توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟

شبکه پولکادات یک پروژه متن باز است که توسط بنیاد اینترنت نسل سوم ایجاد شده است. این شبکه پلتفرمی قوی و مقیاس‌پذیر را فراهم می‌کند که انتقال داده و دارایی را...

شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟

شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟

شبکه پولکادات یک پروژه متن باز است که توسط بنیاد اینترنت نسل سوم ایجاد شده است. این شبکه پلتفرمی قوی و مقیاس‌پذیر را فراهم می‌کند که انتقال داده و دارایی را بین بلاک چین‌ های مختلف امکان‌پذیر می‌کند.

با متصل شدن به شبکه Polkadot، می‌توان به طیف وسیعی از بلاک چین‌ها متصل شد و با آنها تعامل داشت. Polkadot مقیاس‌پذیری را با انتشار تراکنش‌ها در چند بلاک چین موازی مقدور می‌کند و با استفاده از این شبکه و چارچوب Substrate، در عرض چند دقیقه می‌توان یک بلاک چین سفارشی ایجاد کرد.

این پروژه طوری طراحی شده که بدون هارد فورک می‌توان به ارتقا و رفع باگ‌های آن پرداخت. در این شبکه، همه زنجیره‌ها می‌توانند به طور معنی‌داری با همدیگر ارتباط داشته باشند و امنیتی عالی را فراهم آورند.

شبکه Polkadot دارای یک سیستم مدیریتی پیچیده است و صدای همه کاربران در آن شنیده می‌شود. توکن DOT نیروی محرکه این شبکه است و برای مقاصد مدیریت، استیکینگ و ایجاد پیوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه Polkadot

Polkadot توسط Parity Technologies، به رهبری Gavin Wood و Jutta Steiner، دو مدیر سابق اتریوم ساخته شده است. همچنین این پروژه توسط بنیاد Web3 پشتیبانی می‌شود، سازمانی که با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند و بودجه، حمایت، تحقیق و همکاری را در اختیار پروژه قرار می‌دهد.

Parity در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد. در ابتدا، کار بر روی نرم افزار گره برای اتریوم، به نام مشتری Parity Ethereum، آغاز شد. این شرکت به تدریج پشتیبانی از پروژه را متوقف کرده و اجازه می‌دهد تا روی Polkadot و یک پروژه مرتبط با آن یعنی Substrate، تمرکز کند.

توسعه از نوامبر ۲۰۱۷ آغاز شد، زمانی که توسعه دهندگان اولین کد را در Github منتشر کردند.

این شرکت در اواسط سال ۲۰۱۸ دو اثبات مفاهیم را راه اندازی کرد و اولین parachain پولکادات در ژوئیه ۲۰۱۸ گسترش یافت. Polkadot اولیه در مه ۲۰۲۰ راه اندازی شد و انتقال توکن ها در آگوست ۲۰۲۰ فعال شد.

از سپتامبر ۲۰۲۰، زنجیره رله Polkadot هنوز فعال نشده است.

شبکه پولکادات چگونه می‌تواند مفید باشد؟

شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟

ما امروزه در جهانی متمرکز زندگی می‌کنیم و سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ در قبال فراهم کردن خدمات و برنامه‌های خود، داده‌ها و اطلاعات ما را دریافت می‌کنند.

اهمیت این داده‌ها و اطلاعات بیش از اهمیت نفت خام است و به همین دلیل است که امروزه فناوری‌های نوینی مانند بلاک چین بسیار محبوب شده‌اند.

بلاک چین می‌خواهد کنترل داده‌ها و حریم خصوصی را به افراد باز گرداند و دیگر لازم نباشد که افراد به اشخاصی ثالث اعتماد کنند.

شبکه پولکادات یک پروتکل بلاک چینی نسل جدید است که شبکه‌ای از بلاک چین‌ها را به همدیگر پیوند می‌دهد و اجازه عملکرد دائمی و پیوسته را به آنها می‌دهد.

پولکادات اجازه انتقال هر نوع داده‌ای را در بین انواع مختلف بلاک چین‌ها می‌دهد و به همین خاطر، گستره وسیعی از کاربرد‌های جهان واقع را به نمایش می‌گذارد.

شبکه Polkadot مزایای شبکه‌های بلاک چینی مختلف را در کنار هم قرار می‌دهد و فضا را برای ظهور یک بازار غیر متمرکز فراهم می‌کند. در این بازار می‌توان به شیوه‌ای منصفانه‌تر به خدمات و سرویس‌ها دسترسی پیدا کرد.

