد یا مقدار زیادی پول جمع شده باشد. پس از آن، طراح پول‌ها را برداشته و ناپدید می‌شود.

تشخیص طرح پانزی

طرح‌های پانزی Ponzi scheme

با وجود تنوع در ظاهر، کلاه‌برداری‌های پانزی دارای خصوصیات مشترکی هستند که عبارت‌اند از:

1. سودهای نجومی و تضمینی

یکی از خصوصیات اصلی این طرح وعده‌ی سودهای نجومی و تضمینی است. هر جا دیدید که به شما وعده‌ی سودی بیش از حد معمول، آن‌هم تضمینی می‌دهند باید به پانزی بودن طرح شک کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که چطور می‌شود چنین سود بالایی را بدون هیچ ریسکی تضمین کرد؟

2. ناشناس بودن طراح

در یک طرح پانزی، شما چیزی درباره‌ی تیم اصلی گرداننده‌ی طرح نمی‌دانید. اطلاعاتی که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، معمولاً شامل اسامی مستعار یا تقلبی است. مسلماً یک طراح پانزی نمی‌خواهد کسی او را بشناسد.

3. عدم شفافیت در فعالیت‌ها

در هیچ طرح پانزی با شفافیت به شما گفته نمی‌شود که این سودهای نجومی از کجا می‌آیند و چطور پرداخت آن‌ها تضمین می‌شود. به‌ عنوان ‌مثال برخی از کلاه‌برداران پانزی ادعا می‌کنند سرمایه‌ی کاربران را در جایی مانند بازارهای بورس بین‌المللی و چیزی که امروزه بیشتر رایج شده، استخراج ارزهای دیجیتال به کار می‌برند.

اما در هیچ جایی هیچ توضیحی نمی‌دهند که این کار را چگونه انجام می‌دهند و یا چطور خود را از خطر نوسانات قیمت ارز و بورس، سختی‌های استخراج ارزهای دیجیتال و مشکلات دیگری که در تجارت پیش می‌آیند، در امان نگه می‌دارند.

4. بدون اطلاعات تماس معتبر

طرح‌های پانزی معمولا آدرس و شماره تلفن‌های معتبری از خود اعلام نمی‌کنند یا به آدرس‌های تقلبی و دفترهای کار چند روزه روی می‌آورند. ناشناسی از خصوصیات اصلی یک طرح پانزی است.

5. روش‌های عجیب دریافت پول

طراح سعی می‌کند تا مبالغ را از درگاه‌های غیرقانونی یا این‌ روزها به وسیله ارزهای دیجیتال دریافت کند تا رهگیری آن برای پلیس مشکل باشد.

6. نداشتن مجوزهای قانونی

طرح‌های پانزی نمی‌توانند مجوزهای قانونی اخذ کنند. البته گاهی اوقات یک طرح بقدری حرفه‌ای است که مقامات قانون‌گذار را هم فریب می‌دهد یا با باندبازی مجوز را دریافت می‌کند.

7. مقایسه طرحهای پانزی و هرمی

طرح پانزی شباهت‌های زیادی با طرح‌های کلاه‌برداری هرمی دارد تا جایی که برخی کاربران این دو طرح را با هم یکی می‌دانند. حقیقت امر این است که در عین شباهت، یک سری ویژگی‌های خاص ، این دو طرح را از یکدیگر جدا می‌کنند.

طرح هرمی چیست؟

طرح هرمی مدلی است که به افراد وعده می‌دهد در صورت آوردن عضو جدید به سیستم و سرمایه‌گذاری او، سودهای نجومی دریافت خواهند کرد.

یک طرح هرمی می‌تواند شامل یک‌سری کالا یا خدمات باشد که باید توسط عضو جدید خریداری شود تا سود به نفر بالایی تعلق بگیرد.

یک کلاهبردار تعدادی ماینر را برای فروش می‌گذارد و به مشتریان خود اعلام می‌کند که این ماینرها با محصولات شرکت‌‌‌های دیگر متفاوت است و بیان می‌کند که پس از استفاده از آن نتیجه مطلوب‌‌‌تری دریافت خواهند کرد.

زمانی که یکی از محصولات فرد کلاهبردار به فروش می‌رود، کلاهبردار به خریدار اعلام می‌‌‌کند که اگر افراد دیگر از جانب او برای خرید این محصول اقدام کنند، درصدی از سود فروش به او تعلق می‌‌‌گیرد. کلاهبردار به مشتری خود می‌گوید که با این کار می‌تواند ثروتمند شود.

کلاهبردار اینگونه محصول بی ارزش خود را گران تر فروخته است و با وسوسه کردن خریداران خود سرمایه ‌بیشتری جذب می‌کند. حتی اگر مشتری کسی را معرفی نکند، محصول خود را گران‌‌‌تر از قیمت واقعی فروخته است.

