توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp

اواخر سال ۲۰۱۷ متخصصان بسیاری از صنعت فناوری بلاک چین، پیش بینی های خود از سال ۲۰۱۸ را ارائه دادند. این پیش بینی ها به اندازه تعداد ارزهای دیجیتال موجود در بازار متفاوت ...

برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp

برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp

dapp چیست؟

اواخر سال ۲۰۱۷ متخصصان بسیاری از صنعت فناوری بلاک چین، پیش بینی های خود از سال ۲۰۱۸ را ارائه دادند. این پیش بینی ها به اندازه تعداد ارزهای دیجیتال موجود در بازار متفاوت بودند. با این مقیاس در کریپتو و فضای فناوری بلاک چین تقریبا هر چیزی امکان پذیر است.

فناوری دیجیتال با سرعت شگفت انگیزی در حال پیشرفت است و همراه آن پروتکل هایی به وجود می‌آید که چند سال پیش غیرممکن به نظر می‌رسیدند.

از یادگیری عمیق تا یادگیری ماشینی، هوش مصنوعی و حتی ظهور اینترنت اشیا (IoT)، صحنه فناوری دیجیتال دستخوش توسعه های مثبت بسیاری شده است. در این عرصه دائما رو به رشد نوآوری های چشمگیر، برنامه های غیرمتمرکز (DApps) به عنوان یکی از حوزه های مورد توجه ظهور پیدا کرده است.

برنامه های غیرمتمرکز به عنوان دستاورد مستقیم پیدایش بلاک چین می‌باشند. پس از اجرای موفق بلاک چین بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو، دنیا نسبت به احتمال ایجاد برنامه های غیرمتمرکز مستقل و آزاد آگاهتر شد.

یکی از پیش بینی های انجام شده توسط متخصصان در خصوص کریپتو و فناوری بلاک‌چین در سال ۲۰۱۸ این بوده است که سال ۲۰۱۸ سال پروژه های برنامه های غیرمتمرکز است. قبل از اقدام به ارائه تحلیل جامع چنین پیش بینی هایی، لازم است به طور خلاصه برنامه های غیرمتمرکز را توضیح دهیم.

برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp
برنامه غیرمتمرکز (DApp) باید غیرمتمرکز باشد، این بدان معناست که تمام ثبت های عملکرد، اقدامات و تراکنش های برنامه در دفترکل عمومی ذخیره شود

برنامه غیرمتمرکز چیست؟

به برنامه‌هایی که روی بلاک چین ساخته می‌شوند برنامه غیر متمرکز یا دی‌‌اپ ( Dapp ) می‌گویند.

برنامه غیرمتمرکز (DApp) باید غیرمتمرکز باشد؛ این بدان معناست که تمام ثبت‌های عملکرد، اقدامات و تراکنش‌های برنامه در دفترکل عمومی ذخیره شود.

بنابراین برنامه های غیرمتمرکز بر روی بلاکچین یا شبکه‌های کریپتوگرافیک شبه بلاک چینی اجرا می‌شوند که هیچ سرور مرکزی یا شبکه سلسله مراتبی در آن وجود ندارد و تمام نودها (گره‌ها) با یکدیگر برابر هستند.

این دفتر کل عمومی غیرمتمرکز باید برای تمام نودهای حاضر در برنامه غیرمتمرکز در دسترس باشد.

ویژگی‌های اصلی برنامه‌های غیرمتمرکز یا همان دی‌اپ‌ها

این مفهوم هنوز در ابتدای راه قراردارد. با این حال، ویژگی مشترک تمام دی‌اپ‌ها به شرح زیر است:

برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp

متن باز:

تمام برنامه های غیرمتمرکز پروژه‌هایی متن باز هستند و کدهای منبع آنها در دسترس عموم است. فرض کلی برنامه غیرمتمرکز ایجاد کلاس جدیدی از برنامه‌هایی است که هیچکسی نمی‌تواند ادعای مالکیت آن را داشته باشد و نمی‌تواند آن را تعطیل یا از دسترس خارج کند.

