توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

استیبل کوین Stablecoin چیست؟

استیبل کوین ها یا همان ارزهای دیجیتال با قیمت ثابت، در زمره محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند.اصلی‌ترین تفاوت این ارزها با پول رایج هر کشوری نوسان...

استیبل کوین Stablecoin چیست؟

استیبل کوین Stablecoin چیست؟

استیبل کوین ها یا همان ارزهای دیجیتال با قیمت ثابت، در زمره محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند.اصلی‌ترین تفاوت این ارزها با پول رایج هر کشوری نوسان بالای آن‌ها است.

«ارز دیجیتال باثبات» یا همان استیبل کوین (Stable Coin) نوعی ارز دیجیتال است که از سرمایه‌گذاران در مقابل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال محافظت می‌کند.. در ادامه بیشتر با این ارز دیجیتال و مزایا و معایب آن آشنا می‌شوید.

استیبل کوین چیست و چه مزایا و چه معایبی دارد؟

ارز دیجیتال باثبات یا استیبل کوین (Stablecoin) به نوعی از رمزارز گفته می‌شود که ارزش آن به یک دارایی یا کالای پایدار مانند دلار وابسته است. مثلا یک ارز دیجیتال باثبات دلاری (مثل تتر) پشتوانه دلار دارد و ارزش آن همواره یک دلار است.

علاوه بر دلار، حدود ۱۸۰ ارز دیگر مانند پوند، یورو، ین، یوان، دینار و … وجود دارد که سازمان ملل آن‌ها را به رسمیت شناخته است. علی‌رغم معایبی مانند تورم، کارمزد بالای تبادل در صرافی‌ها و سایر عوامل، این ارزها مزیت بزرگی در برابر ارزهای دیجیتال دارند؛

ثبات قیمت

این ویژگی مهم باعث شده است بازیگران اقتصاد در سراسر دنیا به این ارزها متکی باشند. هدف از پیدایش ارزهای دیجیتال باثبات، بهره بردن از این ویژگی ارزهای فیات در بازار ارزهای دیجیتال است.

استیبل کوین ها برای مقابله با نوسان ذاتی در قیمت ارزهای رمزنگاری شده طراحی شده اند. رمزارزهای پایدار معمولا وثیقه می‌شوند یعنی مجموع تعداد رمزارزهای پایدار در گردش توسط دارایی های ذخیره شده ای پشتیبانی می‌شوند.

بطور خلاصه اگر ۵۰۰۰۰۰ کوین برابر با دلار در گردش است، حداقل ۵۰۰۰۰۰ دلار باید در بانک به عنوان پشتوانه ذخیره باشد.

ارز های دیجیتالی مانند بیت کوین همواره به دلیل تغییر میزان عرضه و تقاضا، دچار کاهش و افزایش قیمت می‌شوند. پیش از تولد استیبل کوین ها در صورتی که تریدرها و صاحبان ارزهای دیجیتال پیش‌بینی می‌کردند ارز دیجیتالشان با یک کاهش قیمت روبه‌رو خواهد شد، مجبور بودند برای جلوگیری از ضرر خود، آن‌ها را به پول فیات تبدیل کنند.

سپس در زمان‌هایی که پیش‌بینی‌ها از افزایش قیمت این ارزها در آینده خبر می‌داد، باید دوباره اقدام به خرید می‌کردند. این در حالیست که کسر کارمزد تبدیل مداوم ارز دیجیتال به پول فیات توسط صرافی، باعث از دست رفتن بخشی از سرمایه آن‌ها می‌شد؛

علاوه بر این که چنین کاری در معاملات پرتکرار روزانه، سختی های خاص خود را داشت و حتی گاهی میزان کارمزد صرافی، از سود معاملات نیز بیشتر می‌شد.

با ظهور استیبل کوین ها، این مشکل به کلی برطرف گردید. اکنون در صورت پیش‌بینی کاهش قیمت، شما می‌توانید به راحتی ارز دیجیتال خود را در درون کیف پول ارز دیجیتال خود به یک ارز دیجیتال باثبات مانند تتر (که قیمت آن همواره یک دلار است یانهایتا قیمت آن تا ۰.۹۸ دلار کاهش پیدا میکند و یا تا ۱.۰۲ دلار افزایش پیدا میکند ) تبدیل کنید؛

و در صورت پیش‌بینی افزایش قیمت، همان مقدار ثابت از تتر را به ارز دیجیتال مورد نظر خود تبدیل نمایید.

تولید یا سازنده استیبل کوین ها !!!

