توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

تا به حال نام ارز دیجیتال ” زی کش ” را شنیده اید؟ قطعا اگر در بازار ارز های دیجیتال فعال باشید، می دانید که امروزه رمز ارز های زیادی به بازار آمده است. اغلب رمز ارز ها، ایده و هدف...

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

تا به حال نام ارز دیجیتال ” زی کش ” را شنیده اید؟ قطعا اگر در بازار ارز های دیجیتال فعال باشید، می دانید که امروزه رمز ارز های زیادی به بازار آمده است. اغلب رمز ارز ها، ایده و هدف و همچنین کاربرد هایی شبیه به یک دیگر دارند حال با کمی تغییر.

زی‌کش یک شبکه پرداخت متن باز و غیرمتمرکز همتا به همتا و یک ارز دیجیتال با واحد اختصاری ZEC است. این ارز دیجیتال انشعاب یا فورکی از بیت کوین بوده و تعداد واحدهای آن هم مانند بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد است. در واقع برای ساخت زی‌کش از کدهای بیت کوین استفاده شده است.

زی‌کش مانند بیت کوین، بلاک چین مخصوص خودش را دارد و مبتنی بر استخراج (ماینینگ) است. قابلیتی که زی‌کش را از بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیگر متمایز می‌کند امکان انجام تراکنش‌های خصوصی است.

برخلاف بیت کوین که تراکنش‌های آن شفاف هستند، با زی‌کش کاربران می‌توانند از حریم خصوصی کامل در تراکنش‌ها بهرمند شوند.

در بیت کوین شما می‌توانید یک تراکنش را رهگیری کنید و دارایی‌های موجود در یک آدرس‌ را مشاهده فرمایید اما به گفته تیم توسعه دهنده زی‌کش در شبکه زی‌کش امکان مخفی‌سازی همه چیز وجود دارد.

برای افرادی که دوست ندارند جرئیات تراکنش آن‌ها فاش شود، زی‌کش می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

همانطور که در بالا گفته شد کل میزان عرضه زی کش همانند بیت کوین، ۲۱ میلیون سکه خواهد بود که در طول ۱۳۱ سال منتشر می شود؛ امّا به جای داشتن بلوک ۱۰ دقیقه ای، زی کش دارای یک بلوک ۲٫۵ دقیقه ای با چهار برابر پاداش بیشتر است که هر ۴ سال به نصف کاهش می یابد.

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

در چهار سال اول، ۲۰ درصد از سکه هایی که در این دوره ۴ ساله ایجاد شده به “پاداش بنیانگذاران” اختصاص داده می شود که بین سرمایه گذاران، توسعه دهندگان و یک بنیاد خیریه غیر انتفاعی توزیع می شود.

زوکو ویلکاس، بنیانگذاران این ارز دیجیتال می‌گویند: اگر بیت کوین را به عنوان مثال همانند پروتکل http بدانیم، زی کش همانند https‌ خواهد بود. زی کش ضمن حفظ حریم خصوصی کاربر، شفافیت تراکنش‌ ها را نیز تا حدی در نظر گرفته است.

ارز دیجیتال زی کش (درست همانند https) ادعا می‌کند که امنیت بیشتری را در تراکنش‌ها داشته و حریم خصوصی کاربر را بهتر حفظ می‌کند. در واقع با وجود اینکه همه تراکنش‌ها بر روی بلاک چین ذخیره می‌شود، داده‌هایی نظیر اطلاعات فرستنده،‌ گیرنده و نیز میزان پول انتقال یافته محرمانه می‌ماند.

ویلکاس می‌گوید: زی کش یک بلاک چین و ارز رمزنگاری شده جدید است که امکان تراکنش‌‌ها محرمانه (و در کل، تبادل داده‌ها به شکل محرمانه) را در بلاک چین عمومی فراهم می‌سازد.

این ارز دیجیتال به کسب‌وکارها، مشتریان و نیز نرم‌افزارهای جدید این امکان را می‌دهد که در حین استفاده از یک بلاک چین جهانی، داده‌هایی که مایلند از دید دیگران مخفی بماند را محرمانه نگه دارند.