برای دستیابی به تمام این پارامترها، پروژه برنامه غیرمتمرکز باید پروژه متن بازی باشد که با همکاری جامعه مورد نظر ایجاد می‌شود. توسعه دهندگان و مشتاقان سراسر جهان در یک نقطه مشخص نقشه دیجیتال دور هم جمع می‌شوند تا پروتکل برنامه غیرمتمرکز را ایجاد کنند.

همانند تمام پروژه های متن باز، تصمیم گیری و نظارت در برنامه های غیرمتمرکز نیز به صورت جامع می‌باشد.

انگیزشی: 

با پاداش دادن واحدهای ارز دیجیتال به افرادی که امنیت و فعالیت بلاک چین را انجام میدهند،  انگیزه ان هارا بالا می برند.

تمرکززدایی شده :

تمام موارد عملیاتی برنامه باید بلاک چین عمومی و غیرمتمرکز ذخیره شود تا از آسیب های تمرکزی جلوگیری به عمل آید.

پروتکل :

برنامه نویس برای فعالیت درست برنامه پروتکلی تعیین می‌کند که همه کسانی که درآینده از برنامه استفاده خواهند کرد باید پروتکل را بپذیرند. مثلا برنامه نویس برای اینکه بتواند از برنامه ای که ساخته پول بدست آورد، در پروتکل تعیین می‌کند که ۰.۱ درصد از پاداش هر بلاک به او تعلق بگیرد.

سازوکار اجماع در dapp چیست؟

برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp
اتریوم را بیشتر می‌توان یک پلتفرم در نظر گرفت که به توسعه دهندگان امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز خود را می‌دهد.

از آنجایی که نظارت برنامه غیرمتمرکز به صورت خودکار می‌باشد، برای کسب الگوریتم جامع برای بلاک چین برنامه غیرمتمرکز به پروتکل فعال نیاز است.

هر تصمیمی در برنامه غیرمتمرکز بر اساس چنین پروتکلی می‌باشد و معمولا به شکل پروتکل هشینگ کریپتوگرافیک اجرا می‌شود. چندین پروتکل وجود دارد که الگوریتم های اثبات کار و اثبات سهام محبوب ترین و رایج ترین آن ها می‌باشند.

برای اینکه برنامه ای به عنوان برنامه غیرمتمرکز در نظر گرفته شود باید ۴ ویژگی ذکر شده را داشته باشد.

در نتیجه این موضوع صحیح است که بگوییم بیت کوین یک برنامه غیرمتمرکز است، البته برنامه پیشرفته و سطح بالایی نیست و به منظور ارائه عملکردهای برنامه غیرمتمرکز به لایه بندی پروتکل بسیار زیادی نیاز دارد. اگرچه اتریوم تعاریف بسیار ساده ای از این نوع برنامه دارد اما می‌توان آن را به عنوان یک برنامه غیرمتمرکز دسته بندی کرد.

اتریوم را بیشتر می‌توان یک پلتفرم در نظر گرفت که به توسعه دهندگان امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز خود را می‌دهد. در نتیجه بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز محبوب دیگر نظیر آگِر (Augur)، گولم (Golem) و آراگون (Aragon) بر بستر شبکه اتریوم ایجاد شده اند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

سه نوع برنامه بر روی بلاک چین اتریوم می توان نوشت:

برنامه های مالی ( financial application ) :

شبکه‌ای از گره‌های مختلف در شبکه اتریوم این تبادل اطلاعات برای حل و فصل  قرار داد اتر  را انجام می‌دهند.

برنامه های نیمه مالی ( semi-financial application ) :

علاوه بر عملیات مالی، عملیاتی غیر مالی نیز وجود دارد.

برنامه های دولتی ( governance application ) :

از مهم ترین انها میتوان  به انتخابات و رای گیری توسط دولت ها اشاره کرد. در اینجا بعد مالی معنی ندارد.

