توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

ارز دیجیتال تزوس Tezos

ایده تزوس توسط کتلین و آرتور برایتمن (Kathleen Breitman/Arthur Breitman) به منظور ایجاد پلتفرمی با توانایی‌های مشابه اتریوم مطرح شد؛ یعنی پلتفرمی که...

ارز دیجیتال تزوس Tezos

ارز دیجیتال تزوس – Tezos چیست؟ معرفی و بررسی رمز ارز XTZ

ارز دیجیتال تزوس Tezos

تاریخچه ارز دیجیتال XTZ

ایده تزوس توسط کتلین و آرتور برایتمن (Kathleen Breitman/Arthur Breitman) به منظور ایجاد پلتفرمی با توانایی‌های مشابه اتریوم مطرح شد؛ یعنی پلتفرمی که قابلیت برنامه‌ریزی داشته باشد و از اپلیکیشن غیر متمرکز پشتیبانی کند.

اما ارز دیجیتال Tezos تنها به دنبال کپی برداری از اتریوم نبود و سعی داشت در زمنیه الگوریتم‌های اجماع، مدل‌های مدیریتی و روش‌های بروزرسانی نوآوری‌هایی داشته باشد. به عبارت دیگر، این پلتفرم جدید می‌خواست بلاک چین قابل انعطافی باشد که به صورت مدوام و بدون مشکل فعالیت دارد.

ارز دیجیتال تزوس Tezos
کتلین و آرتور برلیتمن؛ بنیانگذاران تزوس

پلتفرم Tezos در سال ۲۰۱۷ متولد شد و آقا و خانم برایتمن با برگزاری یک عرضه اولیه سکه یا ICO، توانستند بیش از ۲۳۲ میلیون دلار برای پروژه خود جمع آوری کنند. این میزان سرمایه باعث شد تا ارز دیجیتال تزوس در آن زمان به عنوان دومین عرضه اولیه بزرگ تاریخ رمز ارزها شناخته شود.

علاوه بر این، شرکت‌های سرمایه گذاری بزرگ مثل پالی چین کپیتال (PolyChain Capital) و همچنین سرمایه گذاران مستقلی مثل تیم دریپر (Tim Draper)، نسبت به ارز XTZ علاقه نشان دادند. اما این پلتفرم خیلی زود با یک سری مشکلات قانونی مواجه شد که به شدت آینده آن را تهدید می‌کردند.

مشکلات قانونی ارز XTZ

چند ماه پس از پایان یافتن عرضه اولیه تزوس، برایتمن‌ها با یوهان گورز (Johann Gevers) که یکی از بنیان گذاران و هم چنین رئیس بنیاد تزوس (Tezos Foundation) بود، به مشکل برخوردند. اختلاف نظر بین این دو طرف به حقوق مالکیت فکری و مجوز نرم افزاری رایگان ارز دیجیتال Tezos مربوط می‌شد.

این مشاجره در نهایت باعث شد تا گورز از Tezos جدا شود و در نتیجه، انتشار این پلتفرم با تاخیر مواجه شد و ارسال ارز XTZ به کیف پول سرمایه گذران نیز به تعویق افتاد.

تعدادی از سرمایه گذاران بر اساس این که اوراق بهادار تزوس ثبت رسمی نشده بود، از تزوس شکایت کردند. این شاکیان به دنبال بازگشت سرمایه خود بودند، اما Tezos پیش از شروع عرضه اولیه اعلام کرده بود که مبالغ دریافتی «کمک‌های مالی غیر قابل استرداد» خواهند بود و این امر کار شاکیان را دشوار کرده بود.

ارز دیجیتال تزوس Tezos
یوهان گورز

سرانجام در ژوئن سال ۲۰۱۸ (خرداد 97)، کتلین برایتمن تصمیم گرفت علی رغم شک و تردیدهای مربوط به مسائل قانونی، توکن‌های ارز دیجیتال تزوس را توزیع کند. متاسفانه این تصمیم پرونده قانونی ارز دیجیتال Tezos را پیچیده‌تر کرد؛

اکنون سرمایه گذارانی که از قبل ارز XTZ خریداری کرده بودند نیز می‌بایست مراحل احراز هویت KYC را طی کنند. این باعث شد تا شبکه تزوس به سرعت به دو گروه تقسیم شود: بلاک چین استاندارد XTZ و بلاک چین جایگزینی به نام «ان‌تزوس» (nTezos) که از کاربران KYC نمی‌خواست.