مروری بر تاریخچه پیدایش زی‌کش

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟
زوکو ویلکاس خالق زی‌کش

خالق اصلی زی‌کش برنامه نویسی به نام زوکو ویلکاس (Zooko Wilcox) است. او ابتدا کار خودش را با کار بر روی بیت کوین شروع کرد اما به دلیل شفافیت تراکنش‌های بیت کوین، به فکر راهی رسید تا تراکنش‌های مخفی را برای کاربران شبکه به ارمغان بیاورد.

او با تغییرات گسترده در کدهای بیت کوین، زی‌کش را خلق کرد.

زی کش در سال ۲۰۱۳ تحت عنوان پروژه ای با نام Zerocoin شکل گرفت. پروتکل زی کش، از تغییر و ارتقای پروتکل Zerocoin به سیستم Zerocash و در نهایت تبدیل این سیستم در اکتبر ۲۰۱۶ به پروتکل زی کش، به وجود آمد.

این سیستم ابتدا برای افزایش امنیت کاربران بیت‌کوین توسعه داده شد اما رفته رفته سازندگان آن با توجه به موفقیت های بدست آمده، تصمیم گرفتند زی کش را در قالب یک ارز دیجیتال معرفی کنند.

و در نهایت از ۲۸ اکتبر سال ۲۰۱۶، به عنوان یک فورک بیت کوین کار خودش را آغاز کرد.

برای زی‌کش هیچگونه جمع سپاری یا ICO ای برگزار نشد بلکه سرمایه اولیه توسط سرمایه‌گذاران خصوصی جذب شد. افرادی مانند راجر ور و فرد ارسام، بنیانگذار کوین بیس روی این پروژه سرمایه‌گذاری سنگینی انجام دادند.

زی‌کش چگونه کار می‌کند؟

بیت‌کوین به رقم امنیت سطح بالا، حریم خصوصی را کاملا رعایت نمی‌کند. اما در زی کش هیچ اطلاعاتی از شما به اشتراک گذاشته نمی‌شود و تمام تجارت‌ها در محیطی امن و بدون فاش شدن هویت صورت می‌گیرند.

در اصل توان‌مندی زی کش در این است که به یک تکنولوژی برای افزایش امنیت اکتفا نکرده و به استفاده از چندین فن‌آوری روی آورده است.

در تکنولوژی اختصاصی زی کش ۱۰۰٪ اطلاعات هر دو طرف معامله رمزنگاری و غیر از صاحبان اکانت هیچ ربات یا انسانی امکان دسترسی به حساب‌ها را نخواهد داشت.

زی‌کش هم مانند بیت کوین بلاک چین خودش را دارد و به صورت اثبات کار (ماینینگ) کار می‌کند. تراکنش‌های زی‌کش توسط همه اعضای شبکه تایید می‌شوند و سپس توسط ماینرها در بلاک‌ها قرار می‌گیرند و با به هم پیوستن بلاک‌ها بلاک چین شکل می‌گیرد.

زمان بلاک زی‌کش حدود ۲.۵ دقیقه و پاداش بلاک آن ۱۲.۵ واحد زی‌کش (zec) است. بنابراین در حال حاضر هر ۲.۵ دقیقه ۱۲.۵ واحد زی‌کش استخراج یا تولید می‌شود. در زی‌کش پس از هر ۸۴۰,۰۰۰ بلاک، پاداش بلاک نصف خواهد شد.

زی کش گزینه تراکنش محافظت شده (shielded transaction) را به کاربران خود ارائه می‌دهد و به این ترتیب محتوای تبادل شده با یک شیوه رمزگذاری پیشرفته به نام اثبات دانایی صفر (zero-knowledge proof) انجام میشود.

نام الگوریتم مبتنی بر اثبات دانایی صفر در زی‌کش، zk-SNARKs نام دارد.

این شیوه رمزگذاری امکان تعیین اعتبار تراکنش‌ها و اطمینان از موجودی درست در دفتر کل را فراهم می‌سازد (یعنی درست همانند شیوه به کار رفته در بیت کوین و سایر ارزهای رمزگذاری شده) و درعین حال، یک قابلیت دیگر را نیز در خودش دارد و آن هم اینکه اطلاعات کاربران و مقدار پول انتقال یافته را نیز محرمانه نگه می‌دارد. در واقع زی کش یک لایه امنیتی اضافه نسبت به بیت کوین دارد.