در طرح‌‌‌های هرمی، کلاهبردار کالای خود را گران‌‌‌تر به مشتریان خود به فروش رسانده است پس تا زمانی که افراد جدید وارد شوند این طرح نیز ادامه می‌یابد.

بدیهی است با پایان یافتن ورودی افراد جدید، سودی نیز به بقیه پرداخت نمی‌‌‌شود. حتی کلاهبردار می‌تواند از یک زمانی به بعد محصولی را برای خریدار ارسال نکند و با پول‌‌‌های جمع شده پا به فرار بگذارد.

۲ سناریو برای آینده این طرح وجود دارد:

۱- تا زمانی که اعضای جدید وارد شوند، طرح ادامه می‌یابد و کلاهبردار هم به راحتی سود را پرداخت می‌کند چون توانسته محصول بی ارزشش را با قیمت گران بفروشد و دلیلی برای ندادن سود نیست.

پس از مدتی که دیگر اعضای جدید وارد نشدند، اعضای بالاتر هم سودی دریافت نمی‌کنند و طرح خود به خود نابود می‌شود.

۲- پس از مدتی، کلاهبردار می‌تواند محصول را هم ندهد و با پول‌های زیادی که جمع‌آوری کرده است، فرار کند.

شباهت ها و تفاوت های طرح پانزی و طرح هرمی

شباهت‌:

۱- هر دو با دادن وعده سودهای نجومی، جیب قربانیان را خالی می‌کنند.

۲- هر دو برای بقا و ادامه دادن، نیاز به جذب اعضای جدیدتر دارند.

تفاوت‌:

۱- طرح پانزی مدعی سرمایه‌گذاری پول‌ها در بازار است اما در طرح هرمی با یک‌سری محصول یا خدمات طرف هستیم.

۲- طرح پانزی می‌تواند شبکه‌ای نباشد اما طرح هرمی شبکه‌ای است، به این صورت که اعضای قدیمی، اعضای جدیدتر را دعوت می‌کنند.

۳- طرح پانزی کاملا کلاهبرداری است و قانون با آن برخورد می‌کند اما طرح هرمی با اینکه از اساس مشکل دارد، می‌تواند قانونی هم باشد.

خرید و فروش ارزدیجیتال

طرح‌های پانزی و هرمی در ارزهای دیجیتال

طرح‌های پانزی Ponzi scheme

ارزهای دیجیتال یک‌سری ویژگی‌های خاص دارند که کار را برای کلاهبرداران پانزی و هرمی تا حد زیادی راحت کرده‌اند و این روزها بیشتر طرح‌های پانزی با استفاده از همین ارزها راه‌اندازی می‌شوند.

رهگیری تراکنش‌های ارز دیجیتال بسیار مشکل‌تر از روش‌های سنتی مثل بانک است، نیازی ساختن حساب بانکی برای ارسال یا دریافت سرمایه‌ها نیست و رد کمتری از کلاهبردار به جا می‌ماند.

همچنین تراکنش‌های ارز دیجیتال محدود به یک کشور خاص نمی‌شود و از همه جای دنیا می‌توان سرمایه جذب کرد.

بر اساس همین دلایل، ارزهای دیجیتال شیوه خوبی برای طرح‌های پانزی به شمار می‌آیند و جذب سرمایه و پرداخت سودها، بسیار راحت‌تر از روش‌های سنتی است.

طرح‌های پانزی Ponzi scheme

1. بیت کانکت – بزرگ‌ترین پانزی تاریخ ارزهای دیجیتال

بیت کانکت (Bitconnect) یک سیستم مطرح در زمینه سرمایه‌گذاری و وام‌دهی ارزهای دیجیتال بود که در سال ۲۰۱۷ در اوج فعالیت و کارایی خود بود. ارز دیجیتال  BCC نام داشت باارزشی بیش از ۵۰۰ دلار در بالای جدول ارزهای دیجیتال قرار داشت و بسیاری از صرافی‌های معتبر پشتیبان آن بودند.

در ژانویه ۲۰۱۸ پس از بررسی‌های انجام شده توسط نهادهای تنظیم‌کننده‌ی بازار، مشخص شد این سازمان از طرح کلاه‌برداری پانزی استفاده می‌کرده است که همین امر سبب فروپاشی این سازمان شد.

با پخش شدن خبر فروپاشی سازمان ارزش توکن BCC در کمتر از چند ساعت تا 90% سقوط کرد. در همان ماه ارزش این ارز دیجیتال از ۴۰۰ دلار به حدود ۷ دلار رسید و امروزه با قیمت صفر، یک ارز دیجیتال مرده محسوب می‌شود.

