توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

تحول سیستم بانکداری آینده ، توسط دیفای

تحول سیستم بانکداری آینده ، توسط دیفای

دیفای (DeFi) پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به جایگزینی مناسب برای آنها را دارد چرا که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران دیفای آینده بانکداری است.دارایی غیرمتمرکز نوعی دارایی است که به حضور واسطه‌های سنتی مانند بانک‌ها، کارگزاری‌ها

تحول سیستم بانکداری آینده ، توسط دیفای

تحول سیستم بانکداری آینده ، توسط دیفای
نویسنده : ع.اسماعیل زاده

دیفای (DeFi) پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به جایگزینی مناسب برای آنها را دارد چرا که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران دیفای آینده بانکداری است.

دارایی غیرمتمرکز نوعی دارایی است که به حضور واسطه‌های سنتی مانند بانک‌ها، کارگزاری‌ها یا صرافی‌ها نیازی ندارد. در عوض تمام کارهایی که معمولاً توسط این موسسات انجام می‌شوند، با راه‌حل‌هایی که توسط فناوری‌های جدید ارائه شده‌اند، انجام می‌شوند. از جمله این موارد می‌توان به قراردادهای هوشمند و بلاکچین اشاره کرد.

پیشرفت روز افزون

سیستم بانکداری قدیمی و دیفای تفاوت قابل ملاحظه‌ای با یکدیگر دارند. در حالی که پیشرفت و تایید مالی به روش سنتی به کندی انجام می‌شود، فقط طی چند سال گذشته، شرکت‌های فعال در زمینه دیفای از همان ابتدای فعالیت خود یک سیستم مالی موازی را ایجاد کرده‌اند. سیستم‌های پرداخت، پروتکل‌های وام دهی، صرافی‌ها و موارد دیگری در این حوزه شکل گرفته‌اند.

همچنین دیفای یک بازار با ثبات در حال رشد است که استیبل کوین‌هایی همچون تتر (USDT) و یو اس دی کوین (USDC) را به کار گرفته است.

افزایش سود

یکی از تفاوت‌های اصلی دیفای با سیستم بانکداری کنونی میزان بازگشت سرمایه‌ای است که سرمایه گذاران خرد می‌توانند انتظار داشته باشند پس از سرمایه گذاری نصیبشان شود.

میزان سود بانکی برای یک حساب جاری در ایالات متحده آمریکا فقط ۰.۰۶ درصد است و متوسط سود حساب پس انداز فقط ۰.۰۹ درصد است. کافی است این سود را با سود سپرده گذاری پول خود در یک پروتکل دیفای مانند یرن فایننس (Yearn.Finance) مقایسه کنید.

در صورت سرمایه گذاری در یرن فایننس انتظار می‌رود که سود سالانه شما نسبت به بازارهای دلاری ۱۱.۴ درصد باشد. بنابراین از دیدگاه بازدهی مالی، دیفای در آینده بانکداری سنتی را شکست خواهد داد.

کاهش موانع

یکی دیگر از تفاوت‌های بسیار مهم بین بانک‌های سنتی و دیفای در کاهش موانع است. تمرکز اصلی اکوسیستم مالی غیرمتمرکز، کاهش موانع پیش روی کاربران، ارائه گسترده‌تر و فراگیرتر کردن خدمات بانکی است.

این در حالی است که هم اکنون بانک‌ها در تلاش هستند تا برای صرفه جویی در مخارج خود، برخی از شعبه‌های خود را تعطیل کنند. طی پنج سال گذشته، ۳۵۰۰ شعبه بانکی در انگلستان تعطیل شده‌اند. یعنی به طور میانگین ۵۵ شعبه بانکی در ماه تعطیل شده است.

خدمات بیشتر

اگرچه دیفای طی سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است، اما هنوز هم باید اقدامات قابل توجهی برای تحقق اهداف آن انجام گیرد. یکی از مهمترین نکات منفی موجود در این صنعت آن است که دیفای تا حد زیادی به بلاک چین اتریوم متکی بوده است. بنابراین طی سال گذشته با افزایش محبوبیت دیفای که به افزایش کارمزد شبکه اتریوم منجر شد، سرعت معاملات نیز روز به روز کاهش یافته است.

عدم اطمینان

تصمیم دولت‌ها برای اعطای کمک مالی به بانک‌های خصوصی ممکن است موسسات بانکی را پس از بحران مالی سرپا نگه داشته باشد، اما ضربه‌ای که از جانب بانک‌ها به عموم مردم وارد شد، همچنان در اذهان عمومی باقی مانده است. این بحران همزمان با ظهور بیت کوین (BTC) و پول غیرمتمرکز روی داده است.

با این حال پروتکل‌های دیفای به همان اندازه‌ که ایده‌های خوبی را به دنیا معرفی کرده‌اند، توجه خلافکاران و کلاهبرداران بیشتری را نیز به خود جلب کرده‌اند.

چندین مورد سو استفاده و هک پروتکل‌های دیفای وجود داشته که نقاط ضعف این بخش را نشان می‌دهد. با رشد دیفای و نبود هیچ نشانه‌ای مبنی بر کند شدن آن، مشخص است که آینده فناوری‌های بانکی و مالی به سمت غیرمتمرکز شدن پیش خواهد رفت.

خرید و فروش ارزدیجیتال

اینستاگرام

یوتیوب

صفحه اصلی

تحول سیستم بانکداری آینده ، توسط دیفای
تحول سیستم بانکداری آینده ، توسط دیفای

تحول سیستم بانکداری آینده ، توسط دیفایتحول سیستم بانکداری آینده ، توسط دیفایتحول سیستم بانکداری آینده ، توسط دیفایتحول سیستم بانکداری آینده ، توسط دیفایتحول سیستم بانکداری آینده ، توسط دیفایتحول سیستم بانکداری آینده ، توسط دیفای

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,120.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,162.74
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.170700