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

امنیت پرداخت در سیستم زی کش (Zcash)

براساس آدرس‌های کیف پول در زی‌کش می‌توان شفاف یا غیرشفاف بودن تراکنش‌ها را مشخص کرد. اگر آدرس‌ با حرف «t» آغاز شود، این آدرس شفاف است و مانند آدرس بیت کوین می‌توان تمام جزئیات تراکنش‌ها و موجودی آن آدرس را مشاهده کرد.

اما اگر آدرس با حرف «z» شروع شود، نشان دهنده مخفی بودن آن آدرس است و امکان مشاهده و رهگیری تراکنش‌ها را سلب می‌کند.

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

Zcash برای معامله گران خصوصی خود گزینه افشای انتخابی (selective disclosure) را نیز قرار داده که اجازه می دهد تا کاربر برای اهداف حسابرسی از آن استفاده نماید.

یکی از دلایل وجود چنین قابلیتی آن است که تراکنش های خصوصی را با مقررات ضد پولشویی یا مالیات مطابقت دهند.

تصمیمات فنی در مورد شبکه زی‌کش در بنیادی به نام همین شبکه گرفته می‌شوند. در بنیاد زی‌کش، توسعه دهندگان این شبکه برسر تصمیمات مهم باهم به بحث و گفتگو می‌پردازند و در نهایت یک تصمیم به رای گذاشته می‌شود.

طبق گفته سایت رسمی زی‌کش، به منظور کسب بودجه برای توسعه این شبکه، تا چهارسال ۱۰ درصد از پاداش استخراج به بنیاد زی‌کش تعلق خواهد گرفت.

چالش‌های قانون‌گذاری زی‌کش

از آنجایی که امکان انجام تراکنش‌های کاملا خصوصی با زی‌کش وجود دارد، این موضوع دولت‌ها و مراجع قانون‌گذار را از انجام جرم با زی‌کش و عدم پیگیری آن نگران می‌کند.

با این حال با کلیدی به نام ViewKey تراکنش‌های مخفی زی‌کش قابل شفاف‌سازی هستند. هر دارنده زی‌کش به کلید ViewKey خود دسترسی دارد و می‌تواند برای شفاف سازی تراکنش، آن را به افراد دیگر مانند نهادهای مجری قانون بدهد.

از سوی دیگر تا این لحظه فقط کیف پول‌های رسمی و دسکتاپ زی‌کش قابلیت تراکنش‌های مخفی را دارد و کیف پول‌های موبایل و تحت وب از این قابلیت برخوردار نیستند.

چندی پیش، نماینده ویژه سازمان مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده (DEA) لیلیتا اینفانته در مصاحبه‌ای گفت که ارزهای دیجیتال پیگیر گریز مانند مونرو و زی‌کش می‌توانند جایگزین‌های جذابی برای خلافکاران باشند.

اما در حال حاضر گستردگی و نقدینگی آن‌ها در حدی نیست که خیلی مورد استفاده قرار بگیرند. او مدعی شد که بازرسان سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا راهی برای ردیابی این ارزهای دیجیتال هم دارند اما جزئیات دقیق آن را نمی‌داند.

قیمت زی‌کش

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

زی‌کش (ZEC) تا یک هفته پس از عرضه در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۶، به دلیل تعداد پایین واحدهای استخراج شده و مشکلات در صرافی‌‌های پذیرنده، قیمتی چندین برابر قیمت آن زمان بیت کوین داشت.

در ۲۹ اکتبر سال ۲۰۱۶ در حالی که هر واحد زی‌کش با قیمت شگفت انگیر ۴,۲۹۰ دلار معامله می‌شد، بیت کوین حدود ۶۸۰ دلار قیمت داشت اما پس از آن با رفع مشکلات صرافی و عرضه زی‌کش، قیمت به شدت سقوط کرد.

بهترین عملکرد زی‌کش در بحث قیمت به ۸ ژانویه سال ۲۰۱۸ باز می‌گردد که هر واحد از آن با قیمت ۸۷۰ دلار معامله شد.

برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال مطرح، زی‌کش از آن ارزهای دیجیتالی نیست که چند هزار درصد سود برای سرمایه‌گذاران اولیه‌اش به ارمغان آورده باشد.

البته با توجه به تعداد کم واحد‌های زی‌کش در صورتی که برای این ارز دیجیتال تقاضای مناسبی فراهم شود، احتمال رشد شدید وجود خواهد داشت.

چگونه زی کش استخراج کنم؟

برای استخراج زی کش از الگوریتم Equihash استفاده می شود. هر چند که استخراج زی کش با CPU و کارت گرافیکی بصرفه نیست. ولی برای علاقه مندان به استخراج زی کش علاوه بر این دو روش ، استخراج با دستگاه ماینر نیز توضیح داده خواهد شد.

ملزومات استخراج زی کش

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

ملزومات اولیه برای استخراج هر ارزی دو چیز است. مورد اول انتخاب کیف پول برای ذخیره ارز استخراج شده می باشد. با یک جستجوی ساده می توانید کیف پول مناسب برای استخراج زی کش را انتخاب نمایید. 

شما می توانید هم کیف پول دسکتاپ ، کیف پول موبایل و هم کیف پول سخت افزاری انتخاب نمایید. سایت زی کش کیف پول های زیر را معرفی نموده است.(در انتهای مقاله هر کدام کامل توضیح داده شده است)

(Bitgo (web

(Cobo Wallet (Mobile

(Coinomi (Mobile

(Exodus (Mobile, Desktop

(Guarda (Mobile, Desktop, Browser

(iBitcome (Mobile

(Jaxx (Mobile, Desktop, Browser

(Ledger (Hardware

(Trezor (Hardware

(Trust (Mobile

(ZecWallet (Desktop

مورد دوم انتخاب ماینر ( استخر ماینینگ ) است. استخر ماینیگ برای هدایت هشینگ سیستم شما می باشد. استخرهای ماینینگ متفاوتی وجود دارد. مقایسه بین این استخرهای ماینینگ نیز در مقالات متفاوت بررسی شده است. هر استخر ماینینگ مزایا و معایبی دارد.

در این مقاله برای استخراج با CPU  استخر ماینینگ ” نایس هش ” و برای استخراج با کارت گرافیکی استخر ” کلیمور ماینر” استفاده شده است.

استخراج زی کش با CPU

برای استخراج زی کش با CPU از نایس هش استفاده می شود. نایس هش برای استخراج زی کش و هم برای CPU و هم برای کارت گرافیکی استفاده می شود.

مراحل استخراج زی کش با استفاده از ماینر نایس هش بترتیب طبق مراحل زیر می باشد:

مرحله 1- آخرین نسخه نایس هش را دانلود کنید. فایل دانلود شده را از حالت فشرده خارج کنید.

مرحله 2- در فایل دانلود شده دو نسخه Nheqminer و Nheqminer_Zcash وجود دارد. نسخه Nheqminer پرداخت با بیت کوین انجام می شود.

نسخه Nheqminer_Zcash پرداخت پاداش استخراج مستقیما با زی کش انجام می شود. فایل Nheqminer_Zcash برای نصب اجرا کنید.

مرحله 3- برای شروع استخراج دستور زیر را با سه اصلاح توضیح داده شده در ادامه تایپ و ذخیره کنید.

nheqminer_zcash.exe -l eu -u ZEC-ADDRESS -t 8

سه مورد eu و ZEC-ADDRESS و -t 8 که با رنگ قرمز، صورتی و سبز مشخص شده باید جایگزین شوند. eu باید با آدرس استخر ماینیگ جایگزین شود برای بدست آوردن این آدرس، به صفحه Get Started مراجعه شود.

ZEC-ADDRESS باید با آدرس کیف پول زی کش تان جایگزین کنید. t8- باید با تعداد رشته های مورد نظر شما برای استخراج جایگزین شود. این تعداد حداکثر میتواند برابر با تعداد هسته های CPU سیستم شما باشد. برای مشاهده تعداد هسته های CPU سیستمتان مسیر زیر را دنبال کنید.