استیبل کوین‌ها معمولاً سازنده فردی ندارند و یک شرکت بزرگ پشتیبانی و ساخت آن‌ها را به دست می‌گیرد. صرافی‌های بزرگ برای آسان‌تر کردن مبادلات مالی برای کاربران و برای ایجاد شرایط ایدئال برای آن‌ها از چنین امکاناتی بهره می‌برند.

همچنین بانک‌های بزرگ و نهادهای مالی وابسته به دولت‌ها نیز مراجع اصلی ساخت این ارزهای دیجیتال می‌باشند.

تاریخچه ساخت استیبل کوین

هر استیبل کوینی تاریخچه خاص خودش را دارد. اما باید بدانید که کل عمر این ارزها بسیار کوتاه بوده و تنها به قرن جدید محدود می‌شود.

تتر به عنوان بزرگترین استیبل کوین کنونی در سال ۲۰۱۴ با نام ریل کوین راه‌اندازی شده و بعدها با نام تتر تبدیل به یک رمز ارز مشهور گشته است که در حال حاضر از نظر ارزش، به عنوان چهارمین رمز ارز با ارزش جهان نیز محسوب می‌شود.

سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را نیز می‌توان به عنوان تاریخ‌های اصلی ایجاد این کوین‌ها دانست. تعداد بالایی از کوین‌های امروزی در این سال‌ها پا به عرصه مبادلات ارزی گذاشته‌اند. شاید اگر ادعا کنیم که هنوز بزرگترین و بهترین استیبل کوین جهان معرفی نشده است، خیلی بیراه نگفته باشیم.

انواع استیبل کوین ها

استیبل کوین Stablecoin چیست؟

بطور کلی استیبل‌کوین‌ها به چند دسته تقسیم می شوند:

استیبل کوین با پشتوانه پول فیات ساده‌ترین و شناخته شده‌ترین انواع استیبل کوین ها، انواع پشتیبانی شده توسط پول فیات هستند. پشتوانه این استیبل کوین ها ارز فیاتی مانند دلار ایالات متحده و به یک نسبت مشخص (مثلاً ۱:۱) است.

یک استیبل کوین با پشتوانه دلار با نسبت یک به یک به این معنی است که در ازای هر یک عدد از این کوین ، یک دلار در حساب بانکی تیم یا شرکت توسعه‌دهنده آن ذخیره شده است. ارز دیجیتال تتر (Tether) یکی از محبوب‌ترین استیبل کوین های حال حاضر دنیاست.

تتر (با نماد اختصاری USDT) که به عنوان اولین استیبل کوین جهان شناخته می‌شود، جزء انواع پشتیبانی شده توسط دلار امریکاست؛ و به همین دلیل قیمت آن در اغلب مواقع برابر با ۱ دلار است. البته گهگاهی دیده می‌شود که به دلیل تغییر روند عرضه و تقاضا، قیمت آن تا ۰.۹۸ دلار کاهش پیدا کرده و یا تا ۱.۰۲ دلار افزایش پیدا کند؛

اما بازه نوسانات آن بیشتر از این حد نیست. تتر در کنار محبوبیتی که در دنیای ارز های دیجیتال کسب کرده، یکی از جنجالی‌ترین و پرحاشیه‌ترین استیبل کوین ها نیز به شمار می‌رود. ادعای تیم تتر از ابتدا این بود که به ازای هر تتر تولید شده، یک دلار در حساب‌های بانکی این شرکت ذخیره شده است؛

اما آن‌ها در تاریخ ۱۴ مارس سال ۲۰۱۹ این ادعا را کمی تغییر داده و بیان کردند که ذخایر دلاری آن‌ها با احتساب وام‌هایی که به شرکت‌های مختلف عرضه کرده‌اند، می‌تواند تترهای تولید شده توسط آن‌ها را پوشش دهد. همین امر شک و تردیدها را نسبت به تتر و عملکرد آن افزایش داد؛

تا جایی که در سال ۲۰۱۹ وکیل شرکت iFinex (شرکت مادر تتر و صرافی بیت‌فینکس) رسماً اعلام کرد پشتوانه هر تتر برابر با ۰.۷۴ دلار امریکاست؛ یا به عبارت بهتر، تنها برای ۷۴ درصد از تترهای تولید شده پشتوانه دلاری وجود دارد

یکی دیگر از عواملی که باعث تقویت سوءظن‌ها به تتر می‌شود این است که این شرکت تا به حال، حاضر به ارائه آمار رسمی و انجام حسابرسی‌های عمومی نشده است؛ حال آن که چنین شرکت‌هایی موظفند حسابرسی‌های خود را به صورت سالیانه منتشر کنند.