برخی دیگر از پلتفرم های Dapp

برای استفاده از پلتفرم اتریوم ،احتیاج به زبان برنامه نویسی خاص سالیدیتی است . نسل جدید پلتفرم های Dapp ، به شما امکان می دهد با استفاده از زبان های سنتی مانند Python و JavaScript برنامه نویسی کنید.

از جمله پلتفرم های دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Neo

با زبان سی و جاوا سازگار بوده و در آینده از پایتون ( Paython ) و گو ( Go ) نیز پشتیبانی خواهد نمود.  با همکاری و پروژه های پیشرفته، به سرعت در حال رشد و توسعه است. Neo تلاش می کند تا پایه و اساس اینترنت نسل بعدی شود.

Cardano

پروژه‌ی چارلز ‌هاسکینسون (یکی از بنیانگذاران اتریوم) می‌باشد و ایده‌ی آن در سال 2015 مطرح شده است. Cardano یک پروژه بلاک چین و کریپتو کرنسی عمومی غیر متمرکز است و کاملاً منبع باز است.

کاردانو در حال ایجاد یک بستر قرارداد هوشمند است که می خواهد ویژگی های پیشرفته تری را نسبت به پروتکل هایی که قبلاً تهیه شده را ارائه کند .

این اولین پلتفرم بلاک چین است که از یک فلسفه علمی و یک رویکرد تحقیقاتی محور تکامل می یابد. تیم توسعه شامل یک مجموعه بزرگ جهانی از مهندسین و محققان خبره است.

QTUM

یک پلتفرم Dapp که از ترکیب کد ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیت‌کوین و اتریوم ساخته شده است. یک پروژه جهانی است که هدف آن ایجاد ارتباطی بین بیت کوین و جوامع اتریوم ، دنیای واقعی و جهان بلاک چین است.  تیم Qtum از دو بیت کوین و اتریوم و همچنین شرکت های سنتی مانند Baidu ، Alibaba ، Tencent ، NASDAQ و موارد دیگر استفاده می شود.

 Lisk

لیسک که در ماه مه سال 2016 تأسیس شد ، به همه فرصتی می دهد تا از طریق شبکه بلاک چین، ابزارهای توسعه دهنده و جامعه ، از فناوری بلاک چین بهره مند شوند.  تقریبا یک پلتفرم تازه واردکه  بیشتر محصولات و خدمات هنوز معرفی و امتحان نشده‌اند.

انواع dapp

براساس نوع بلاک چین استفاده شده برنامه های غیرمتمرکز دارای چند نوع هستند:

نوع اول

که این نوع از dapp ها شامل ارزهای دیجیتالی هستند که بلاکچین مختص به خود را دارند .مانند : بیت کوین ، اتریوم ، ترون ، ایاس و…

نوع دوم

نوع دوم dapp ها در واقع از بلاک چین های dapp های نوع اول استفاده می کنند.برای مثال می توانیم از پروتکل omni نام ببریم.پروتکل omni بر اساس بلاکچین بیت کوین ایجاد شده است و برای حذف واسطه ها و دردسر های ناشی از آن و همچنین برای راحت تر کردن انتقالات استفاده می شود.

نوع سوم

این نوع از dapp ها از برنامه های dapp های نوع دوم استفاده می کنند.با استفاده از این نوع dapp می توان سایت ها و نرم افزار های فیلتر نشدنی ایجاد کرد.

تاثیر بالقوه برنامه های غیرمتمرکز بر موضوعات جهانی

برنامه های غیرمتمرکز به طور کل مزایای بسیار مشابهی با پروتکل بلاک چین ارائه می‌دهند اما این کار را به روش پیشرفته تری انجام می‌دهند.

برنامه غیرمتمرکز را همانند پروتکل بلاک‌چین بسیار ساده و موثرتر در نظر بگیرید که یک راه حل خاص یا مجموعه ای از راهکارها را ارائه می‌دهد. برنامه غیرمتمرکز معمولا بدون نیاز به واسطه گری شخص ثالث، بین کاربران و ارائه کنندگان خدمات بسیاری از بخش های تجاری پلی ایجاد می‌کنند.

