توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

دیفای DeFi

مالی غیرمتمرکز (به انگلیسی Decentralized Finance)، که تحت عنوان خلاصه شده دیفای (DeFi) نیز شناخته می‌شود، یک سیستم پولی کاملا جدید است که بر اساس بلاک چین‌های...

دیفای DeFi

دیفای DeFi
بازار مالی غیر متمرکز (Decentralized finance) در واقع یک سیستم پولی جدید است که در بلاک چین های عمومی ایجاد می شود.

نویسنده: اسماعیل زاده

مالی غیرمتمرکز (به انگلیسی Decentralized Finance)، که تحت عنوان خلاصه شده دیفای (DeFi) نیز شناخته می‌شود، یک سیستم پولی کاملا جدید است که بر اساس بلاک چین‌های عمومی ساخته می‌شود.

برای درک بهتر دیفای، ابتدا باید بدانیم که امور مالی سنتی چگونه بوجود آمد. در ابتدا انسان ها به مبادله کالاها و خدمات می پرداختند. اما همانطور که جوامع بشری شکل گرفت و توسعه یافت، اقتصاد ما نیز دچار دگرگونی شد.

ما پول را اختراع کردیم تا مبادله دارایی های ارزشمند آسانتر شود. پس از آن، پول به تغییرات جدید و رشد اقتصادی کمک کرد. با این حال، پیشرفت بدون بها حاصل نمی شود.

متمرکز بودن جزو ویژگی‌های جدانشدنی بازار مالی سنتی است. منظور از «متمرکز»، کنترل و تصمیم‌گیری درباره پول یک کشور توسط مسئولان و بانک‌ مرکزی است.

به عبارت دیگر جریانات مالی یک کشور به طور متمرکز توسط مقامات دولتی و سیاسی همانجا کنترل می‌شود؛تصمیم‌گیری درباره چاپ پول، جریان و عرضه پول‌ها و دیگر موارد همگی بر عهده آن‌ها قرار دارد.

داخل سیستم مالی سنتی که اکنون حاکم بر دنیا است، مردم اختیار دارایی‌های خود را به منظور دریافت سود به نهاد‌هایی نظیر بانک‌ها می‌دهند، نهادهایی که همچنان در بالادست، تحت اختیار دولت و به عبارتی افراد خاصی قرار دارد.

اما با ظهور مفاهیمی همچون دیفای – DeFi این نحوه مدیریت رفته رفته تغییر خواهد کرد.اما :

اگر با ایده «سیستم مالی غیر متمرکز» مخالف بوده و تصور می‌کنید هر راهکاری نظیر دیفای محکوم به شکست خواهد بود، به مثال زیر دقت کنید:

تصور کنید افراد یا نهادهای کنترل‌کننده هسته مرکزی سیستم مالی یک کشور، با هدف پشت سر گذاشتن یک بحران مالی، استراتژی (بسیار غلط) چاپ بی‌رویه و بدون پشتوانه اسکناس را در پیش بگیرند.

اتخاذکنندگان این تصمیم ممکن است از عواقب کار خود آگاه بوده یا ناآگاهانه تن به چنین اشتباهی بدهند. البته این موضوع چندان اهمیتی ندارد، چرا که نتیجه در نهایت، شبیه به وضعیت فاجعه‌بار اقتصاد ونزوئلا خواهد بود!

دیفای DeFi
تصمیم اشتباه دولت ونزوئلا سبب شده مردم این کشور اکنون برای خرید اجناس، پول (بی‌ارزش) را به جای شمارش، وزن کنند!

مسئولان رده بالای ونزوئلا وقتی با کاهش قیمت نفت، همزمان با تحریم‌های شدید آمریکا علیه آن‌ها، رو به رو شدند، تصمیم به چاپ و تزریق بی‌رویه پول گرفتند. حاصل، تورم سالانه 1 میلیون درصدی است! ایده دیفای یا سیستم مالی غیر متمرکز جلوگیری از بروز چنین حوادثی است.