با همه این اوصاف، تتر تا به این جا توانسته است قیمت خود را در حد یک دلار ثابت باقی نگه دارد و در زمان نگارش این مقاله (دی ۹۹)، سومین پلتفرم ارز دیجیتال پرارزش جهان از لحاظ حجم بازار است (بیت کوین و اتریوم به ترتیب در جایگاه اول و دوم قرار دارند).

لازم به ذکر است که تتر تنها بر روی یک بلاک چین فعالیت نمی‌کند؛ در حال حاضر ۷ نوع تتر بر روی ۷ بلاک چین مختلف وجود دارد.

تتر توسط اتریوم ، ترون (TRON) ، ایاس (EOS) ، لایه امنی (Omni) بلاک چین بیت کوین ، آلگوراند (Algorand) ، لیکوئید نتورک (Liquid Network) و OMG Network پشتیبانی می‌شود.

تتر فعال بر روی بلاک چین اتریوم که تتر ERC20 نام دارد، همیشه یکی از پرکاربردترین انواع تتر بوده است؛ اما در حال حاضر به دلیل ترافیک بالای شبکه اتریوم و افزایش کارمزدها در این شبکه، برخی از کاربران استفاده از انواع دیگر تتر مانند تتر بلاک چین ترون (تتر TRC20) را به استفاده از تتر ERC20 ترجیح می‌دهند.

البته بد نیست بدانید که هیچ تفاوتی در ماهیت و کارایی انواع مختلف تتر وجود ندارد و همگی آن‌ها از قیمت و کاربردهای مشابهی برخوردارند. تنها نکته مهم درباره انواع گوناگون تتر، این است که برای استفاده از هر یک از انواع تتر، باید از آدرس های مخصوص همان شبکه استفاده کنید؛

یعنی اگر تتر ERC20 دارید، تنها می‌توانید آن را به آدرس های شبکه اتریوم ارسال کنید و اگر تتر TRC20 در اختیار دارید، این تتر ها تنها در شبکه ترون قابل معامله هستند.

همچنین کارمزد و مدت زمان انجام تراکنش های تتر نیز بسته به نوع شبکه آن متفاوت است؛ به عنوان مثال تراکنش های تتر TRC20 در مدت زمان کمتر و با کارمزد کمتری نسبت به تتر Omni و ERC20 انجام می‌شوند.

از دیگر استیبل کوین های با پشتوانه پول فیات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یو اس دی کوین (USDC): یو اس دی کوین با نماد اختصاری USDC توسط شرکت سنتر (Center) پشتیبانی می‌شود. شرکت سنتر در سانفرانسیسکوی امریکا به ثبت رسیده و حاصل همکاری سه شرکت بزرگ کوین بیس (Coinbase)، سیرکل (Circle)، و بیت مین (Bitmain) است.

پاکسوس استاندارد توکن (PAX): پکس (PAX) توسط شرکت Paxos Trust Company واقع در نیویورک اداره می‌شود. استیبل کوین پکس، از جمله استیبل کوین هاییست که توسط اداره خدمات مالی نیویورک یا همان NYDFS پذیرفته شده‌اند.

جمینای (GUSD): جمینای دالر (Gemini dollar) با نماد اختصاری GUSD توسط صرافی امریکایی جمینای عرضه شده است.

ترو یو اس دی (TUSD): ترو یو اس دی با نماد اختصاری TUSD توسط شرکت امریکایی تراست توکن (Trust token) عرضه شده و برخلاف تتر، بیشترین شفافیت را در حسابرسی از پلتفرم خود دارد.

بایننس یو اس دی (BUSD): بایننس یو اس دی با نماد اختصاری BUSD توسط صرافی بایننس عرضه شده و از جمله استیبل کوین هایی است که توسط اداره خدمات مالی نیویورک یا همان NYDFS پذیرفته شده‌اند.

مزایا استیبل‌کوین با پشتوانه پول فیات :

پشتوانه آن دارایی‌های واقعی و ملموس است

ثبات ، قیمت کالای پشتوانه آن نسبتاً پایدار است

دارای قابلیت نقدشوندگی

معایب استیبل کوین با پشتوانه پول فیات :

متمرکز است: وجود یک شخص ثالث برای تضمین عملکرد کامل سیستم موردنیاز است.

نیازمند حسابرسی است که این فرآیند بسیار وقت‌گیر و هزینه‌بر است.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

استیبل کوین Stablecoin چیست؟
استیبل کوین Stablecoin چیست؟

استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟

استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟استیبل کوین Stablecoin چیست؟

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,429.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,113.73
  • tetherTether (USDT) $ 1.01
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.180223