بعضی از تاثیرات بالقوه برنامه های غیرمتمرکز که می‌توان در سال جاری با آن مواجه شد:

بهبود حقوق مالکیت داده ها

بسیاری از کاربران عادی اینترنت این موضوع را متوجه نمی‌شوند اما داده ها با ارزش ترین دارایی در دنیای دیجیتال می‌باشند. در ساختار رایج اینترنت متمرکز، علیرغم این موضوع که داده ها توسط کاربران تهیه می‌شوند، مالکیت و کنترل داده ها در دستان پلتفرم های شبکه های اجتماعی، برنامه ها و وبسایت ها می‌باشد.

هنگامی که اطلاعات شخصی خود را در پلتفرم شبکه اجتماعی قرار می‌دهید تبدیل به دارایی آن پلتفرم می‌شود.

برنامه های غیرمتمرکز فضایی را ایجاد خواهند کرد که مالکیت داده ها از شرکت های اینترنتی به دست افرادی برخواهد گشت که آن داده را ایجاد و قرار داده اند.

به جای اینکه کسب درآمد منحصر به شرکت های بزرگ اینترنتی باشد، کاربران معمولی اینترنت قادر خواهند بود تا با استفاده از اینترنت کسب درآمد کنند.

یکپارچگی اینترنت اشیا (IoT)

برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp
بلاک چین ها سرورهای مرکزی ندارند و انتقال داده ها نیاز به اتصال به نزدیکترین نود همتا دارد.

به واقعیت تبدیل شدن مفهوم IoT قسمت هیجان انگیز ماجرا است. برنامه‌های غیرمتمرکز در حال تبدیل شدن به بخش مهمی از فرآیند اینترنت اشیا هستند.

این موضوع به دلیل آن است که متخصصان متوجه شده اند، بلاک چین‌ها راه حل واقعی مشکل انتقال داده‌ها هستند زیرا تعداد دیتا پوینت‌ها و نقاط دسترسی به اینترنت از اشیا افزایش یافته است.

بلاک چین‌ها سرورهای مرکزی ندارند و انتقال داده‌ها نیاز به اتصال به نزدیکترین نود همتا دارد. با چنین پروتکل سریع و موثری، برنامه های غیرمتمرکز نقش اصلی به واقعیت رسیدن اینترنت اشیا را ایفا خواهند کرد.

پیشرفت امنیت دیجیتال

پروتکل های کریپتوگرافیک موجود در چارچوب برنامه های غیرمتمرکز، ویژگی های امنیتی ممتازی ارائه می‌دهند که باعث بهبود امنیت دیجیتال خواهند شد. بلاک چین از نظر تئوری تغییرناپذیر است و با رشد اندازه، این تغییرناپذیری نیز حفظ می‌شود.

برنامه های غیرمتمرکز، بلاک هایی را برای امن تر و ایمن کردن اینترنت ارائه خواهند داد که در آن، داده های کاربران از هکرها و جاسوسان دیجیتالی محافظت می‌شود.

نتیجه گیری

با وجود تعداد زیاد پروژه های برنامه های غیرمتمرکز که از قبل به اجرا درآمده اند، احتمال دارد که در سال جاری بسیاری از آن ها وارد فازهای آزمایشی پیشرفته شوند. هر پروژه برنامه غیرمتمرکز دارای پتانسیل هیجان انگیز مخصوص است و تمام آن ها در صدد ایجاد اکوسیستم دیجیتال پیشرفته تر می‌باشند.

سازمان های خودگردان غیرمتمرکز (DAO) یکی از اهداف بلندپروازانه و محبوب هستند. در این برنامه‌های هیچ فرد تعیین کننده ای وجود ندارد، و قوانین و اختیارات هر شخص توسط برنامه‌ها مشخص می‌شود و اعضا می توانند رای دهند که چه قوانینی حکمفرما باشد. تصورش را بکنید: حکومت بلاک چین بر مردم!

خرید و فروش ارزدیجیتال

صفحه اصلی

برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp-برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 57,185.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,512.27
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.217943