توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

آشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوین

پروژه های دیفای اغلب بسیار پیچیده اند به صورتی که بررسی آن ها ممکن است خیلی راحت نباشد. اما در این میان تعدادی پروژه عجیب وجود دارند که با چیزی جز شوخی شروع نشده اند...

آشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوین

آشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوین
نویسنده : ف.متین

پروژه های دیفای اغلب بسیار پیچیده اند به صورتی که بررسی آن ها ممکن است خیلی راحت نباشد. اما در این میان تعدادی پروژه عجیب وجود دارند که با چیزی جز شوخی شروع نشده اند.

میم کوین (memecoin) یا جوک کوین ارز دیجیتالی است که از رواج یک شوخی اینترنتی آغاز می شود. درواقع، می توان گفت میم کوین ایده طنزی است که تبدیل به یک ارز دیجیتال می شود و جالب اینجاست که بسیاری از میم کوین ها ارزش بازار بالایی پیدا می کنند.

شاید این مساله کمی عجیب به نظر برسد چرا که مسائل مالی امری بسیار جدی می باشند اما حقیقت این است که مدتی است در دیفای بین بازی و امور مالی مرز مشخصی وجود ندارد.

البته که برخی از میم کوین ها به ارزش بالایی هم رسیده اند. در حقیقت میم کوین پس از آن که در صرافی پولونیکس قرار گرفت رشد قیمت زیادی داشت و به بالاترین قیمت خود رسید. البته که پولونیکس ششمین صرافی بود که میم کوین در آن قرار گرفت و قبل از آن در صرافی های یونی سواپ، مونی سواپ، بالانسر و… هم قرار گرفته بود.

این در حالی است که میم کوین حتی تصمیم نداشت به یک پروژه جدید و جدی تبدیل شود و به عنوان یک شوخی از یک تبلیغ ایجاد شد. پس با این وجود چگونه میم کوین به محبوبیت رسید؟

در حقیقت پس از منتشر شدن این تبلیغ در توییتر یک نفر تصمیم گرفت که ارز دیجیتال میم کوین را ایجاد کند. او ارز دیجیتالش را که ERC-20 بود در فهرست یونی سواپ قرار داد و حتی مقداری توکن در بین تعدادی از کاربران ایردراپ کرد.

مایا زهاوی (Maya Zehavi)، مشاور در زمینه بلاک چین و صاحب یکی از منطقی ترین حساب های توییتر ارزهای دیجیتال، طی مصاحبه ای گفت:

اگر قرار بود شوخی ها در بازار خُرده فروشی جایگاهی داشته باشند، این بازار نابود می شد؛ زیرا این یک بازیِ خرده فروشی نیست، مگر اینکه شما زودتر از همه در آن سرمایه گذاری کنید.

طبق گفته زهاوی، آنقدر کارمزدها بالاست که معاملاتی با ارزش کمتر از ۱۰,۰۰۰ دلار صرفه ندارند. به گفته زهاوی، سرمایه گذاران خُرد نباید وارد این بازار شوند.

هر روز یک میم کوین جدید

تا مدت ها دیفای افتان وخیزان به پیش می رفت و بی سروصدا به ارزش خود می افزود. اما، در ژوییه سال جاری (تیر ماه) ورق برگشت. پلتفرم وام دهی کامپوند فایننس (Compound Finance) شروع به تمرکززدایی و توزیع یک توکن نظارتی (governance token) کرد که به کاربران اجازه می داد در مورد تغییرات کُد رأی بدهند. پس از آن بود که جنون دیفای آغاز شد.

جیسون چوی (Jason Choi)، مدیر ارشد تحقیقات در شرکت سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال اسپارتان کپیتال (Spartan Capital)، در مصاحبه ای توضیح داد:

به نظر می رسد دو سیستم و بازار مجزا وجود دارند. بازاری پیش از ظهور توکن کامپ (COMP) [از پلتفرم کامپوند فایننس] و بازاری پس از آن. اکنون، نسبت به گذشته افراد تمایل بیشتری به ریسک کردن دارند و ما هر روز شاهد ظهور یک میم کوین جدید هستیم.

روز ۱۹ اوت (۲۹ مرداد)، قبل از رشد شدید توکن های دیفای، جیسون سامنساتو (Jason Somensatto)، مشاور حقوقی در پروژه های دیفای، در رشته توییتی نوشت:

من کسی هستم که طی دو سال گذشته همیشه طرفدار سرسخت دیفای بوده ام و مایلم خود را یکی از اولین وکلای فعال در این حوزه بدانم؛

با این حال، برخی پروژه های جدید و محبوب دیفای مرا بسیار غافلگیر و شگفت زده می کنند. من طی هفته گذشته خیلی در این مورد فکر کرده ام و اکنون می خواهم نظرم را به اشتراک بگذارم.