دیفای DeFi

دیفای – DeFi به زبان ساده

Decentralized Finance یا همان DeFi به معنی امور یا سیستم مالی غیر متمرکز است. نمی‌توان آن را مفهومی کاملا جدید خطاب کرد، اما مدتی است بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده و از یک مفهوم صرفا در حد ایده، بسیار بیشتر شکل واقعی و اجرایی به خود گرفته است.

دیفای دارایی‌های دیجیتال، پروتکل‌ها، قرارداد‌های هوشمند و نرم ‌افزار‌های غیر متمرکز بر بستر بلاک چین را شامل می‌شود. انعطاف‌پذیری بالا و سرعت زیاد پیشرفت و توسعه سبب شده به منظور پیاده‌سازی DeFi، اکنون شبکه ارز دیجیتال اتریوم بهترین انتخاب به شمار برود.

البته این تنها شبکه پشتیبانی‌کننده از دیفای نبوده و می‌توان آن را در بستر پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین بسیار بیشتری نیز پیاده کرد.

دیفای DeFi

اکنون شبکه بلاک چین اتریوم برنامه‌های جذابی نظیر سیستم بانکی غیر متمرکز، سیستم پرداختی غیر متمرکز، سیستم وام‌دهی غیر متمرکز و مواردی دیگر را شامل می‌شود.

نکته بسیار جذاب در این رابطه که شما را بیشتر با مزایا و کاربردهای دیفای آشنا خواهد کرد، متصل بودن تمامی این سیستم‌ها به یکدیگر محسوب می‌شود.

خرید و فروش ارزدیجیتال

برنامه های دیفای چگونه اجرا می شوند؟

طرفداران DeFi می گویند که این سیستم پتانسیل متحول کردن زندگی افرادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند را دارد و می تواند زندگی را به لحاظ اقتصادی برای همه ی آدمهای دیگر نیز آسانتر نماید.

در حوزه ی انتقال پول ، کارگران و شاغلین در کشورهای دیگر سالانه میلیاردها دلار پول را به کشور خود و برای عزیزانشان می فرستند. اغلب اوقات کارمزدی که برای این امر باید بپردازند گزاف و سرسام آور بوده و مثل خوره به جان درآمد ناچیزشان می افتد.

خدمات مالی غیرمتمرکز می توانند این هزینه را تا بیش از 50 درصد کاهش دهند. این موضوع هم انگیزه ای برای یک کارمند می شود که بیشتر پول درآورده و موثرتر باشد و هم به کسب و کارها و اقتصادهای کوچک در طرف دیگر جهان کمک می کند.

هدف از ایجاد ارزهای رمزنگاری شده، قابلیت پرداخت پول در سطح جهانی است. جنبش امور مالی غیرمتمرکز به این هدف نزدیک شده است.

برای هر خدمات مالی که از آن استفاده می کنید، یک گزینه جایگزین و جهانی تصور کنید. پس انداز، وام، معامله، بیمه و سایر موارد برای همه در جهان در بلاک چین های قرارداد هوشمند، مانند اتریوم امکان پذیر است.

قراردادهای هوشمند برنامه هایی هستند که در صورت تحقق شرایطی از پیش تعیین شده، می توانند به طور خودکار در بلاک چین اجرا شوند. قراردادهای هوشمند، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه هایی بسیار پیشرفته تر از ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال بسازند. این برنامه ها، به برنامه های غیر متمرکز یا dapp معروف هستند.

دیفای DeFi

امور مالی غیرمتمرکز این موقعیت را دارد که سیستم مالی پایدارتر و شفاف تری را بوجود بیاورد. هرکسی که قابلیت اتصال به اینترنت داشته باشد، می تواند به قراردادهای هوشمند ساخته شده در بلاک چین اتریوم، دسترسی بیابد.

