توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

شبکه لایتنینگ Lightning Network

شبکه لایتنینگ شبکه ای است که مشکل عدم مقیاس پذیری بلاک چین را با حفظ عملکرد طبیعی شبکه انجام می دهد تا تعداد کاربران و تراکنش‌ ها با هم افزایش یابد و توانایی مدیریت تقاضاها...

شبکه لایتنینگ Lightning Network

شبکه لایتنینگ چیست و نحوه کار آن چطور است؟

شبکه لایتنینگ Lightning Network

شبکه لایتنینگ شبکه ای است که مشکل عدم مقیاس پذیری بلاک چین را با حفظ عملکرد طبیعی شبکه انجام می دهد تا تعداد کاربران و تراکنش‌ ها با هم افزایش یابد و توانایی مدیریت تقاضاها به راحتی میسر واقع شود.

این شبکه به گونه‌ ای طراحی شده است که به طور اتوماتیک امنیت شبکه را تحت کنترل خود می گیرد و سیاست اصلی آن به کارگیری کانال ‌های دوطرفه است.

این کانال ‌ها نسخه‌ ارتقا یافته‌ کیف پول‌‎‌های چند امضایی است. بیت کوین از راه چند امضایی ثبت شده در بلاک چین، به مقصد مورد نظر منتقل می شود؛ به شرطی که راه کانال از جانب دو طرف باز باشد.

هر گاه دو نفر مبادلات خود را انجام دادند می توانند کانال خود را با ارسال یک تراکنش به بلاک چین ببندند.

در کل می توان گفت شبکه لایتنینگ یا صاعقه یکی از راه کارهای بهبود مقیاس ‌پذیری در بلاک چین‌ ها هستند که بیت کوین و برخی از ارزهای دیجیتال دیگر از آن برای داشتن تراکنش‌ های سریع و کم‌ هزینه استفاده می‌ کنند.

تاریخچه لایتنینگ

ایده شبکه لایتنینگ (Lightning Network) توسط تادئوس دریجا (Thaddeus Dryja) و جوزف پون (Joseph Poon) در یک white paper در سال 2015 ارسال شد.شرکت بلاک‌استریم نیز در ژانویه ۲۰۱۸ از ایده لایتنینگ استفاده کرد و شبکه آزمایشی آن را برای بیت کوین راه‌ انداخت.

اما مفهوم لایتنینگ در حالت کلی‌تر قدمتی به اندازه خود بیت کوین دارد. این ایده به زمانی برمی‌گردد که از «کانال‌های پرداختی» برای مبادله بیت کوین بین ۲ فرد صحبت می‌شد، به طوریکه دیگر نیاز نبود هیچکس از این مبادله اطلاع پیدا کند یا تراکنش توسط دیگران تایید شود.

راه‌حل‌های دیگری مانند افزایش سایز بلاک‌ نیز از گذشته مورد بحث بوده که در نهایت مشهورترین فورک حاصل از این بحث‌ها، بیت کوین کش بود.

شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتنینگ در کل بر این اساس است که لازم نیست همه تراکنش‌ها در بلاک چین ذخیره شوند.

از شبکه لایتنینگ یا صاعقه به عنوان راهکار لایه دوم یا برون‌زنجیره‌ای یاد می‌شود. شبکه لایتنینگ بیت کوین امکان انجام تراکنش‌های بسیار بیشتری را نسبت به حالت عادی می‌دهد.

این شبکه به صورت برون‌زنجیره‌ای عمل می‌کند و نیازی به ثبت تمامی تراکنش‌ها در بلاک چین نیست ، و در عوض می‌توانید آن را در جایی دیگر ثبت کنید.

به زبان ساده شما یک کانال پرداخت (payment channel) بین خودتان و دوست‌تان ایجاد می کنید و ایجاد این کانال را در بلاک چین ثبت می کنید. اکنون شما و دوست‌تان می‌توانید هر چند بار که خواستید از طریق این کانال با هم تراکنش داشته باشید.