بلاک چین با وجود قابلیت‌های زیادی که دارد، هنوز به مقبولیت عام نرسیده است. Polkadot دارای مزایای خاصی است و سعی می‌کند که مقبولیت عام بلاک چین را ممکن سازد.

از جمله مزایای پلتفرم پولکادات می‌توان به شاردینگ (sharding) ناهمگن، مقیاس‌پذیری، قابلیت ارتقا، مدیریت شفاف و سازگاری بین زنجیره‌ای اشاره کرد.

زنجیره‌های متعدد در یک شبکه

امروزه بلاک چین‌های زیادی برای انجام مقاصد مختلف وجود دارند و این بلاک چین‌ها تخصصی شده‌اند و هر کدام در زمینه خاصی کاربرد دارند.

شبکه پولکادات در اینجا به عنوان بستری عمل می‌کند که بلاک چین‌های تخصصی مختلف را به همدیگر پیوند می‌دهد و از طریق این شبکه می‌توان به همه این بلاک چین‌ها دسترسی داشت.

پولکادات از طریق مدل شاردینگ ناهمگن خود می‌تواند تعداد زیادی زنجیره را در شبکه خود جمع کند و تعامل و ارتباط بین آنها را فراهم کند.

این شبکه باعث می‌شود که بلاک چین‌ها بتوانند به پردازش تراکنش و مبادله داده بین یکدیگر بپردازند و پولکادات امنیت لازم برای این کار را نیز به نحو احسن فراهم می‌کند.

هر یک از زنجیره‌ها می‌تواند عملکرد خاص و تخصصی خود را در این شبکه داشته باشد و این شبکه به هیچ وجه مانع انجام عملکرد‌های خاص زنجیره‌های مختلف نمی‌شود. وجود زنجیره‌های زیاد در این شبکه که می‌توانند به طور تخصصی کار خود را انجام دهند، می‌تواند به معنی نوآوری و کاربرد‌های جدید باشد.

امروزه یک بلاک چین به تنهایی جوابگو نیست و به همین خاطر است که ایده پولکادات یک ایده هوشمندانه است. بلاک چین‌های قدیمی با مشکلات زیادی در زمینه مقیاس‌پذیری روبرو بودند و تراکنش‌ها را به صورت یک به یک پردازش می‌کردند.

شبکه Polkadot با استفاده از فناوری شاردینگ خاص خود، اقدام به حل مشکل مقیاس‌پذیری کرده است و قرار است در آینده این مشکل را با استفاده از طرح زنجیره‌های رله (relay) تو در تو بیشتر هم حل کند. به این ترتیب، تعداد شارد‌هایی که به شبکه اضافه می‌شوند، افزایش می‌یابد.

شبکه پولکادات و تضمین آینده

همه ما از نرم افزار‌ها و برنامه‌های مختلف استفاده کرده‌ایم و می‌دانیم که این نرم افزار‌ها و برنامه‌ها به آپدیت و رفع خطا و باگ نیاز دارند.

بلاک چین‌ها نیز به این شیوه رفتار می‌کنند و نیازمند به روز رسانی هستند. به روز رسانی بلاک چین‌ها به سختی انجام می‌شود و برای این کار باید فورک انجام شود.

گاهی برای به روز رسانی یک بلاک چین نیاز به انجام هارد فورک داریم که هارد فورک می‌تواند اعضای یک جامعه را از همدیگر جدا کند.

همه ما هارد فورک بیت کوین و جدا شدن بیت کوین کش را به یاد داریم و می‌دانیم که هنوز هم اعضای این دو جامعه به لفاظی و انتقاد از یکدیگر می‌پردازند.

به روز رسانی بلاک چین‌ها نیاز به زمان زیادی دارد و گاهی ماه‌ها برای انجام یک به روز رسانی تلاش می‌شود. این در حالی است که شبکه Polkadot انجام آسان و سریع به روز رسانی‌ها را ممکن ساخته است و برای انجام این آپدیت‌ها اصلا نیازی به فورک نیست.

پولکادات با استفاده از سیستم مدیریتی شفاف خود توانسته است به این مهم دست یابد و این تحول عظیم را ایجاد کند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

بنابراین پولکادات به پروژه‌های مختلف کمک می‌کند که چابک و منطبق با فناوری روز باقی بمانند و ریسک هارد فورک‌های بحث برانگیز را نیز به شدت کاهش می‌دهد.

این هارد فورک‌ها مانعی جدی برای ورود بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ به فضای بلاک چین بودند که شبکه Polkadot اقدام به از میان برداشتن این مانع کرده است.

پولکادات مبتنی بر جامعه است

بلاک چین‌های اولیه دارای ساز و کار مدیریتی رسمی نبودند و افراد نمی‌توانستند به اظهار نظر در مورد تغییرات بپردازند و پیشنهاد‌های خود را اعمال کنند.