طرح‌های پانزی Ponzi scheme
نمودار قیمت بیت کانکت (BCC) که به خوبی سقوط شدید آن را نمایش می‌دهد

۲. کریپتو جکینگ

همان طور که می‌دانید هزینه‌ی تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال بالا می‌باشد و نیازمند شکیبایی بسیاری است.

در این میان هستند کسانی که بجای استفاده و خرید سخت‌افزارهای خود، از تجهیزات دیگران، بدون اینکه بدانند و یا اجازه بدهند، سوءاستفاده می‌کنند و به صورت غیر قانونی کسب درآمد می‌کنند.

این عمل سود جویانِ اصطلاحاً کریپتو جکینگ (CryptoJaking) خوانده می‌شود.

در کریپتو جکینگ، سودجویان به‌وسیله‌ی استفاده از یک کد مخرب در کدهای سایت یا نرم‌افزار خاص، از توانایی کامپیوتر بازدیدکنندگان آن وب‌سایت یا نرم‌افزار برای استخراج مخفیانه‌ی ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

اگر وقتی دارید یک سایت را می‌بینید و یا از نرم‌افزاری استفاده می‌کنید، دیدید که مصرف پردازنده (CPU) کامپیوتر شما یک‌دفعه بالا رفت، صدای دستگاهتان زیاد شد و یا سیستم گرم‌تر از حد استاندارد شد، باید احتمال وجود کد کریپتو جکینگ در سایت یا نرم‌افزار مورداستفاده‌تان را در نظر بگیرید.

برای جلوگیری از چنین سوءاستفاده‌هایی سعی کنید از مراجعه به سایت‌های مشکوک و استفاده از برنامه‌های مشکوک و غیراستاندارد خودداری کنید، به طور مرتب مرورگرهای خود را به‌روزرسانی کنید و از آنتی‌ویروس‌های معتبر استفاده کنید.

3. استخراج یا ماینینگ ابری (Cloud mining)

طرح‌های پانزی Ponzi scheme

بخش بزرگی از کلاهبرداری‌های پانزی در حوزه ارزهای دیجیتال به وب‌سایت‌های ماینینگ ابری اختصاص دارند که ادعا می‌کنند با پول سرمایه‌گذاران اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال می‌کنند.

اغلب این سایت‌ها از روش پانزی استفاده می‌کنند و از سود سرمایه‌گذاران جدید به سرمایه‌گذاران قدیمی سود پرداخت می‌کنند. سودهای نجومی و تضمینی بدون در نظر گرفتن ریسک‌های استخراج، عدم شفافیت در نحوه کار، عدم وجود آدرس یا شماره تلفن معتبر و … از نشانه‌های طرح‌های پانزی ماینینگ هستند.

ماینینگ ابری امکان‌پذیر است اما یک سایت معتبر در ماینینگ ابری، فقط قدرت هش می‌فروشد نه این‌که مدعی سود نجومی تضمینی با نرخ ثابت و منظم باشد.

4. فروش توکن‌های بی‌ارزش

این روش به خودی خود پانزی یا هرمی محسوب نمی‌شود اما مکملی برای طرح‌های کلاهبرداری پانزی و هرمی است. روش کار این طرح‌ها به این صورت بوده که ابتدا پول زیادی در قالب بیت کوین یا ارزهای دیجیتال معتبر از مردم دریافت می‌کنند تا سودهای تضمینی به آن‌ها پرداخت کنند.

اما در نهایت، این سود را با ارز دیجیتالی که خودشان ساخته‌اند و هیچ ارزشی ندارد، می‌پردازند و این امیدواری را به مردم می‌دهند که قیمت آن در آینده افزایش خواهد یافت.

طرح‌های پانزی Ponzi scheme

5. استخراج ارز دیجیتال در ربات‌های تلگرامی

طرح‌های پانزی Ponzi scheme

از دیگر روش‌های کلاه‌برداری که امروزه استفاده می شوند، ربات‌های تلگرامی هستند که از هیچ برای طراحان خود پول می‌سازند. این ربات‌ها معمولاً به شیوه‌ی زیر کار می‌کنند:

کاربر با عضویت در این ربات مقداری الماس برای شروع کار هدیه می‌گیرد که با آن‌ها می‌تواند دستگاه‌های استخراج مجازی در همان ربات خریداری کرده و با ماینینگ بیت کوین بپردازد.

کاربر برای به دست آوردن الماس‌های بیشتر چند راه پیش رو دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

۱- با استفاده از لینک عضو گیری، دوستان خود را به ربات دعوت کند و الماس هدیه بگیرد.

۲- با استفاده از بیت کوین، الماس بخرد.

باید توجه شمارا به این نکته جلب کنیم که در این ربات‌های تلگرامی هیچ استخراجی صورت نمی‌گیرد و تنها کاربران را به خرید الماس بیشتر با پرداخت بیت کوین تشویق می‌کنند.