این کانال می تواند چندین سال و نامحدود باز باشد. تنها وقتی این کانال دوباره در بلاک چین ثبت می‌شود که بخواهید آن را ببندید. در این صورت باید وضعیت نهایی تراکنش‌هایی که در این کانال روی داده را بر روی بلاک چین ثبت کنید.

با استفاده از این شیوه حتی می‌توانید شبکه‌ای دربردارنده چندین کانال پرداخت ایجاد کنید و در این صورت نیازتان به بلاک چین کمتر خواهد شد.

از آنجا که نیازی به ثبت هر تراکنش به صورت آنی در بلاک چین نیست، تراکنش‌ها به شکل آنی و با سرعت صاعقه (lightning) صورت می‌گیرد.

این اتفاق پرداخت مبالغ خرد با بیت کوین را امکان‌پذیر می‌کند و دیگر برای خرید نوشیدنی با بیت کوین، نیازی نیست که مدت طولانی را برای تایید تراکنش منتظر بمانید.

شبکه لایتنینگ دقیقا چطور کار می‌کند؟

اساس کار شبکه لایتنینگ، استفاده از کانال‌های پرداخت دوطرفه است. کانال‌های پرداختی همان کیف پول‌های چندامضایی با قابلیت‌های بهبود یافته هستند.

به همین خاطر زمان لازم برای انجام مبادله در شبکه لایتنینگ به اندازه ارتباط دو کیف پول با یکدیگر طول می‌کشد، تقریبا!

ممکن است عبارت برون‌‌زنجیره‌ای کمی نامفهوم باشد و فکر کنید که بیت کوین‌های شما از شبکه بلاک چین خارج و به فضای دیگری منتقل می شود؛ ولی اینطور نیست و بیت کوین‌های شما تا زمانی که کانال باز باشد، در یک آدرس چندامضایی که در بلاک چین ثبت شده قرار خواهند داشت.

زمانی که دو کاربر بخواهند به مبادلات بین خود خاتمه دهند با بستن کانال، تراکنشی را به بلاک چین ارسال می‌کنند و آخرین وضعیت موجودی هر یک در بلاک چین ثبت می‌شود.

البته تراکنش دیگری نیز زمان ایجاد کانال بین دو کاربر، بر روی بلاک چین ثبت می‌شود که در آن مقدار قرار گرفته از سوی هر نفر در کانال مشخص می‌شود.

به عبارت ساده‌تر لایتنینگ مانند این است که شما و دوستتان حساب‌‌ و کتاب بین خودتان را روی کاغدی می‌نویسید و در زمان حل‌وفصل حساب، با جمع و تفریق هزینه‌های صرف شده توسط هر طرف، مبلغ مشخصی را یا شما به دوستتان پرداخت می‌کنید یا او به شما پرداخت می‌کند.

اما این مبادلات همواره بین شما و دوستتان که به او اعتماد دارید، نیست. احتمالا در بسیاری از موارد قصد مبادله با یک فرد غریبه را داشته باشید؛ اما در این مورد چگونه باید به او اعتماد کرد؟

پاسخ این است که زمان ایجاد کانال، هر یک از شما سپرده‌ مشخصی که تقریبا مانند یک وثیقه عمل می‌کند را در کانال قرار می‌دهید. این سپرده باید مساوی یا بیشتر از مقداری که انتقال می‌یابد باشد.

آیا شبکه لایتنینگ امن است؟

برنامه ای که در خود شبکه لایتنینگ برنامه ریزی شده است از کلاهبرداری جلوگیری می‌کند. فرض کنید مجید و فاطمه هر کدام با قراردادن ۱ بیت کوین، کانالی ایجاد کرده‌اند و پس از انتقالات صورت گرفته موجودی مجید ۰.۵ و فاطمه  ۱.۵ بیت کوین است.

حال اگر مجید بخواهد همان ۱ بیت کوین اول را پس بگیرد، طبق برنامه ریزی لایتنینگ کل مبلغ کانال یعنی ۲ بیت کوین به صورت یک تراکنش به کیف پول فاطمه واریز می‌شود. چنین جریمه‌هایی در شبکه تعبیه شده تا افراد را از تقلب کردن باز دارد.