شبکه شبکه پولکادات سیستمی کاملا متفاوت را ایجاد کرده است و توسط همه افرادی مدیریت می‌شود که دارای توکن DOT هستند. DOT ارز بومی این شبکه است و مدیریت از طریق این توکن به شیوه‌ای شفاف انجام می‌شود.

همه افرادی که دارای توکن DOT هستند، می‌توانند به اظهار نظر در مورد تغییرات شبکه بپردازند و پیشنهاد‌های جدیدی را ارائه دهند.

دارندگان این توکن می‌توانند در انتخاب اعضای شورا نیز کمک کنند. این شورا در واقع نماینده کاربران غیر فعال در داخل این شبکه هستند.

سایر زیرساخت های Polkadot

شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟

Parachains فقط یکی از چندین مؤلفه تشکیل دهنده شبکه پولکادات است. سایر مؤلفه ها عبارتند از:

relay chain: مرکز اصلی ارتباط بین parachains و “ستون فقرات” پولکادات است.

Parachains: بلاک چین های مستقل که در بالای زنجیره رله قرار دارند، بهم پیوسته و با مزایده رزرو می‌شوند.

Parathreads: یک جایگزین سبک تر برای parachains برای توسعه دهندگانی که فقط می‌خواهند پولکادات را امتحان کنند، و تحت مدل “pay-as-you-go” ارائه می‌شود.

Bridges: طرح ها و قراردادهایی هستند که به بلاک چین های دیگر مانند بیت کوین و اتریوم متصل می‌شوند.

علاوه بر این، چندین حامی در شبکه پولکادات وجود دارند که بلاک چین را عملیاتی نگه می‌دارند:

Validators: کسانی که توکن های DOT را استیک می‌کنند، اعتبار همکاران را تأیید می‌کنند و در اجماع شرکت می‌کنند.

Nominators: توکن های DOT را استیک می‌کنند و با انتخاب اعتبار سنج های معتبر زنجیره رله را امن می‌کنند.

Collators: معاملات را جمع آوری می‌کنند و برای تأیید کننده ها، سند اثبات ایجاد می‌کنند.

Fishermen: شبکه را رصد می‌کنند و فعالیت های مخرب را گزارش می‌دهند.

توکن DOT

شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟

توکن DOT در این شبکه برای سه مقصد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این توکن برای مدیریت، استیکینگ و ایجاد پیوند استفاده می‌شود.

افرادی که دارای توکن DOT هستند، بر شبکه کنترل کامل دارند و این بر خلاف شبکه‌های بلاک چینی دیگر است که در آنجا چنین کنترلی در اختیار ماینر‌ها است.

افراد دارای توکن می‌توانند در رویداد‌های مهمی مانند ارتقای پروتکل و یا اصلاح آن مشارکت کنند و در واقع می‌توان گفت که شبکه پولکادات دموکراسی را به معنای واقعی کلمه تحقق بخشیده است.

در این شبکه نیز انگیزه برای رفتار صادقانه از طریق استیکینگ فراهم شده است و افرادی که دارای رفتار درست و صادقانه هستند، پاداش دریافت می‌کنند و افرادی هم که بر خلاف منافع شبکه رفتار می‌کنند، مجازات خواهند شد.

در این شبکه، Parachain جدید با پیوند توکن‌ها اضافه می‌شود. Parachain غیر مفید در این شبکه با برداشتن توکن‌های پیوند خورده حذف می‌شود و این در واقع، به نوعی همان گواه اثبات سهام (PoS) است.

Kusama و Substrate و ارتباط آنها با پولکادات

Kusama نسخه اولیه و بدون بازبینی و پالایش پولکادات بود که بیرون داده شد و برای آزمایش فناوری Polkadot و انگیزه‌های اقتصادی آن در جهان واقع مورد استفاده قرار گرفت.

Kusama مکانی عالی برای توسعه‌دهندگان Parachain است و این افراد می‌توانند در این مکان به آزمایش ایده‌های خود بپردازند و اگر این ایده‌ها جواب دادند، آنها را در شبکه پولکادات پیاده‌سازی کنند.

Kusama توسط جامعه‌ای از هواداران خود مدیریت می‌شود و افراد این جامعه دارای توکن KSM هستند. این جامعه به صورت یک شبکه مستقل به کار خود ادامه می‌دهد و در اینجا خطری متوجه پولکادات نمی‌شود.

Substrate چارچوبی است که اجازه ایجاد بلاک چین سفارشی و تخصصی را می‌دهد. این چارچوب دارای انعطاف و قالب‌هایی آماده است که برای مقاصد مختلف طراحی شده‌اند.

