توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

نویسنده : جـوان

بیت کوین نامی است که این روزها بیشتر از همیشه در تاریخ این پول مجهول و مرموز بر سر زبان‌ها افتاده است. برخی‌ها از سودهای میلیونی در آن صحبت می‌کنند. همچنین صحبت‌هایی مبنی بر بی‌ارزش بودن آن می‌شود. تعدادی آن را کلاه‌برداری محض می‌دانند و ورود به بازار آن را یک اشتباه مرگ بار توصیف می‌کنند.

برخی هم آن را جز معدود راه های کسب ثروت زیاد در این وضعیت آشفته‌ جهان و بازارهای مالی می‌دانند.

اما واقعیت این ارز چیست؟ واقعاً نحوه کار بیت کوین چگونه است؟ آیا نیازی به ورود به بازار این ارز داریم؟ چه تضمینی و پشتوانه‌ای برای آن وجود دارد؟

این‌ها سؤالاتی است که در این مقاله سعی داریم خیلی واضح و روش درباره‌‌شان صحبت نماییم. در پایان متن پیش‌رو درکی پیدا خواهید کرد که دیگر تحت تاثیر تبلیغات قرار نخواهید گرفت و می‌توانید با چشمان باز راهتان را انتخاب کنید.

بیت کوین چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده و راحت تعریفی از بیت کوین داشته باشیم، می‌توانیم آن را یک پول یا ارز غیر‌فیزیکی و دیجیتال بنامیم.

پول غیر فیزیکی چیست؟

اگر روند تغییر معنی پول را در تاریخ بشر بررسی کنیم، بهتر و راحت‌تر می‌توانیم نحوه‌ی کار بیت کوین را درک نماییم. معاملات و خریدوفروش در میان نسل بشر ابتدا به‌صورت کالا به کالا صورت می‌گرفت. یعنی هر کسی برای عرضه‌ یک کالای مشخص، کالای مشخص دیگری را که به آن نیاز داشت، دریافت می‌کرد. در گذشته‌ای نزدیک‌تر سکه‌ها و بعد هم اسکناس‌های جای خود را در این بازار پیدا کردند و خریدوفروش‌ها در بازارها با استفاده از سکه‌ها، طلاها و اسکناس انجام شد.

اواخر قرن گذشته و در قرن جدید حساب‌های بانکی و کارت‌های اعتباری وارد شدند. دیگر کسی در یک معامله‌ی مالی پول ردوبدل شده را مشاهده نمی‌کرد. تنها یک تراکنش بانکی بود که همه چیز را معنی می‌کرد. پدیده‌ای که در روزهای نخست حضور خود تبدیل به یک چالش بزرگ برای مردم شده بود و برخی از افراد سال‌ها طول کشید تا خود را با آن‌ها وفق بدهند.

حالا نیز شاهد ورود ارزهای دیجیتال در این بازار هستیم. دیگر نه پولی و نه تراکنش بانکی، هیچ‌چیزی برای دیدن وجود ندارد.

بیت کوین مانند بقیه‌ی واحدهای پولی همچون دلار و ریال نیست. این ارز یک ارزش رمزنگاری‌شده‌ی دیجیتال است که تحت نظر یک شبکه‌ بزرگ جهانی برای معاملات مالی از آن استفاده می‌شود. از آینده کسی خبر ندارد؛ اما خیلی‌ها بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را آینده‌ بعدی پول در بازارهای مالی جهان می‌دانند. که اگر این اتفاق بیفتد، چه بخواهیم و چه نخواهیم باید آن را وارد زندگی خود کنیم.

تاریخچه پیدایش بیت کوین

در سال ۲۰۰۸ گروه یا فردی که در حال حاضر آن را با لقب ساتوشی ناکاموتو می‌شناسیم، اقدام به ارائه‌ این ارز دیجیتال که به‌صورت یک فایل رمزنگاری‌شده بود، نمود. ارزی که با هدف جایگزینی برای پول وارد چرخه‌ مالی شد.

چرا بیت کوین به این سرعت مطرح شد ؟

مجموعه‌ای از حوادث باعث شد تا بیت کوین توجه رسانه‌ها را به خود جلب کند. در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ باندهای تبهکار، با خرید میلیون‌ها دلار بیت کوین، تلاش می‌کردند تا پول‌هایشان را دور از چشمان نیروهای انتظامی انتقال بدهند. درنتیجه قیمت بیت کوین به‌سرعت افزایش یافت.