به یاد داشته باشید که حتی اگر مجید و فاطمه هزاران بار به هم بیت کوین انتقال دهند، تنها دو تراکنش اول و آخر که مربوط به ایجاد و بستن کانال پرداخت است، در بلاک چین ثبت می‌شود.

لایتنینگ به زبان‌ فنی‌

با ذکر مثال توضیح میدهیم که تراکنش های لایتنینگ چگونه انجام می شوند :

حمید و علیرضا به همدیگر اعتماد ندارند و قرار است که علیرضا ۰.۲ بیت کوین به حمید بفرستد. این دو نفر در آینده قرار است تراکنش‌های زیادی با یکدیگر داشته باشند و به همین خاطر کانال پرداختی ایجاد می‌کنند که هر کدام از آن‌ها ۱ بیت کوین در این کانال به عنوان سپرده قرار می‌دهد.

هر کدام از آن‌ها ۱ بیت کوین به آدرس چندامضایی (multisig) در بلاک چین اصلی می‌فرستد. به این ترتیب با تایید اولین تراکنش توسط ماینرها در لایه اول (بلاک چین بیت کوین)، کانال پرداختی ساخته می‌شود.

آدرس چند امضایی این قابلیت را می‌دهد که برای انجام تراکنش به کلید خصوصی هر دو نفر نیاز باشد.

شبکه لایتنینگ Lightning Network

همین اتفاق در زمان بستن کانال و اعلام موجودی نهایی توسط حمید و علیرضا هم انجام می‌شود.

لایتنینگ مجموعه‌ای از کانال‌های پرداختی است که از قراردادهای هوشمند برای اطمینان از اینکه شبکه به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود، استفاده می‌کند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

برای مثال اگر علیرضا بخواهد به مریم بیت کوین بفرستد، این کار را به واسطه کانال‌هایی که از قبل وجود دارد می‌تواند انجام دهد. کانال پرداختی علیرضا با حمید، حمید با زهرا و زهرا با مریم اجازه این کار را خواهد داد.

اما به دلیل اینکه ماهیت روابط در شبکه بر پایه قراردادهای هوشمند است، علیرضا نیاز ندارد که به حمید و زهرا (به عنوان واسطه‌ها) اطمینان کند.

شبکه لایتنینگ Lightning Network

زهرا و حمید «نودهای لایتنینگ» هستند. این نودها باید همیشه آنلاین باشند تا بتوان از آن‌ها به عنوان واسط در شبکه لایتنینگ استفاده کرد.

در مثال قبلی، حمید نمی‌تواند بیت کوین‌های علیرضا را بدزدد؛ چرا که طبق عملکرد قراردادهای هوشمند باید ابتدا مبلغ را به زهرا بفرستد تا بتواند از علیرضا بیت کوین بگیرد.

اما با مشکل نودهای نامطمئن چه می‌توان کرد؟ در صورتی که یکی از نودها وسط کار آفلاین شوند چه اتفاقی می‌افتد؟

لایتنینگ یک سازوکار درونی مبتنی بر قراردادهای هوشمند به نام HTLC یا «قراردادهای زمان‌دار هش‌شده» دارد که به کاربران اجازه می‌دهد به صورت یک‌طرفه بتوانند کانال پرداختی را ببندند.

قراردادها دارای ارزش زمانی هستند و به همین دلیل اگر نود‌ حمید یا زهرا آفلاین شود، علیرضا همیشه می‌تواند بیت کوین‌هایش را پس از گذشت یک بازه زمانی پس بگیرد.

تاریخچه تراکنش‌های انجام شده بین علیرضا و مریم که با نام «وضعیت‌های تراکنش‌ها» از آن‌ها یاد می‌شود، به صورت خودکار توسط نرم‌افزار لایتنینگ حذف می‌شوند.