تزوس چگونه کار می‌کند؟

یکی از عناصر متمایز Tezos حاکمیت آن است. در حالی که اکثر بلاکچین های اولیه به تیم های توسعه و جوامع معدن اعتماد می کنند تا گزینه های جدیدی را برای طراحی انتخاب کنند ، تزوس تلاش می کند تا فرایند تصمیم گیری را به شبکه خود کاربران تبدیل کند.

تزوس با ایجاد قوانین محکمی برای تصویب ارتقاء پروتکل که بعداً به طور خودکار در شبکه مستقر می شوند ، یک رویکرد اساسی را اتخاذ می کند.به عنوان یک نتیجه از این سیستم تزوس مشارکت کاربران را در فرآیند توسعه اصلی تحریک می کند.

این نه تنها روند توسعه را دموکراتیک می کند بلکه به عدم تمرکز نگهداری شبکه تزوس نیز کمک می کند.

تزوس یک پلتفرم غیرانحصاری، توزیع شده و خود اصلاحگر است که از قراردادهای هوشمند برای فراهم آوردن یک ساز و کار حاکمیتی درون زنجیره‌ای منحصربفرد و ایجاد برخی بهبودها نسبت به پلتفرم‌هایی مانند اتریوم بهره می‌برد.

تمرکز اصلی پلتفرم بر روی یک طراحی چند ساختاری با بروزرسانی‌های جزئی درون زنجیره‌ای در پروتکل است که به نوعی از مدل اجماع اثبات سهام اصلاح شده استفاده می‌کند.

پوسته شبکه (Network Shell)

حاکمیت منحصربفرد و ظرفیت‌های خود اصلاحگری تزوس از طریق پوسته شبکه آن امکان‌پذیر شده است. برای درک چگونگی کار کردن پوسته شبکه باید پروتکل بلاک چین‌های معمولی را به ، سه زیر پروتکل اصلی و متمایز از هم تقسیم کنیم:

۱. پروتکل شبکه: پروتکل شبکه که اغلب از آن به عنوان پروتکل «سخن‌چینی» یاد می‌شود و چگونگی مخابره و پخش شدن تراکنش‌ها را در سرتاسر شبکه بین نودها (مشارکت‌کنندگان در شبکه) مشخص می‌کند.

این پروتکل همچنین شامل نحوه دانلود کردن بلاک چین، پیدا کردن یا کشف نودهای دیگر در شبکه و چگونگی اعلام بلاک‌های یافت شده به شبکه است. در حالت کلی، پروتکل شبکه شاهد بیشترین نوآوری‌ها و فعالیت‌های مربوط به توسعه است.

۲. پروتکل تراکنش: پروتکل تراکنش توسط زبان اسکریپت‌نویسی یک ارز دیجیتال تعریف می‌شود و برای بیت کوین همان مدل خروجی تراکنش‌های خرج نشده یا همان UTXO است. اگر بخواهیم این زیر پروتکل را در بیت کوین مثال بزنیم، شامل هر چیزی از ایجاد بیت کوین‌های جدید طی فرایند استخراج تا به کارگیری امضاهای دیجیتال در تایید تراکنش‌ها می‌شود.

ایجاد تغییراتی در این زیر پروتکل معمولاً به عنوان یک سافت فورک شناخته می‌شود و اغلب زنجیره دیگری پس از اعمال آن‌ها ادامه پیدا نمی‌کند.

۳. پروتکل اجماع: این زیر پروتکل نحوه به اجماع رسیدن (یک توافق جمعی) بین تمامی نودهای شبکه بلاک چین را مشخص می‌کند. بیت کوین از اثبات کار (Proof of Work) به عنوان مدل اجماع خود استفاده می‌کند. این پروتکل برای حفظ پایداری و اصالت بلاک چین حیاتی است؛

چرا که نحوه جلوگیری از وقوع اتفاقاتی مانند دوبار خرج کردن و تغییرناپذیر بودن بلاک چین را تعیین می‌کند. از اعمال تغییرات در پروتکل اجماع معمولاً به عنوان یک هاردفورک یاد می‌کنند و اغلب زنجیره‌ دیگری پس از آن‌ها به وجود می‌آید.