حتی کاربرانی که از روش عضوگیری استفاده می‌کنند در نهایت برای برداشت مبالغ استخراج‌شده با پیامی روبه‌رو می شوند مبنی بر اینکه زیرمجموعه‌ی شما باید حتماً با بیت کوین الماس خریده باشد؛

یعنی برای دریافت سودها باید زیرمجموعه‌ی شما خرید انجام داده باشد. این‌یک طرح پانزی بسیار پیشرفته است.

6. بیت کوین فرصت یا کلاه‌برداری

اصلی‌ترین نقطه‌ی قوت بیت کوین فنّاوری بلاک چین می‌باشد. به نظر می‌رسد این ارز دیجیتال پیشگام آینده‌ی بازار ارزهای دیجیتال را رقم می‌زند.

به نظر می‌رسد با توجه به افزایش روزافزون سختی استخراج بیت کوین، محدود بودن تعداد آن و افزایش تقاضای آن در بازار آینده‌ی خوبی در انتظار بیت کوین باشد. بنا بر اصل عرضه و تقاضا و تعداد محدود بیت کوین، قیمت آن روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

مهم‌ترین دلیل اینکه سرمایه‌گذاران می‌خواهند بیت کوین بخرند، این باور است که قیمت این کالای دیجیتال با افزایش تقاضا بالاتر خواهد رفت.

اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که در نهایت بیت کوین یک واحد پول است و سهام شرکت یا کمپانی نیست.

اگر شما سهام شرکتی را خریداری کنید، آن شرکت درآمد و سود را تولید می‌کند و سهیم شدن در آن شرکت مالکیت چیزی است که در آینده رشد خواهد کرد، در حالی که خرید ارزهای دیجیتال این‌چنین نیست.

قیمت بالای بیت کوین نشان‌دهنده‌ی این است که افرادی بی‌هیچ دانش و پشتوانه‌ای وارد بازار خرید و فروش آن شده‌اند. شما نباید قانون اول سرمایه‌گذاری را هنگام ورود به این بازار از یاد ببرید، این قانون به شما می‌گوید که نباید از جمع پیروی کنید یعنی هرگاه همه می‌خواهند چیزی را بخرند باید آن را بفروشید و هرگاه همه قصد فروش داشتند باید آن را بخرید.

با توجه به ساختار فنّاوری بلاک چین، ارزش بیت کوین هیچ‌گاه به صفر نمی‌رسد! مطمئناً در آینده ارزهای دیجیتالی وارد بازار می شوند که قابلیت‌های بیشتری نسبت به بیت کوین خواهند داشت؛

اما ذکر این نکته مهم به نظر می‌رسد که در حال حاضر بسیاری از ارزهای دیجیتال موجود در بازار تنها جهت کلاه‌برداری هستند. 

7. سرمایه‌گذاری در املاک، خودرو، بورس، انرژی 

از انواع دیگر طرح‌های پانزی که امروزه بسیار رایج هستند، شامل وب‌سایت های می شوند که مدعی‌اند پول سرمایه‌گذاران را در بازارهای خارجی املاک، خودرو، بورس، انرژی و … سرمایه‌گذاری می‌کنند و برخی از این سایت‌ها تا جایی پیش می‌روند که برای سرمایه‌گذاران سند مالکیت جعلی صادر می‌کنند.

طرح‌های پانزی Ponzi scheme

تشخیص این نوع وب‌سایت‌ها با روش‌هایی که پیش از این ذکر شد بسیار آسان می‌باشد.

سخن پایانی

طرح‌ پانزی روشی در کلاهبرداری است که با وعده دادن سودهای تضمینی و نجومی، از قربانیان سرمایه جذب می‌کند. برای جلب اعتماد بیشتر، کلاهبرداران در ماه‌های اول سود تضمینی را به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کنند.

این کار با استفاده از پول سرمایه‌گذاران جدید انجام می‌شود. پس از مدتی که پول زیادی جذب شد و دیگر سرمایه‌گذار جدیدی وارد سیستم نشد، کلاهبرداران دیگر پولی پرداخت نمی‌کنند و متواری می‌شوند.

تشخیص طرح‌های پانزی اصلا سخت نیست. مهم‌ترین شاخصه این طرح‌ها سودهای نجومی تضمینی و ناشناس بودن است.

به دلیل ماهیت ارزهای دیجیتال در حریم خصوصی تراکنش‌ها و عدم تحریم‌پذیری، این روزها شاهد افزایش فعالیت طرح‌های پانزی در حوزه ارزهای دیجیتال هستیم که تا زمان قانون‌گذاری ، سرمایه‌گذاران خودشان مسئولیت اصلی را بر عهده دارند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

صفحه اصلی

طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-

طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme-طرح‌های پانزی Ponzi scheme

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 56,953.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,462.42
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.217707