با استفاده از این چارچوب می‌توان با صرف وقت و انرژی کمتر به توسعه بلاک چین اختصاصی خود اقدام کرد و این چارچوب به توسعه‌دهنده‌ها کمک شایان توجه‌ای می‌کند.

با استفاده از چارچوب بدون فورک Substrate و ابزار‌های مدیریتی آن، می‌توان به نوآوری و پاسخگویی به نیاز‌های همواره در حال تغییر بازار پرداخت.

این به معنی تکامل و رشد بلاک چین مورد نظر شماست و بلاک چینی که با استفاده از این چارچوب ایجاد شده باشد، حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. Cumulus، ابزار Substrate برای اتصال بلاک چین مورد نظر شما با شبکه‌ای از بلاک چین‌ها است که ارتباط و تعامل بین زنجیره‌ای را در کنار امنیت فراهم می‌کند.

بنیاد اینترنت نسل سوم (Web3 Foundation)

این بنیاد برای پرورش و حمایت از فناوری‌ها و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز فضای وب ایجاد شده است. این بنیاد مخصوصا از پروتکل‌های نرم افزاری که با استفاده از روش‌های رمزنگاری به تامین عدم تمرکز می‌پردازند، بسیار حمایت می‌کند و سعی در تمرکززدایی دارد.

این بنیاد می‌خواهد از این طریق به اکوسیستم اینترنت نسل سوم کمک کند و ثبات آن را فراهم کند. شبکه پولکادات پروتکل پیشگام و طلایه‌دار بنیاد اینترنت نسل سوم است.

این بنیاد به پروژه‌ها و برنامه‌هایی که در راستای رسالتش باشند، کمک مادی و معنوی می‌کند.

فناوری‌های بلاک چینی خلاقانه، شبکه‌های همتا به همتا، مکانیسم‌های اقتصادی-کریپتویی و غیره از جمله پروژه‌ها و برنامه‌های محبوب این سازمان هستند و چنین پروژه‌هایی واجد شرایط دریافت کمک از این سازمان هستند.

Polkadot با چه کسانی رقابت می‌کند؟

حداقل دو بلاک چین وجود دارد که می‌توان آنها را رقیب دانست. Cosmos، که در مارس ۲۰۲۰ به طور مستقیم آغاز به کار کرد، هدف آن ایجاد شبکه ای از زنجیره های درست مانند پولکادات است.

با این حال، تفاوت های فنی بین هر پلتفرم وجود دارد.

اگر Polkadot درست باشد، رویکرد آن یک مدل امنیتی مشترک را فراهم می‌کند.

اتریوم  ۲.0 همچنین دارای ویژگی هایی است که با ویژگی های Polkadot قابل مقایسه است. هر دو بلاک چین به شاردینگ یا زنجیره های مختلفی که به اهداف خاص اختصاص داده شده است، اعتماد دارند. تفاوت های فنی دیگری وجود دارد.

پولکادات ادعا می‌کند که روش بهتری برای در دسترس بودن و اعتبار ارائه می‌دهد و می‌تواند با تعداد کمتری اعتبار سنج در هر شارد کار کند.

این پروژه همچنین می‌تواند با Tezos مقایسه شود، که برای پشتیبانی از ارتقا بدون سخت افزار طراحی شده است. با این حال، چند شباهت دیگر بین این دو پلتفرم وجود دارد.

جمع بندی

ارتباط و تعامل بین بلاک چین‌های تخصصی ایده جالبی است و کاربرد‌های بسیاری می‌تواند داشته باشد.

شبکه پولکادات انقلابی در حیطه اینترنت نسل سوم است و با وجود ویژگی‌های منحصر به فردی مانند عدم نیاز به هارد فورک، می‌تواند در آینده بسیار پیشرفت کند.

مقیاس‌پذیری و امنیت این شبکه نیز منحصر به فرد است و این ویژگی‌ها همگی به معنی پتانسیلی عظیم و آینده‌ای درخشان برای این پروژه هستند.همچنین موقعیت رده بالای توکن DOT در بازار می‌تواند برای اعتبار پروژه مفید باشد.

البته بدانید که پروژه‌های فضای بلاک چین و ارز دیجیتال بسیار پرریسک هستند و در بسیاری از اوقات، پیش‌بینی‌ها درست از آب در نمی‌آیند.

هدف از این مقاله تنها آموزش و اطلاع‌رسانی است و هرگز نباید این مقاله را به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری تلقی کرد.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟

شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟شبکه پولکادات Polkadot و توکن DOT چیست؟

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,058.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,078.24
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.178201