این نوع هاردفورک‌ها سبب بروز جدایش در جوامع ارزهای دیجیتال می‌شود (مانند نمونه بیت کوین و بیت کوین کش)، و تزوس قصد دارد این مشکل را با طراحی خود حل کند.

پوسته شبکه تزوس، پروتکل‌های اجماع و تراکنش را در چیزی که «پروتکل بلاک چین» نامیده، ترکیب می‌کند. پروتکل بلاک چین مجموعه‌ای پیوسته از بهبودهای توافق شده درباره وضعیت عمومی بلاک چین است که در آن بلاک‌ها عاملین اصلی تغییردهنده وضعیت زنجیره محسوب می‌شوند.

از این جهت پروتکل بلاک چین می‌تواند خودش را معاینه کند و به بلاک‌ها اجازه فعالیت بر روی پروتکل را دهد. در نتیجه سهام‌داران با رای‌های خود می‌توانند به طور مستقیم بر روی بروزرسانی‌های سیستم تاثیر بگذارند.

پوسته شبکه به عنوان رابط بین پروتکل شبکه و پروتکل بلاک چین عمل می‌کند. در واقع وظیفه پوسته شبکه، حفظ و ارائه بهترین زنجیره شناخته شده به کلاینت‌هاست. با زبان برنامه نویسی که تزوس را نوشته اند , پوسته شبکه در آن قابلیت شناسایی بلاک‌ها، تراکنش‌ها و پروتکل‌ها را دارد.

ماژول‌های زبان برنامه نویسی تزوس برای اصلاح مستقیم پروتکل فعلی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین پوسته شبکه مانع از حملات دی‌داس (DDoS) به سوی شبکه می‌شود. در واقع مهمترین قابلیت پلتفرم تزوس قابلیت پیاده‌سازی پروتکل‌هایی با ویژگی اصلاح‌پذیری خودشان است.

زبان برنامه نویسی تزوس Tezos

ارز دیجیتال تزوس Tezos

تزوس با استفاده از OCaml کد گذاری شده است. قراردادهای هوشمندی که در تزوس اجرا خواهند شد نیز با استفاده از Michelson ایجاد می شوند. این زبان چه ویژگی دارد؟ به نظر می رسد هر دو زبان های برنامه نویسی کاربردی باشند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

این دو زبان از دو دسته هستند:

Imperative

Functional

زبان برنامه نویسی Imperative

در زبان imperative، برنامه نویس برای دستیابی به یک هدف، باید کلیه مراحلی را که لازم است رایانه انجام دهد، قرار داده و بنویسد. تمام زبان های برنامه نویسی قدیمی مانند ++C و جاوا از نوع زبان های برنامه نویسی imperative هستند.

به این نوع از زبان برنامه نویسی زبان برنامه نویسی الگوریتمی نیز گفته می شود.

اجازه دهید برای فهم بهتر این منظور از یک مثال استفاده کنیم. از  زبان++C استفاده می کنیم. فرض کنید دو عدد 3 و 5 را می خواهیم با هم جمع کنیم:

;int a = 5

;int b = 3

;int c

;c= a + b

بنابراین همانطور که می بینید، روند مراحل اضافی مختلفی را طی می کند و هر مرحله می تواند به طور مداوم وضعیت برنامه را تغییر دهد؛ زیرا همه آنها به صورت جداگانه اجرا می شوند.

برای یک روند چهار مرحله انجام گرفت. این مراحل به صورت زیر است.

  1. معرفی یک کاراکتر با عدد صحیح به نام a و اختصاص مقدار 5 به آن.
  2. معرفی یک کاراکتر با عدد صحیح به نام b و اختصاص مقدار 3 به آن.
  3. تعیین کاراکتر به نام c.
  4. مقادیر a و b با هم جمع شده و در c ذخیره شود.