اکثر قراردادهای هوشمند به گونه ای ساخته شده اند که متن باز و قابل تغییر باشند. بنابراین، کاربران می توانند کد قراردادهای هوشمند را تأیید کرده و انتخاب کنند که کدام سرویس ها برای آنها بهترین عملکرد را دارند.

در حالی که برخی از امکانات دیفای ممکن است مربوط به آینده باشند، بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز آن تاکنون راه اندازی شده اند.

dapp هایی در دیفای وجود دارند که می توانید از طریق آنها استیبل کوین (ارز دیجیتالی که ارزش آن به دلار آمریکا وابسته است) ایجاد کنید، پول خود را قرض دهید و سود دریافت کنید، وام بگیرید، یک دارایی را به دارایی دیگر تبدیل کنید، دارایی بخرید یا بفروشید و استراتژی های سرمایه گذاری خودکار و پیشرفته اعمال کنید.

تقریباً تمام برنامه های دیفای در بلاک چین اتریوم، محبوب ترین بلاک چین قابل برنامه نویسی در جهان، ساخته شده اند. به‌جز اتریوم، ایاس، تزوس، ترون، کاردانو، نئو، الگوراند و ده‌ها بلاک چین دیگر قادر هستند برنامه‌های حوزه امور مالی غیرمتمرکز را میزبانی کنند.

نگاهی به مزایای دیفای یا سیستم مالی غیر متمرکز

وام گرفتن و وام دادن

پروتکل های وام دهی غیرمتمرکز یکی از محبوب ترین برنامه های اکوسیستم دیفای می باشند. دریافت وام و وام دهی به صورت آزاد و غیرمتمرکز مزایای بسیاری نسبت به سیستم اعتباری سنتی دارد.

این مزایا شامل پرداخت فوری، قابلیت وثیقه گذاری دارایی های دیجیتال، عدم نیاز به چک های اعتباری است.

مشابه سیستم بانکداری، کاربران پول واریز می کنند و از وام گرفتن سایر کاربران، سود دریافت می کنند. با این حال، در این مورد دارایی ها، دیجیتالی هستند و قراردادهای هوشمند وام دهندگان را به وام گیرندگان متصل کرده، شرایط وام ها را اجرا و سود را توزیع می کنند.

همه این ها بدون نیاز به اعتماد به یکدیگر یا بانک واسطه اتفاق می افتد.

از آنجا که این خدمات بر روی بلاک چین های عمومی ساخته شده است، نیاز به اعتماد به حداقل می رسد و از شفافیت بالایی برخوردار است.

این سیستم وام دهی ریسک طرف قرارداد را کاهش می دهد و دریافت وام و وام دهی را ارزان تر، سریع تر و در دسترس افراد بیشتری قرار می دهد.

کامپاند (Compoundآوه (Aave) و نکسو (Nexo) از معروف ترین پلتفرم های وام دهی دیفای هستند.

خدمات بانکی پولی

از آنجا که برنامه های دیفای، برنامه های مالی هستند، خدمات بانکی پولی یکی از کاربردهای بدیهی آن است. این خدمات می تواند شامل صدور استیبل کوین ها، رهن و بیمه باشد.

همزمان با رشد صنعت بلاک چین، توجه بیشتری بر ایجاد استیبل کوین ها بوجود آمده است. آنها نوعی دارایی دیجیتال هستند که معمولاً به یک دارایی دیگر وابسته هستند اما می توانند به راحتی به صورت دیجیتالی منتقل شوند.

از آنجا که قیمت ارزهای رمزنگاری در برخی مواقع به سرعت نوسان می کند، می توان از استیبل کوین های غیرمتمرکز به عنوان پول دیجیتالی که توسط مقامات مرکزی صادر و کنترل نمی شود، استفاده کرد.

به عنوان مثال، دای (DAI) یک استیبل کوین وابسته به دلار است که توسط اتر (ETH) پشتیبانی می شود. برای به ازای هر دای، 1.50 دلار ETH در قرارداد هوشمند میکردائو (MakerDAO) به عنوان وثیقه قفل شده است.