Task Manager> Performance

استخراج زی کش با کارت گرافیکی

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

برای آموزش استخراج این ارز با کارت گرافیکی در این مقاله، از کلیمور ماینر استفاده خواهد شد. درایور کاتالیست باید نسخه 15.12 باشد تا عملکرد بهتری داشته باشد.

نسخه های قدیمی کاتالیست نتایج جالبی ندارد. حتی ممکن است استخراج انجام نشود. مراحل استخراج زی کش با کارت گرافیکی طبق مراحل زیر انجام می شود.

1- آخرین نسخه کلیمور ماینر دانلود کنید و فایل را از حالت فشرده خارج کنید.

2- فولدر Claymore’s ZCash AMD GPU Miner v6.0 Beta را باز کنید. فایل config.txt با برنامه notepad باز کنید. سپس تنظیمات زیر را وارد کنید :

GPU_FORCE_64BIT_PTR 0

GPU_MAX_HEAP_SIZE 100

GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1

GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100

GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100

ZecMiner64.exe -zpool stratum.zcash.nicehash.com:3357 -allpools 1 -zwal t1RjQjDbPQ9Syp97DHFyzvgZhcjgLTMwhaq. YourWorkerName -zpsw x

مواردی که با رنگهای قرمز، سبز، صورتی و نازنجی مشخص شده باید جایگزین شوند. عبارت stratum.zcash.nicehash.com:3357 با سرور استخر مورد نظر جایگزین کنید. عبارت t1RjQjDbPQ9Syp97DHFyzvgZhcjgLTMwhaq با آدرس کیف پول زی کش خودتان عوض کنید. دو تنظیم بعدی دلخواه هست ولی بهتر است انجام شود. YourWorkerName را با نام دلخواه انتخابی خودتان جایگزین کنید. x را نیز با رمز مورد نظر خودتان جایگزین کنید. تغییرات را درفایل ذخیره کنید و فایل را ببندید.

اگر تمام مراحل و تنظیمات درست انجام شده باشد تصویری مشابه تصویر زیر مشاهده خواهید کرد.

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟
استخراج زی کش

استخراج زی کش با دستگاه ماینر

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

بنظر تنها روش مقرون بصرفه برای استخراج زی کش ، استفاده از دستگاه ماینر است. در این مقاله آموزش استخراج زی کش با دستگاه ایسیک Z9 mini آموزش داده می شود.

استخراج با سایر دستگاه های ماینر نیز تقریبا مشابه همین روش است. مراحل استخراج با دستگاه ایسیک Z9 mini طبق مراحل زیر است:

1- مرحله اول باید آی پی دستگاه را بدست آورید. کابل LAN را به دستگاه وصل کنید. از اتصال به اینترنت مطمئن باشید. باید با یک نرم افزار اسکنر ، آی پی های متصل به مودم شناسایی شود.

برای مثال با استفاده از نرم افزار Advance IP Scanner و زدن گزینه Start لیست آی پی ها نمایش داده می شود. آی پی دستگاه AntMiner را یادداشت کنید. این آی پی را در مرورگر کامپیوترتان وارد کنید تا وارد رابط کاربری دستگاه شوید.

برای نام کاربری و رمز عبور کلمه Root را وارد کنید.

2- طبق تصویر زیر اگر به سایت استخر استخراج flypool بروید ( zcash.flypool.org/start ) آدرس سرور و پورتهای اتصال را مشاهده خواهید کرد. سه عدد سرور آسیا ، اروپا و آمریکا وجود دارد.

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

در تنظیمات دستگاه از سربرگ Miner Configration گزینه General Setting را انتخاب کنید. سه قسمت Pool 1، Pool 2 و Pool 3 دارد. در هر سه قسمت گزینه های URL و Worker وجود دارد. طبق فرمت زیر برای  URL و Worker وارد کنید.

URL

Stratum+tcp://Address Server:Port

Worker

Wallet Address.UserName

اگر استخراج در ایران انجام می شود Pool 1  تا Pool 3 باید بر اساس نزدیکی به ایران انتخاب شود. بر همین اساس  برای Pool 1 گزینه Address Server طبق تصویر بالا باید asia1-zcash.flypool.org وارد شود. برای Pool 2 گزینه Address Server باید eu1zcash.flypool.org وارد شود. برای Pool 3 گزینه Address Server باید us1-zcash.flypool.org وارد شود.