زبان برنامه نویسی Functional

خانواده دوم زبان های برنامه نویسی، زبان Functional یا تابع گرا است. این سبک برنامه نویسی برای ایجاد یک رویکرد کاربردی جهت حل مسائل ساخته شده است. خب زبان برنامه نویسی functional چگونه کار می کند؟

فرض کنید تابعی داریم به صورت  f(x) که می خواهیم از آن برای محاسبه تابع g(x) استفاده کنیم و سپس از آن برای کار در تابع h(x) استفاده کنیم. می توانیم به جای محاسبه هر کدام از این توابع به صورت جداگانه، تمام آنها را با هم و در یک تابع به شکل زیر قرار دهیم:

h(g(f(x)))

این باعث می شود تا رسیدن به پاسخ تابع از نظر ریاضی ساده تر باشد. به همین دلیل زبان برنامه نویسی functional رویکرد مطمئن تر و کارامدتر برای ایجاد قراردادهای هوشمند است.

این زبان همچنین به تایید رسمی کمک می کند و بدان معنی است که راحت تر می توان این را که یک برنامه چه کاری انجام می دهد و چطور عمل می کند، اثبات کرد.

بیایید با ذکر مثالی ببینیم که چرا در شرایط خاص این ویژگی می تواند بسیار حیاتی و حتی نجات بخش باشد.

فرض کنید برنامه ای نوشته ایم که اورژانس را کنترل می کند.

همانطور که مسلما می دانید نوشتن و کدگذاری چنین سیستمی به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد. وقتی جان مردم در خطر باشد نمی توان یک برنامه را کورکورانه و سهوی نوشت. ما در موقعیت هایی مانند این نیاز به کد نویسی داریم که ثابت شود به قطع یقین درست کار می کند.

این دقیقا دلیل استفاده از زبان برنامه نویسی functional است. به همین دلیل است که تزوس از OCaml  استفاده می کند و در قراردادهای هوشمند از Michelson استفاده می شود.

مزایای زبان functional :

۱- به کد نویسی با اطمینان بالا کمک می کند، زیرا اثبات نحوه رفتار و عملکرد یک کد از نظر ریاضی آسان تر است.

۲- خوانایی و قابلیت نگهداری را افزایش می دهد زیرا هر تابع برای دستیابی به یک کار خاص طراحی شده است. این توابع همچنین می توانند مستقل از هم باشند.

۳- انجام تغییرات در کدها آسان است و هر گونه تغییر در کد برای اجرای ساده تر است. این باعث می شود توسعه کدهای تکراری آسان تر باشد.

۴- توابع فردی را می توان به راحتی از هم جدا کرد که باعث می شود آزمایش و رفع اشکال آسان تر انجام شود.

مزایای ارز دیجیتال تزوس

استکینگ نسبتا کم هزینه‌تر: دارندگان ارز XTZ می‌توانند با استک کردن و یا واگذار کردن دارایی‌های خود پاداش دریافت کنند. محدودیتی در واگذار کردن توکن‌های تزوس وجود ندارد، اما بعضی از بیکرها می‌توانند برای میزان پذیرش خود محدودیت تعیین کنند. کاربرانی که دارایی‌های خود را واگذار کنند، هر ۲۰ روز یک بار که معادل ۷ چرخه در شبکه ارز دیجیتال Tezos است، سود دریافت خواهند کرد.

مدیریت قابل دسترسی: پلتفرم تزوس از ترکیبی از بهترین ویژگی‌های الگوریتم‌های اثبات سهام سنتی و نمایندگی شده استفاده می‌کند. الگوریتم اجماع اثبات سهام لیکوئید (LPoS) علاوه بر توزیع پاداش‌ها، برای بیشتر اعضای شبکه شانس تاثیرگذاری روی شبکه (به صورت مستقیم یا غیر مستقیم) را فراهم می‌کند.

به‌روزرسانی‌های یکپارچه: هنگامی که زمان هاردفورک یک بلاک چین فرا می‌رسد، احتمال نوسان قیمت و آفلاین شدن موقتی شبکه آن وجود دارد که استیمیت (Steemit) یکی از تازه‌ترین نمونه‌های آن است.

ارز دیجیتال تزوس با دفتر کل خود اصلاح کننده‌اش می‌تواند از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

قراردادهای هوشمند قابل تایید: قراردادهای هوشمند قابل تایید تزوس ممکن است در مقابل حملات سایبری نسبتا مقاوم‌تر بوده و به صورت کلی امن‌تر باشد. لازم به ذکر است که عدم ثبت حمله به شبکه Tezos، تا حدودی به اندک بودن تعداد برنامه‌های غیر متمرکز پشیبانی شده در این پلتفرم بستگی دارد.