پروتکل های دیفایی که ارزش اقتصادی به این حوزه اضافه نمی کنند و فقط برای پیشبرد چرخه تأمین سود برای سفته بازها استفاده می شوند، احتمالاً در کوتاه مدت پیروز خواهند شد. ما باید با این حقیقت کنار بیاییم.

آنها چیز زیادی در مورد آینده امور مالی به ما آموزش نمی دهند؛ اما امیدواریم به ما نشان دهند توکن هایی که برای حاکمیت (رأی دادن) کاربرد دارند چگونه می توانند اعضا را به مشارکت عملی در یک جامعه ارز دیجیتال تشویق کنند.

سفته بازها به شکل فعال و به منظور کسب سود حداکثری، برای مشارکت در حاکمیت پروتکل ها با یکدیگر همکاری می کنند. در نتیجه، اکثر پروژه های موفق و مشهور دیفای در آینده نزدیک، ممکن است به آنچه ایجاد می کنند چندان مرتبط نباشند؛

اما می توانند آموزه های جالبی در خصوص ایجاد جوامع آینده در اختیار ما بگذارند، آموزه هایی در مورد چگونگی تشویق و ترغیب اعضا به مالکیت و حاکمیت یک دارایی عمومی.

توضیح چند میم کوین

خرید و فروش ارزدیجیتال

توضیح میم کوین ها خیلی هم ساده نیست.

عجیب بودن این ارزهای دیجیتال با توکن یام آغاز شد. به نظر می رسید یام آغازکننده عصر «اول نقدینگی، بعد هدف» باشد. درواقع، شیوه کار این توکن ها، ابتدا تأمین سرمایه و نقدینگی بدون هدف و صرفاً برای سرگرمی و کسب سود، سپس سربرآوردن مشکلات، بعد حل کردن مشکلات برای ادامه مسیر و درنهایت رسیدن به هدف است.

حال، این میم کوین های مختلف چه می کنند؟ دشوار می توان آنها را توضیح داد، اما ما تلاش مان را می کنیم. در این فهرست، تعدادی از این میم کوین ها را به طور خلاصه با هم مرور می کنیم:

یام

آشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوین

توکن یام شبیه به توکن امپلفورث کار می کند و با تنظیم نوسانات عرضه، نوسانات قیمت را کنترل می کند؛اما در هر صورت درگیر نوسان است.

با این حال، یک تفاوت اساسی بین این دو توکن این است که هرگاه توکن یام عرضه خود را افزایش می دهد، به طور خودکار کوین درآمدزای yCRV را نیز روی پلتفرم یرن فایننس خریداری می کند. یام توسط کاربرانی توزیع می شود که در استخرهای مختلف نقدینگی سرمایه گذاری می کنند. همچنین، اساس و بنیاد یام روی نظارت کاربران استوار است.

اسپاگتی

آشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوین

توکن اسپاگتی با ایجاد یک (یا چند) استخر که کاربران بتوانند دارایی خود را در آن قرار دهند، از اسکریپت یرن فایننس استفاده می کند. این استخرهای نقدینگی به دنبال بهترین و بیشترین سود و بازده ممکن خواهند بود، حتی اگر بازده مخصوص توکن تغییر کند.

در این قسمت، اندکی تفاوت وجود دارد. هنگامی که استخر قفل می شود، قفل شده باقی می ماند و قوانین اِعمال می شوند؛ این پلتفرم همچنین وظیفه توزیع توکن پاستا (PASTA) را بر عهده دارد.

بِیسد

توکن بیسد (Based) نیز مانند امپلفورث کار می کند، با این تفاوت که ویژگی های خاص بیسد قابلیت بازی را برای معامله گرهای حرفه ای افزایش می دهد. اولین ویژگی مخصوص بیسد ناگهانی نبودن ری بیس ها است.

همچنین، طراحی برای توزیع اولیه آن به منظور کاهش قدرت سلطه نهنگ ها انجام شد و حداقل به نظر می رسید که به اولین افرادی که وارد این پلتفرم شدند، پاداش می دهد. در اصل، بیسد قصد دارد سازوکاری قابل پیش بینی ایجاد کند که بتوان آن را با توجه به شرایط بازار، به روش های مختلف انجام داد.