اگر علیرضا با دستکاری نرم‌افزار جلوی این کار را بگیرد و قصد ارسال یک «وضعیت قدیمی» به بلاک چین را داشته باشد که در آن حالت بیت کوین‌هایی که ارسال کرده را هنوز در اختیار دارد، نرم‌افزار مریم یا سرورهای طراحی شده دیگر جلوی این کار را می‌گیرند.

آن‌ها با رصد همیشگی تراکنش‌های ارسالی به بلاک چین، اگر تراکنش علیرضا را پیدا کنند در این صورت تمامی بیت کوین‌های علیرضا را در کانال گرفته و به مریم می‌دهند. این مجازات، انگیزه تقلب کردن را از علیرضا می‌گیرد.

چگونه از لایتنینگ استفاده کنیم؟

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که چیزی به نام آدرس کیف پول در شبکه لایتنینگ وجود ندارد. کاربران در لایتنینگ با سیاهه یا اینویس (Invoice) سر و کار دارند.

سیاهه لایتنینگ حاوی تمامی اطلاعات موردنیاز برای ایجاد یک تراکنش توسط کاربر است. این اطلاعات شامل مقدار انتقال یافته به ساتوشی، زمان منقضی‌ شدن سیاهه، زمان ایجاد سیاهه، کلید عمومی دریافت‌کننده تراکنش لایتنینگ و برخی داده‌های دیگر است.

به دو روش می‌توان به شبکه لایتنینگ متصل شد و از آن استفاده کرد؛ با راه‌اندازی نود لایتنینگ یا نصب کیف پول‌های لایتنینگ.

راه‌اندازی نود لایتنینگ بیت کوین

همانطور که گفته شد لایتنینگ راهکار لایه دومی بر پایه بلاک چین بیت کوین است. به همین خاطر برای راه‌اندازی نود لایتنینگ باید ابتدا فول نود بیت کوین شوید. اما راه‌اندازی نود لایتنینگ حتی برای افراد فنی هم می‌تواند کار سختی باشد.

در حال حاضر سه پیاده‌سازی مختلف Lnd از لایتنینگ لبز، C-lightning از المنت پراجکت و ایکلیر از ACINQ برای شبکه لایتنینگ ارائه شده است. در میان ۳ نرم‌افزار مختلفی که این سه ارائه داده‌اند، ایکلیر به دلیل رابط گرافیکی مناسبی که دارد، برای کابران عادی مناسب‌ترین گزینه محسوب می‌شود.

کیف پول‌های لایتنینگ بیت کوین

اگر به دنبال تجربه فول نود بودن نیستید، می‌توانید کیف پول‌های لایتنینگ بیت کوین را دانلود کنید. با اینکه بیشتر این کیف پول‌ها هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند، اما برای داشتن کارمزدهای پایین و تراکنش‌های سریع می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

کیف پول Blue Wallet

شبکه لایتنینگ Lightning Network

اولین کیف پولی که برای iOS عرضه شد و رابط کاربری خوبی هم دارد. این کیف پول به صورت حضانتی (Custodial) است؛ یعنی کاربر کنترل کامل بیت کوین‌هایی که به کیف پول وارد می‌کند را ندارد و شرکت Blue Wallet مسئول نگهداری آن است. بلو والت هم اکنون برای اندروید و iOS عرضه شده است.

دانلود کیف‌پول بلو والت


کیف پول Eclair

یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های لایتنینگ که می‌توان از آن به عنوان کیف پول عادی بیت کوین هم استفاده کرد. این کیف پول که برای اندروید عرضه شده، کنترل بیت کوین‌ها را به صورت کامل در اختیار کاربر گذاشته و امکان ارسال و دریافت بیت کوین در شبکه لایتنینگ را فراهم می‌کند.

دانلود کیف‌پول ای‌کلیر


کیف پول lnd

آخرین کلاینت عرضه‌شده از سوی لایتنینگ‌لبز را می‌توان در صفحه گیت‌هاب آن یافت. این کلاینت در ویندوز، لینوکس و مک قابل استفاده است.