وجود کلاهبرداری نیز در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار شایع است، به حدی که زرنگ‌ها و ساده‌ها هر دو به یک اندازه در دام این کلاه‌بردارها گرفتار می‌شوند.

درضمن بیت کوین و آلت کوین جنجال‌آفرین هستند چرا که قدرت ایجاد پول را از دست بانک‌های مرکزی خارج می‌کنند و به دست عموم مردم می‌دهند. حساب‌های بیت کوین قابل‌مسدودسازی نیستند و بازرسان مالیاتی نمی‌توانند آنها را بررسی کنند؛ همچنین برای انتقال بیت کوین نیازی به بانک نیست.

نیروهای انتظامی و بانک‌دارها، بیت کوین را خارج از کنترل خویش می‌بینند.

کاربردهای بیت کوین

اصلی‌ترین و مهم‌ترین کار بیت کوین استفاده از آن برای خریدوفروش در بازارهای مالی جهان است. بیایید یک چرخه‌ مالی را در یک خریدوفروش جهانی با هم مرور کنیم. اگر شما از ایران قصد خرید کالایی در چین را داشته باشید، راهکار فعلی برای شما این است که به یک صرافی معتبر مراجعه کرده و ریال ایران را به یک ارز معتبر جهانی مانند دلار تبدیل کنید. صراف شما این دلار را به یک صراف چینی انتقال داده و شخص صاحب کالا معادل دلار را از این صراف، به‌صورت یوان چین دریافت می‌نماید. این چرخه‌ در کنار همه‌ معایبی که دارد، می‌تواند هزینه‌های زیادی نیز برای شما به دنبال داشته باشد. اما بیت کوین کجای این مسئله قرار می‌گیرد؟

نحوه‌ کار بیت کوین به گونه‌ای است که تحت سلطه و حاکمیت هیچ مرز و کشوری در جهان قرار نمی‌گیرد. پس شما مستقیماً می‌توانید معادل ارزش کالای خریداری‌ شده‌ خود را به بیت کوین برای صاحب کالا ارسال و کالا را دریافت نمایید. این ساده‌ترین و اصلی‌ترین کار بیت کوین در بازار است؛

اما کاربردهای دیگری نیز برای آن قابل‌تصور است. علاوه بر خرید کالا شما می‌توانید برای نقل‌وانتقال پول نیز از بیت کوین استفاده نمایید. نحوه‌ کار آن در نقل‌وانتقال پول به این صورت است که هر فرد می‌تواند معادل بیت کوین دریافت شده‌ خود را از یک صرافی بیت کوین، به ریال یا یوان دریافت کند. البته این مورد می‌تواند باز با هزینه‌هایی مانند کارمزد مواجه باشد. یکی دیگر از جذابیت‌های آن که مانور زیادی توسط بسیاری از سایت‌ها روی آن داده می‌شود، سرمایه گذاری است.

اگر می‌خواهید بدانید که آیا واقعاً بیت کوین ارزش سرمایه‌گذاری را دارد، شما را به یک حساب کتاب ساده دعوت می‌کنیم.

در سال ۲۰۱۰ ارزش هر بیت کوین در بازارهای جهانی ۲۵ سنت بود و شما برای خرید یک بیت کوین کامل باید ۲۵ سنت می‌پرداختید. حالا با گذشت ۱۰ سال از آن موقع ارزش بیت کوین با نوساناتی که دارد به ۱۱۰۰۰ دلار نیز رسیده است. اگر شما در این سال تنها یک میلیون تومان روی این ارز سرمایه‌گذاری می‌کردید، با حساب دلار حدود ۱۰۰۰ تومانیِ آن زمانی، در حال حاضر دارایی شما به ۴۴ میلیون دلار افزایش یافته بود؛ که با احتساب دلار حوالی ۱۵۰۰۰ تومانی امروز، این عدد به ۶۶۰ میلیارد تومان می‌رسید. سرتان سوت کشید نه!

بیت کوین مانند هر شاخصه‌ مالی که در طول تاریخ بشر وجود داشته دارای مزایا و معایبی است. البته مزایا و معایب هر چیزی را باید نسبت به یک شاخص بسنجیم. در ادامه مزایا و معایب بیت کوین را در مقایسه با سایر واحدهای مالی مانند پول و طلا بررسی می‌کنیم.

خرید و فروش ارزدیجیتال

اینستاگرام

یوتیوب

صفحه اصلی

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 57,655.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,565.80
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.221921