برای Port در فرمت URL ابتدا 3333 وارد شود. اگر در صورت عدم اتصال بترتیب پورتهای جایگزین 13333 یا 3443 امتحان شود تا اتصال برقرار شود.

برای فرمت Worker گزینه Wallet Address باید آدرس کیف پول زی کش خودتان را وارد کنید. طبق توضیحات سایت Flypool استخراج فقط برای آدرس هایی که با حرف t و Zs شروع شود امکانپذیر است.

بعد از آدرس حتما نقطه و بعد به جای UserName نام کاربری مورد نظر خودتان را وارد کنید.

نکته: در پایین صفحه بعد از تنظیمات Pool 3 گزینه Setup است که میتوانید درصد سرعت چرخش فن دستگاه را تنظیم کنید.

3- بعد از 15 دقیقه طبق تصویر به سایت استخر استخراج flypool بروید. آدرس کیف پول زی کش خودتان را وارد کنید و گزینه جستجو را بزنید. مقدار هش ریت و میزان زی کشی که استخراج شده در داشبورد نشان داده شده است.

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

کیف پول‌های زی‌کش

در سایت رسمی زی‌کش برای این ارز دیجیتال کیف پول‌های رسمی و مورد تایید آن معرفی شده است. در این بخش به معرفی کیف پول‌های رسمی زی‌کش خواهیم پرداخت.

کیف پول رسمی زی‌کش

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

کیف پول رسمی زی‌کش تنها برای سیستم عامل ۶۴ بیتی لینوکس توسعه داده شده است و فعلا نسخه ویندوزی یا مک ندارد. برای استفاده از این کیف پول نیاز به حداقل ۲ گیگابایت RAM و اینترنت پرسرعت برای دانلود اطلاعات تراکنش‌ها و همگام سازی با بلاک چین دارید.

این کیف پول قابلیت تراکنش‌های مخفی را دارد. اگر سیستم کامپیوتری قدرتمندی ندارید و حجم و سرعت اینترنت شما برای دانلود بلاک چین کافی نیست، استفاده از این نرم افزار را پیشنهاد نمی‌کنیم.

سیستم عامل قابل اجرا: لینوکس

نیاز به دانلود کل بلاک چین: دارد

قابلیت مخفی سازی تراکنش: دارد

بهترین کیف پول‌های دسکتاپ زی‌کش

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

کیف پول WinZEC: با توجه به اینکه کیف پول رسمی زی‌کش نسخه ویندوزی ندارد، کیف پول WinZEC یک نرم افزار متن باز و تقریبا رسمی برای کاربران ویندوز است. 

برای استفاده از این کیف پول نیاز به حداقل ۲ گیگابایت RAM و اینترنت پرسرعت برای دانلود اطلاعات تراکنش‌ها و همگام سازی با بلاک چین دارید. این کیف پول قابلیت تراکنش‌های مخفی را دارد. 

اگر سیستم کامپیوتری قدرتمندی ندارید و حجم و سرعت اینترنت شما برای دانلود بلاک چین کافی نیست، استفاده از این نرم افزار را پیشنهاد نمی‌کنیم.

سیستم عامل قابل اجرا: ویندوز

نیاز به دانلود کل بلاک چین: دارد

قابلیت مخفی سازی تراکنش: دارد

کیف پول zec-qt-wallet:  کیف پول zec-qt-wallet اولین نرم افزار کیف پول توسعه یافته توسط بنیاد زی‌کش است که روی ویندوز و مک اجرا می‌شود. 

برای استفاده از این کیف پول نیاز به حداقل ۲ گیگابایت RAM و اینترنت پرسرعت برای دانلود اطلاعات تراکنش‌ها و همگام سازی با بلاک چین دارید. این کیف پول قابلیت تراکنش‌های مخفی را دارد. 

اگر سیستم کامپیوتری قدرتمندی ندارید و حجم و سرعت اینترنت شما برای دانلود بلاک چین کافی نیست، استفاده از این نرم افزار را پیشنهاد نمی‌کنیم.