این کار باعث می شود که حداقل روی کاغذ این امر برای کسانی که در دید هوشمندانه ای در سطح کلان دارند، جذاب باشد. یکی دیگر از ویژگی های عجیب بیسد این است که این پلتفرم خود را به طور کامل و شفاف در صفحه اول وب سایت خود توضیح می دهد و این کار دیوانگی است!

سوشی سواپ

آشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوین

سوشی سواپ یک بازارساز است که بر اساس یونی سواپ کار می کند، با این تفاوت که سوشی سواپ توکنی درون ساخته و نظارتی دارد. این توکن عملاً به نفع افرادی است که از ابتدای راه اندازی، سرمایه خود را وارد این پلتفرم می کنند. البته صحت عملکرد سوشی سواپ اصلاً مشخص نیست.

تندیز

آشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوین

تندیز، مشهور به «دوج کوینِ عصر دیفای» توکنی است که «ابر تورم منفی» ایجاد می کند. یعنی قرار است بدون هیچ هدفی و فقط با کاهش عرضه، در جهت افزایش ارزش تلاش شود. این توکن خودش می گوید که یک شوخی است اما در روزهای اولیه عرضه میلیون ها دلار حجم معامله را به ثبت رساند.

این پلتفرم با عرضه مجموعه ای توکن کار خود را آغاز کرد که بخش زیادی از آن هر روز سوزانده می شوند. بخشی از توکن های تندیز نیز بعداً به افرادی اختصاص داده می شود که بیشترین دارایی را در اختیار دارند و این کار طبیعتاً سرمایه آنها را بیشتر می کند.

با توجه به این نکته، این پلتفرم فقط از استخر یونی سواپ این کوین ها را می سوزاند؛ بنابراین، هر چه افراد میل بیشتری برای کسب دارایی بیشتر داشته باشند، توکن تِند (TEND) کمتری می سوزد.

علاوه بر این، هر فردی می تواند فرایند سوزاندن توکن ها را آغاز و در ازای آن، به میزان اندکی توکن تِند به دست آورد. این پلتفرم جزئیات بسیاری دارد؛ اما همه آن مبتنی بر سفته بازی است و اصلاً تظاهری به افزودن ارزش نمی کند.

وایفی

بهترین توضیح برای این پلتفرم این است که آن را یک انجمن یا همکاری در کسب وکار بدانیم. به نظر می رسد، هدف اینجا کسب هرچه بیشتر قدرت در پلتفرم یرن فایننس است تا وایفی (Wifey) بتواند از آن برای کسب سود بیشتر استفاده کند. این پلتفرم همچنین کُندترین گرافیک و رابط کاربری را بین پروژه های یادشده دارد که خود نکته حائز اهمیتی است.

برداشت خوش بینانه

بسیاری از پروژه هایی که نام برده شد خود را درگیر این نکرده اند که کاربرانشان درک خوبی از نحوه عملکرد آن ها داشته باشند. البته در این میان بیسد تا حدی از این قاعده مستثنی است. اما به طور کلی این وب سایت ها در درجه اول خواستار این هستند که کاربر خیلی سریع کیف پول اتریومش را به پلتفرم متصل کنید.

اما از این ها می توان برداشت خوش بینانه ای هم داشت. اسکات لویس بر این باور است که محصولی که به عنوان نتیجه ای از جوک گفتن عده ای توسط آن ها ایجاد شود؛ اگر محصول مفیدی باشد می تواند یک روش جدید برای ارتباط بین افراد باشد.

ممکن است این موضوع کمی مسخره به نظر برسد اما با بررسی استارتاپ ها می فهمیم که آن ها همیشه یک مسیر غیر خطی را در پیش گرفته اند که از نظر سایر مردم غیر منطقی و احمقانه بوده است.

نکته مهم این است که محصولات جدید و مفید در نتیجه همکاری تعدادی از افراد با استعداد به وجود می آید. این افراد یا استارتاپ ها مشکلی را در جهان می بینند و سپس به دنبال یافتن راهی برای حل آن می گردند تا بتوانند درآمدی هم از آن کسب کنند.

ممکن است این افراد با ایده ای شروع به کار کنند که در نظر بسیاری از مردم مسخره و احمقانه باشد البته که در برخی موارد تغییر مسیرهایی رخ داده که موجب شده نتیجه نهایی شکلی بسیار متفاوت از ایده اولیه داشته باشد.

اما به طور کلی باید دید چه عاملی ممکن است موجب شود تعدادی انسان با استعداد در کنار هم جمع شده، دوام بیاورند و همکاری کنند.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

آشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوینآشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوین

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 57,399.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 4,334.87
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.206662