دانلود کیف‌پول


برخی از مزایای شبکه لایتنینگ

۱- لایتنینگ از راه کار برون‌ زنجیره ‌ای برای حل مشکل مقیاس ‌پذیری استفاده می ‌کند. در صورت موفقیت این شبکه، احتمالا از ترافیک تراکنش ‌های شبکه بیت کوین کاسته می ‌شود.

۲- یکی دیگر از مزایای لایتنینگ این است که سطح ناشناس ماندن کاربران را به مراتب بالاتر می‌ برد و نیازی نیست که دو نفر کانال خود را در معرض دید افراد متعدد دیگر داخل شبکه قرار دهند. با آن که ممکن است بتوانید به بلاک چین نگاه کنید و متوجه شوید که تراکنشی یک کانال باز کرده است، ولی الزاما نمی‌ توانید بفهمید داخل آن چه خبر است.

۳- لایتنینگ به وسیله کانال ‌های پرداختی دوطرفه، امکان ارسال و دریافت آنی را فراهم می‌ کند.

۴- یکی دیگر از مزایای شبکه لایتنینگ بیت کوین ، مقیاس پذیری آن است. بلاک ‌های بیت کوین تقریبا هر ۱۰ دقیقه یک مرتبه ایجاد می‌ شوند و تعداد تراکنش ‌ها در هر ثانیه محدود است. بنابراین، برای این‌ که تراکنش شما به موقع انجام شود باید با پرداختن کامزد بیشتر باید با سایر کاربران رقابت کنید.

۵- برای ماینرها اولین و مهم ‌ترین چیز دستمزدشان است، بنابراین تراکنش‌ های با کارمزد بالا را ابتدا در بلاک لحاظ می‌ کنند. زمانی که هم ‌زمان تعداد کاربر زیادی بیت کوین انتقال ندهند، واقعا مشکلی پیش نمی ‌آید و شما می ‌توانید کارمزد را پایین انتخاب کنید و تراکنش شما احتمالا در بلاک بعدی انجام خواهد شد.

۶- این شبکه برای پرداخت ‌های خرد مناسب است.

۷- شبکه لایتنینگ برای ریز پرداخت‌ ها بسیار جذاب ‌تر است. کارمزد تراکنش ‌های معمول، عملا فرستادن مقادیر اندک بیت کوین را در زنجیره اصلی غیر کاربردی می ‌کند. اما در یک کانال، شما آزاد هستید به رایگان کمترین مقدار بیت کوین را انتقال دهید.

معایب و محدودیت ‌های شبکه لایتنینگ

۱- برخلاف تراکنش‌ های درون ‌زنجیره‌ای، در صورتی که دریافت ‌کننده آفلاین باشد نمی ‌تواند مبلغ را دریافت کند.

۲- اعضای شبکه باید به طور مداوم بلاک چین بیت کوین را رصد کنند تا از خطر به سرقت رفتن بیت کوین‌ های کانال ‌های پرداختی در امان بمانند. البته این کار را برخی سرورها هم می‌توانند انجام دهند.

۳- شبکه لایتنینگ بیت کوین برای مبالغ بالا مناسب نیست. از آن جا که این شبکه از کانال‌ های پرداختی بین افراد ساخته شده است، امکان انتقال از طریق واسطه ‌ها در صورتی که پول کافی در کانال شان نداشته باشند، وجود ندارد.

۴- باز کردن و بستن کانال ‌های پرداختی نیازمند تراکنش‌ های درون‌زنجیره‌ ای است که نیازمند کارمزد و زمان نسبتا بیشتری است.

در نظر داشته باشید که تراکنش‌ های بیت کوین در شبکه اصلی دو مشکل بزرگ دارند. یک این که کارمزد آن‌ ها معمولا برای انتقال مبالغ خرد زیاد است و دوم این که زمان زیادی برای تایید شدن نیاز دارند. اما شبکه لایتنینگ با تمرکز بر روی این دو مشکل، امکان انجام تراکنش ‌های سریع و کم‌ هزینه را با بیت کوین فراهم می ‌کند و افراد می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

صفحه اصلی

شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-شبکه لایتنینگ Lightning Network-

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,499.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,133.84
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.181601