سیستم عامل قابل اجرا: ویندوز و مک

نیاز به دانلود کل بلاک چین: دارد

قابلیت مخفی سازی تراکنش: دارد

کیف پول ZelCore: این کیف پول از چندین دارایی پشتیبانی می‌کند که یکی از آن‌ها ارز دیجیتال زی‌کش است. این کیف پول روی ویندوز، مک و لینوکس، اندروید و iOS اجرا می‌شود. برای استفاده از این نرم افزار نیاز به دانلود بلاک چین نیست و حجم کمی دارد. این کیف پول از قابلیت تراکنش‌های مخفی پشتیبانی نمی‌کند.

سیستم عامل قابل اجرا: ویندوز- مک – لینوکس – اندروید – iOS

نیاز به دانلود کل بلاک چین: ندارد

قابلیت مخفی سازی تراکنش: ندارد

به جز این کیف پول‌ها، کیف پول‌های بسیار زیادی مانند جکس (Jaxxگواردا (Guarda) و … از زی‌کش در دسکتاپ پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول‌های موبایل زی‌کش

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

کیف پول کوینومی (Coinomi): کوینومی یکی از کیف پول‌هایی است که وب‌سایت رسمی زی‌کش به عنوان کیف پول موبایل معرفی کرده است. زی‌کش یکی از چندین دارایی است که کوینومی از آن پشتیبانی می‌کند.

سیستم عامل قابل اجرا: اندروید – iOS

نیاز به دانلود کل بلاک چین: ندارد

قابلیت مخفی سازی تراکنش: ندارد

کیف پول گواردا (Guarda): گواردا یکی از کیف پول‌های جدید اما معتبر برای نگهداری زی‌کش و چندیدن دارایی دیجیتال دیگر است.

سیستم عامل قابل اجرا: اندروید – iOS

نیاز به دانلود کل بلاک چین: ندارد

قابلیت مخفی سازی تراکنش: ندارد

کیف پول آی‌بیتکام (ibitcome): کیف پول آی‌بیتکام مانند دو کیف پول قبلی مشهور نیست اما وب‌سایت زی‌کش آن را معتبر می‌داند.

سیستم عامل قابل اجرا: اندروید – iOS

نیاز به دانلود کل بلاک چین: ندارد

قابلیت مخفی سازی تراکنش: ندارد

کیف پول‌های سخت افزاری

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟
از راست به چپ کیف پول‌های سخت افزاری ترزور، لجرنانواس و کیپ‌کی

امن‌ترین گزینه برای نگهداری زی‌کش کیف پول‌های سخت افزاری هستند. کیف پول‌های لجرنانو اس، ترزور و کیپ‌کی کیف پول‌های سخت افزاری بسیار معتبری هستند که همه از زی‌کش پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول‌های سخت افزاری از کلیدهای خصوصی و دارایی‌ها به صورت آفلاین و کاملا امن نگهداری می‌کنند. قیمت این کیف پول‌ها بین ۸۰ تا ۱۰۰ دلار است.(قیمتها در ایران ثابت نیست)

خرید زی‌کش

برای خرید مستقیم زی‌کش با ریال باید از طریق صرافی های داخلی اقدام کنید. اما با این حال بیشتر سایت‌های ایرانی در حال حاضر فقط بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند..

در صورت موجود بودن زی‌کش در این سایت‌ها شما حتما باید از معتبر بودن صرافی اطمینان حاصل کنید.

اما متداول ترین روش خرید زی‌کش، مخصوصا برای کاربران ایرانی، خرید بیت کوین یا اتریوم از سایت های ایرانی یا سایت معتبر mk-exchange.com و سپس تبدیل بیت کوین یا اتریوم خریداری شده در یک صرافی معتبر خارجی به زی‌کش است.

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

لیست صرافی‌های خارجی که زی‌کش را برای خرید و فروش قرار داده‌اند را می‌توان از سایت کوین‌مارکت‌کپ مشاهده کرد. باید توجه داشته باشید که به دلیل مسائل تحریم، پیش از انتخاب یک صرافی از مشکل نداشتن آن با کاربران ایرانی اطمینان حاصل کنید.

خرید و فروش ارزدیجیتال

صفحه اصلی

ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟ارزدیجیتال زی کش چیست ؟

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 57,983.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,603.04
  • tetherTether (USDT) $ 0.998823
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.223214