در مورد خدمات اعتباری به دلیل وجود واسطه های فراوان، فرآیند دریافت وام مسکن گران و زمان بر است. با استفاده از قراردادهای هوشمند، هزینه های پذیره‌نویسی و حقوقی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

صدور بیمه در بلاک چین نیاز به واسطه ها را حذف کرده و ریسک نقض بیمه نامه را کاهش می دهد. این امر می تواند منجر به مبلغ بیمه کمتر اما با همان کیفیت خدمات شود.

مهم ترین استیبل کوین های دیفای، دای، جمینی دلار (TrueUSD ،USD Coin ،(Gemini Dollar و  پاکسوس استاندارد (Paxos Standard) می باشند.

بررسی کاربردهای DeFi

دیفای ابتدای مسیر پیشرفت قرار داشته و هنوز استعداد واقعی این ایده شکوفا نشده است. با این حال، بر اساس ویژگی‌ها و پتانسیل‌های ذاتی این اکوسیستم، می‌توان به بررسی کاربردهایش در آینده نه چندان دور پرداخت.

توجه به این ویژگی‌ها سبب می‌شوند جذابیت دیفای برای افراد، نهادها و سازمان‌ها افزایش پیدا کرده و گسترش آن سرعت بیشتری بگیرد.

بازار (Market Place) غیرمتمرکز دیفای

برنامه‌های قرار گرفته در این دسته می‌توانند به منظور ارزیابی چالش‌برانگیز باشند، چرا که این قسمت از دیفای پتانسیل زیادی برای نوآوری در حوزه مالی دارد.

صرافی‌ها غیرمتمرکز (DEX ) جزو مهمترین برنامه‌های سیستم مالی غیر متمرکز محسوب شده و این پلتفرم‌ها به کاربران خود اجازه می‌دهند دارایی‌های دیجیتالی خود را بدون وجود واسطه برای تامین اعتماد (مانند صرافی‌ها)، مبادله کنند.

معاملات به شکل مستقیم بین والت‌های افراد، از طریق قراردادهای هوشمند، صورت می‌گیرند.

صرافی‌های غیر متمرکز به خاطر داشتن ساختاری منحصربه‌فرد، کارمزد کمتری از تراکنش‌ها در مقایسه با صرافی‌های متمرکز دریافت می‌کنند. همچنین به خاطر پتانسیل این برنامه‌ها، بعید نیست شاهد معامله سهام شرکت‌ها در آینده‌ای نزدیک از طریق این صرافی‌ها، بین افراد، باشیم.

ارتباط دیفای و اتریوم

همانطور که گفتیم شبکه‌های مبتنی بر بلاک چین متعددی می‌توانند DeFi را پیاده‌سازی کنند، اما در این بین، اکنون شبکه اتریوم پیشتاز است. انتظار داریم بعد از این که اتریوم 2 عرضه شد، قابلیت‌های بستر نام برده برای میزبانی از قابلیت‌های دیفای باز هم افزایش پیدا کند.

به این ترتیب جایگاه شماره یک Ethereum در اکوسیستم دیفای بیشتر از قبل تثبیت خواهد شد. اکنون برنامه‌های مالی زیادی بر بستر اتریوم ارائه می‌شوند که در تصویر زیر، به بخشی از آن‌ها اشاره شده است.

دیفای DeFi

این برنامه‌ها سیستم‌های پرداخت، صرافی‌ها، زیرساخت‌ها، بازار مشتقه، سرویس بیمه، سرویس اعتباری وام‌دهی و دیگر موارد را شامل می‌شوند. رقبای اتریوم در DeFi ایاس و ترون محسوب می‌شوند. ویژگی رقابتی در آن‌ها، داشتن سرعت تراکنش و مقیاس‌پذیری بالا است.

خرید و فروش ارزدیجیتال

صفحه اصلی

دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-دیفای DeFi-

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,120.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,162.74
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.170700