ابتکار آموزشی: تزوس برای تشویق توسعه دهندگان برای مطالعه این پلتفرم، کمک هزینه‌های مالی قابل توجهی کنار گذاشته است. تاکنون حداقل ۳۰ میلیون دلار برای این کمک هزینه‌ها کنار گذاشته شده و Tezos با همکاری دانشگاه کینگزلند (Kingsland University)، به دنبال فراهم کردن آموزش آنلاین در این زمنیه است.

معایب ارز دیجیتال XTZ

نامناسب برای استفاده‌های تجاری: پلتفرم تزوس از نظر فنی قابل تحسین است، اما خیلی برای استفاده‌های تجاری مناسب نیست و در واقع چنین استفاده‌هایی به هیچ عنوان از اهداف اصلی این پلتفرم محسوب نمی‌شوند.

ارز XTZ ممکن است برای سرمایه گذاران، بیکرها و واگذارکنندگان داریی مناسب باشد، اما کسانی که قصد دارند با رمز ارزهای خود خرید و فروش انجام دهند، بهتر است بیت کوین، اتریوم یا دیگر ارزهای پیشتاز در این زمینه را در نظر داشته باشند.

شبکه نابالغ: تمرکز اصلی تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال تزوس همواره به سمت زبان برنامه نویسی آن منعطف بوده و این موضوع به احتمال زیاد به ضرر سایر بخش‌ها تمام شده است.

تاکنون تعداد قابل توجهی از کاربران به سمت این شبکه جذب شده‌اند، ولی با این حال تزوس هنوز هم یک شبکه جوان محسوب می‌شود و پتانسیل آن هنوز به صورت کامل محقق نشده است.

در صورت پذیرش ارز دیجیتال Tezos توسط طیف وسیعی از کاربران، اطمینانی در مورد ثابت ماندن هزینه کارمزد و سرعت تراکنش‌های آن وجود ندارد و توسعه دهندگان نیز در این مورد سکوت کرده‌اند.

جنجال‌های گذشته: در گذشته مشکلات قانونی تزوس باعث شد یکی از چهره‌های مهم این پلتفرم (یوهان گورز) از آن جدا شود. اگرچه از آن زمان تاکنون تزوس موفق شده وجهه عمومی خود را تا حد زیادی بهبود دهد و اکنون به نظر می‌رسد یک سازمان باثبات باشد، مشخص نیست که در صورت به وجود آمدن اختلاف بین رهبران این پروژه چه نتایجی رقم خواهد خورد.

حاکمیت تزوس

حاکمیت تزوس به طور کاملا به سهام‌داران (دارندگان ارز دیجیتال) آن بستگی دارد. تمامی سهام‌داران می‌توانند در حاکمیت پروتکل شرکت کرده و بر روی بروزرسانی‌های مطرح شده توسط توسعه‌دهندگان رای دهند.

با اینکه سازوکار ابتدایی رای‌دهی از پیش تعریف شده است، اما فرایند حاکمیت به گونه‌ای است که حتی می‌تواند نحوه رای‌دهی را با پیشرفت شبکه تغییر داد. شرایط بسیاری وجود دارد که می‌تواند موجب تغییر در پروتکل شود که مهمترین آن‌ها رای سهام‌داران است.

هرچند سازو‌کارهای پیچیده‌تری از طریق مدل حاکمیتی می‌تواند اعمال شود. برای مثال اثبات مشروعیت تغییرات جدید در مقایسه با تغییرات گسترده‌ای که به اتفاق بیشتر اعضای شبکه رسیده که در واقع اصول کلی پلتفرم را نشان می‌دهد و توسط سهام‌داران برقرار شده است.

تاریخچه قیمت تزوس

در حال حاضر قیمت هر واحد تزوس برابر با ۲.۲۳ دلار است. این ارز دیجیتال که در نیمه دوم ۲۰۱۷ به برخی صرافی‌ها اضافه شد، در ماه دسامبر همان سال به همراه بیت کوین رشد شدیدی را تجربه کرد و ارزش هر سکه آن به بیش از ۱۰ دلار نیز رسید.

رشد قابل توجه دیگری که این ارز دیجیتال از خود نشان داد و با افزایش حجم معاملات نیز روبرو شد، از اوایل سال ۲۰۱۹ شکل گرفت و موجب ۳ برابر شدن قیمت تزوس شد.

معرفی کیف پول‌های تزوس

برای نگهداری تزوس باید کیف پول آن را داشته باشید یا از کیف پول‌هایی استفاده کنید که از تزوس پشتیبانی می‌کنند. برای این منظور تزوس چهار گزینه نرم‌افزاری معرفی کرده است. همچنین امکان ذخیره تزوس بر روی کیف پول‌های سخت افزاری ترزور و لجر نیز میسر است.

کیف پول گالئون

در صورتی که قصد نگهداری تزوس بر روی دسکتاپ دارید، می‌توانید از کیف پول گالئون که برای پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس و مک او اس ارائه شده، استفاده کنید.

کیف‌پول‌ گالئون

اتمیک والت (Atomic Wallet): این کیف پول بیش از 300 ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند و تیم پشتیبانی آن هر هفته ویژگی‌های جدیدی را به آن اضافه می‌کند.

ترزور مدل تی (Trezor Model T): ترزور مدل تی یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره تزوس است؛ چون دارایی‌های شما را به صورت آفلاین ذخیره می‌کند تا در مقابل حملات هکرها در امان باشند.

تحلیل ارز دیجیتال تزوس در سال ۲۰۲۰

در سال میلادی جاری قیمت ارز XTZ تنها طی ۵۰ روز افزایشی ۲۰۹ درصدی را تجربه کرد و از ۱.۲۴ به ۳.۸۲ دلار رسید. این نشان می‌دهد که بازار به پتانسیل و آینده تزوس علاقه دارد و آن را ارزی هیجان انگیز به شمار می‌آورد.

علاوه بر این، به مدت چند روز در ماه اوت شاهد معامله این رمز ارز با قیمتی بالاتر از ۴ دلار بودیم. اما اکنون که قیمت در حوالی ۲.۲۳ دلار قرار دارد، چه پیش بینی را می‌توان برای آینده ارز دیجیتال Tezos انجام داد؟

در حال حاضر شرکت‌های زیادی از جمله کوین بیس (Coinbase) و بایننس (Binance)، خدمات استکینگ Tezos را برای کاربران فراهم می‌کنند. اگر تعداد صرافی‌هایی که این خدمات را برای دارندگان ارز XTZ ارائه می‌دهند افزایش یابد، امکان افزایش قیمت تزوس نیز وجود دارد.

فراموش نکنید که فراهم کردن امکان کسب درآمد برای دارندگان این ارز دیجیتال یک انگیزه قوی محسوب می‌شود و در نتیجه، تقاضا برای خرید تزوس هم می‌تواند افزایش پیدا کند که طبعا افزایش قیمت را در پی خواهد داشت. بنابراین می توان گفت که موفقیت بخش استکینگ و کسب درآمد ارز دیجیتال Tezos برای رشد قیمت آن در آینده حیاتی خواهد بود.

نتیجه نهایی

علی رغم مشکلاتی که در آغاز گریبانگیر ارز دیجیتال تزوس شد، اکنون به نظر می‌رسد که آینده‌ای درخشان در انتظار آن است. نوآوری‌های این پلتفرم در حوزه‌های الگوریتم اجماع، تامین امنیت قراردادهای هوشمند و روش‌های به‌روزرسانی جدید، قابل تحسین هستند.

اما با این حال نباید فراموش کرد که ارز دیجیتال XTZ هنوز راه درازی را پیش رو دارد و اگر می‌خواهد توانایی رقابت با بلاک چین‌های تخصصی مثل ترون (Tron) و نئو (NEO) را داشته باشد، باید تعداد زیادی از توسعه دهندگان برنامه‌های غیر متمرکز را جذب کند.

کمک هزینه‌های مالی ارز دیجیتال Tezos برای همین منظور کنار گذاشته شده‌اند، ولی میزان تاثیرگذاری آنان مشخص نیست. علاوه بر این، عدم تمرکز این پلتفرم روی استفاده‌های تجاری و تجربه کاربری نیز می‌تواند رشد محبویت این پلتفرم را در میان کاربران عادی با مشکل مواجه کند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

صفحه اصلی

ارز دیجیتال تزوس Tezosارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos-ارز دیجیتال تزوس Tezos

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 49,429.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,113.73
  • tetherTether (USDT) $ 1.01
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.180223